РУСКИ СУ-34 ПОД ЗАПАДНОМ ЛУПОМ: Претежак као ловац и премали као бомбардер

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

04. 06. 2023. у 22:11

ПРЕ рата у Украјини читали смо о системима наоружања без дубљег увида у њихов учинак. Могли смо да се ослањамо искључиво на информације које је дао њихов произвођач.

РУСКИ СУ-34 ПОД ЗАПАДНОМ ЛУПОМ: Претежак као ловац и премали као бомбардер

Фото: Профимедиа


Данас, међутим, после више од годину дана рата у Украјини, неке платформе показују свој прави потенцијал. Тако да сада можемо да упоредимо да ли се искази поклапају са радњама.

Руски ловац-бомбардер Су-34 је управо таква платформа. Његова улога у Украјини је више него кључна за нападачку руску авијацију. Амерички аутор Крис Осборн даје интригантну анализу авиона у свом најновијем чланку за 19fortyfive. Господин Озборн покушава да пронађе праву улогу Су-34 тако што вешто балансира између способности авиона.

Америка нема еквивалент таквој летелици. Три Б-1, Б-2 и Б-52 су чисти бомбардери. Не могу се похвалити учинком једног ловца. Истовремено, Ф-35 и Ф-15 могу да обављају мисије бомбардовања, али у мањој мери. Су-34 је, како пише Озборн, „заглавио“ у мисијама.


СУ-34 ЈЕ ТЕЖАК ЛОВАЦ

Без сумње, Су-34 није типичан руски ловац. Иако је по дизајну близак Су-27 и Су-35, Су-34 заправо има веома велику максималну тежину при полетању од 100.000 фунти (45,358t). То није случајно јер омогућава Су-34 да се наоружа „огромном количином оружја“.

Међутим, разлика се мора ставити у перспективу да би се схватила тежина Су-34, тј. Су-27, на пример, полеће са максималном тежином од 64.000 фунти (29t). Стога се Су-27 сматра једним од најманеварнијих ловаца на свету. Су-34 не може да се приближи овој управљивости, упркос два мотора.

Однос празне тежине између дваловца је сличан. Празан Су-34 тежи 50.000 фунти (22,68t) док је Су-27 само 36.000 фунти (16,329t). Али Су-34 је далеко од своје улоге чистог правог бомбардера. Као што је поменуто, његова максимална тежина при полетању је 100.000 фунти (45,358t), док руски бомбардери почињу од преко 400.000 (181,437t) фунти.


СУ-34 ЈЕ МАЛИ ДА БИ БИО БОМБАРДЕР

Најновији подаци показују да је Су-34 заправо мали за бомбардер. Мала величина у поређењу са правим бомбардерима приближава га способностима ловаца. Да ли је тако?

Су-34 је ловац-бомбардер са два седишта. Већ знамо његове могућности као бомбардера, да видимо шта нам његове способности показују као ловца? Су-34 може да води било коју битку - ваздух-ваздух и ваздух-земља. Иако није тако брз и управљив као прави ловац, његова брзина од 1,8 маха омогућава му да брзо прелази са једне мисије на другу.

Једна од најистакнутијих предности Су-34 је то што може да пређе са ваздушне мисије на мисију бомбардовања. тј. у таквој мисији, Су-34 можда неће морати да лети у пару са Су-27. У овој ситуацији, Су-34 може да изврши мисију ваздушне борбе, копненог напада и на крају, али не најмање важно – „у већој мери једрења (једреће бомбе) и прецизног бомбардовања“.

Фото: Принтсцреен/Телеграм/Спутњик Србија



ПРОМЕНА ИГРЕ ИЛИ ЛЕТЕЋИ КОВЧЕГ

Шта је Су-34? На прво читање, то је нека врста хибрида који покушава да се позиционира међу својим ваздушним панданима. У једном тренутку не може да заврши мисије без њих, у следећем му не треба њихова подршка.

Озборн такође поставља ово питање. Већ смо описали убојите перформансе Су-34, кроз способност овог борбеног авиона да мења мисије попут камелеона. Да, то је предност коју друге земље немају.

