ШТА ИРАНЦИ КРИЈУ ДУБОКО ИСПОД ПЛАНИНЕ? Може да издржи чак и удар специјалне америчке бомбе, страх у Израелу и САД
У БЛИЗИНИ врха планине Загрос у централном Ирану, радници ужурбано граде нуклеарно постројење толико дубоко у земљи да је вероватно изван домета најновијег америчког оружја конструисаног да уништи такве мете, пише АП позивајући се на стручњаке и сателитске снимке.
Фотографије и видео снимци показују да Иран копа тунеле испод планине у близини нуклеарне локације Натанц, која је била изложена саботажним нападима усред сукоба Техерана са Западом око атомског програма.
Ова инсталација компликује напоре Запада да спречи Техеран да потенцијално развије атомску бомбу, јер дипломатија око нуклеарног програма Ирана и даље тапка у месту.
Завршетак таквог објекта "био би сценарио из ноћне море који ризикује да запали нову ескалаторну спиралу", упозорила је Келси Девенпорт, директорка политике неширења у Вашингтонском удружењу за контролу наоружања.
- С обзиром на то колико је Иран близу развоја бомбе, он има врло мало простора да појача свој програм, а да не пређе америчке и израелске црвене линије. Дакле, у овом тренутку, свака даља ескалација повећава ризик од сукоба.
Изградња на локацији Натанц долази пет година након што је тадашњи амерички председник Доналд Трамп једнострано повукао Америку из нуклеарног споразума. Трамп је тврдио да се споразум не односи на програм балистичких ракета Техерана, нити на његову подршку шиитским милицијама широм Блиског истока.
Али оно што је урадио је стриктно ограничило иранско обогаћивање уранијума на 3,67% чистоће, довољно моћно само да напаја цивилне електране.
Од распада нуклеарног споразума, Иран је рекао да обогаћује уранијум до 60%, иако су инспектори недавно открили да је земља производила честице уранијума чистоће 83,7%. То је само корак од достизања прага од 90% уранијума за оружје.
Од фебруара, међународни инспектори су проценили да су залихе Ирана биле 10 пута веће од договора из Обамине ере, са довољно обогаћеног уранијума да би Техерану омогућило да направи "неколико" нуклеарних бомби, рекао је шеф Међународне агенције за атомску енергију.
Амерички председник Џо Бајден и израелски премијер Бењамин Нетањаху рекли су да неће дозволити Ирану да направи нуклеарно оружје.
- Верујемо да је дипломатија најбољи начин за постизање тог циља, али председник је такође био јасан да нисмо уклонили ниједну опцију са стола - наводи се у саопштењу Беле куће за АП.
Исламска Република пориче да прави нуклеарно оружје, иако званичници у Техерану сада отворено разговарају о способности да га развију.
Иранска мисија при Уједињеним нацијама, у одговору на питања АП-а у вези са изградњом, саопштила је да су "мирољубиве нуклеарне активности Ирана транспарентне и под заштитним мерама Међународне агенције за атомску енергију". Међутим, Иран је годинама ограничавао приступ међународним инспекторима.
Иран каже да ће нови подземни објекат заменити надземни центар за производњу центрифуга у Натанцу који је погођен експлозијом и пожаром у јулу 2020. Техеран је за инцидент окривио Израел.
Техеран није признао никакве друге планове за постројење, иако би то место морао да пријави ИАЕА ако планира да у њему користи уранијум. ИАЕА са седиштем у Бечу није одговорила на питања о новом подземном објекту.
Нови пројекат се гради поред Натанца, око 225 километара јужно од Техерана.
Заштићен противавионским батеријама, оградама и иранском паравојном Револуционарном гардом, објекат се простире на 2,7 квадратних километара на сушној Централној висоравни земље.
Сателитске фотографије које је у априлу снимио Планет Лабс ПБЦ и анализирао АП показују како Иран урања у Кух-е Коланг Газ Ла, која се налази одмах иза јужне ограде Натанца.
Обим радова се може мерити у великим гомилама земље, две на западу и једна на истоку. На основу величине гомиле отпада и других сателитских података, стручњаци из центра рекли су за АП да Иран вероватно гради објекат на дубини између 80 метара (260 стопа) и 100 метара (328 стопа). Анализа центра, коју је доставио искључиво АП-у, прва је која је проценила дубину система тунела на основу сателитских снимака.
Институт за науку и међународну безбедност, непрофитна организација са седиштем у Вашингтону која се дуго фокусирала на ирански нуклеарни програм, сугерисала је прошле године да би тунели могли да иду још дубље.
Стручњаци кажу да величина грађевинског пројекта указује да би Иран вероватно могао да користи подземно постројење и за обогаћивање уранијума - не само за изградњу центрифуга. Те центрифуге у облику цеви, распоређене у велике каскаде од десетина машина, брзо окрећу гас уранијума да би га обогатиле. Додатне каскаде које се окрећу омогућиле би Ирану да брзо обогати уранијум под заштитом планине.
- Тако да је дубина објекта забрињавајућа јер би нам било много теже. Било би много теже уништити користећи конвенционално оружје, као што је типична бомба за уништавање бункера - рекао је Стивен Де Ла Фуенте, научни сарадник у центру који је водио анализу рада тунела.
Ново постројење у Натанцу ће вероватно бити још дубље под земљом од иранског погона Фордо, још једног места за обогаћивање које су 2009. открили амерички лидери. Тај објекат је изазвао страхове на Западу да Иран појачава свој програм.
Такви подземни објекти навели су САД да направе бомбу ГБУ-57, која може проћи кроз најмање 60 метара земље пре детонације, наводи америчка војска. Амерички званичници су наводно разговарали о употреби две такве бомбе узастопно како би се осигурало да локација буде уништена. Није јасно да би такав удар оштетио објекат који је дубоко испод земље, као онај у Натанзу.
БОНУС ВИДЕО: ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА" - Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку
Препоручујемо
ДАНАС ЈЕ ЛЕТЊИ СВЕТИ НИКОЛА: Шта према веровањима нипошто не треба радити
22. 05. 2023. у 08:05
НАСТАВЉАЈУ У ИСТОМ СМЕРУ: Патрушев објавио циљеве сарадње Москве и Пекинга
22. 05. 2023. у 13:51
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (3)