Али у исто време, Су-34 је рањив. Тежак и већи од ловца, Су-34 није тако брз. Упркос својој управљивости, неће бити довољно да престигне маневарски Ф-16 ако се сретну у ваздуху. Ако га Ф-16 погоди у време када је бомбардер пун, очекују се велике експлозије, како у ваздуху, тако и на земљи.


КАДА СУ-34 НЕ МОЖЕ ДА ПОБЕГНЕ

Мислим да све до сада речено у овом материјалу о Су-34 у потпуности покрива перформансе авиона у Украјини. После Су-25, највише је Су-34 оборених (или оштећених) авиона од почетка руске инвазије на Украјину.

Постоје десетине доказа (фотографија и видео снимака) о томе како је Су-34 погођен системом ПВО украјинских оружаних снага. Ово није изолован случај. Последњи је било пре две недеље када су украјински извори тврдили да је ПВО изнад Брјанске области оборила Су-34, заједно са једним Су-35 и два хеликоптера Ми-8. Иако Москва тврди да је авион имао оштећен мотор, извори из Кремља потврдили су за bulgarianmilitary.com да је војска послала борбену јединицу на место несреће да потражи знаке диверзантске групе.

4. марта ове године изнад Јенакијева, Доњецка област, потврђено је обарање једног Су-34. Информацију су потврдиле и Русија и Украјина – што се дешавало изузетно ретко од почетка рата. Непрекидно се јављају – 11. септембра 2022. дошло је до озбиљнијег обарања Су-34.

КАДА НЕ МОЖЕТЕ ДА ПОБЕГНЕТЕ ОД СУ-34

Су-34 такође има много успеха. То су случајеви у којима је тешко побећи од Су-34. Али чини се да нас ови случајеви више усмеравају ка једној од мисија за које је овај борбени авион најчешће коришћен.

Су-34 је од почетка рата летео у пару. Иако, како смо сазнали, може да обавља више мисија, не може да побегне од чистих ловаца. Дакле, успеси Су-34 су више у мисијама бомбардовања.

Први очигледнији доказ успеха Су-34 је из средине прошле године, али од почетка ове године овај борбени авион је имао много више летова и већу улогу. На пример, у марту се појавила тврдња да заједно са Су-57 успешно лансирају ГРОМ једрилице. Нешто касније су се појавили докази да је Су-34 већ био наоружан бомбом ФАБ-500М62. Међутим, овај доказ је постао познат као резултат несрећног инцидента – Су-34 је „грешком бацио” ову бомбу изнад Белгорода.

Су-34 је 8. маја открио западну базу плаћеника у Украјини и бацио неколико бомби. Од почетка ове године познато је да је Су-34 имао неколико успешних мисија бомбардовања са испуштањем клизећих бомби од 1.500 кг.

Фото: ЕПА

 

ПОСЛЕДЊА ИСПОРУКА

Како је bulgarianmilitary.com приметио веома чудну зависност. 2022. године рат у Украјини се углавном водио на терену. Тада је у ваздуху Русија почела да губи више авиона и опреме него 2023. године.

Наравно, Москва је од почетка године променила тактику. Време није дозволило да се рат води на земљи, а само је Бакхмут била најпраћенија и најдужа копнена битка. У ваздуху, међутим, поред руске надмоћи над Украјином, Русија је заменила муницију. Почела је више да користи ваздушне бомбе него ракете. Украјина до данас није била у стању да се супротстави једрећим бомбама коју је лансирао Су-34 на удаљености од 30-40-50 км.

Зависност коју смо приметили је да је Москва после последње испоруке Су-34 почела да користи једреће бомбе. Наши извори су потврдили да су управо новоиспоручени Су-34 крајем 2022. године модификовани за употребу ваздушних бомби. Информацију о проширеним борбеним могућностима Су-34 касније су потврдили руски медији Известија.

БОНУС ВИДЕО - ЗАШТИТА ОД ДРОНОВА: Руски специјалци чувају небо изнад Санкт Петерсбурга

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (2)

АЛТА банка донирала пакетиће за дечје осмехе: Малишани из Сремчице и Дечјег села уживали у изненађењу и дружењу