КАКВА ЈЕ СУДБИНА СУ-75: “Шахмат” има ваздушне канале као ракета Циркон да би достигао веће брзине (ВИДЕО)
ИАКО је пројекат једномоторног стелт ловца Руске Федерације Су-75 Шахмат у дубокој хибернацији, још увек постоје аналитичари који пажљиво испитују његов дизајн.
Рано је говорити о таквим интеграцијама, углавном зато што се не зна када ће Су-75 полетети. У ствари, не зна се да ли ће уопште полетети. Тренутно, рат у Украјини отвара широка врата Су-57 Фелон да покаже своје способности. Ако успе, сасвим је логично да би Русија после рата уложила радну снагу и ресурсе у серијску производњу и надоградњу Су-57. Да, реалност да ће Су-75 остати још један напуштени руски пројекат је веома могућа.
У Су-75, као и у Циркону, ваздушни канал пролази кроз труп до мотора постављеног у репном делу. Међународни ваздухопловни инжењери, стручњаци и дизајнери већ су доказали да је таква конструкција способна да издржи невероватно велике брзине и колосална оптерећења. Такође је мање склон прегревању трупа при ултра-великим брзинама.
У Русији тврде да је са оваквим дизајном трупа и усисником ваздуха попут хиперсоничног Циркона, за постизање надзвучне брзине при лансирању, потребан 5 пута мањи специфични потисак од, на пример, најбрже суперсоничне ракете 3М55 Оникс, која је у служби и три пута мање након савладавања брзине звука. Једноставно речено: Су-75 са таквим дизајном трупа може буквално да се претвори у крилату ракету.
Углавном руски стручњаци воле да хвале производ који још није ни готов. Према њиховим речима, Су-75 је требало да подноси оптерећење не 8Г, већ 10Г.
Такође је вредно напоменути да су усисник ваздуха и реп Су-75 дизајнирани су тако да повећају прикривеност трупа у надзвучним режимима, што је важно за ловце 5. генерације. Не заборавите његов плазма мотор Stage 2 са векторисањем потиска под свим угловима и електронско-дигиталним системом управљања, који је тренутно означен као Изделије 30.
Претпоставља се да ће захваљујући овом мотору нове генерације величина и тежина Су-75, његова маневарска способност и летне карактеристике бити за ред величине већи од оних код Су-57. А у маневарску способност када је реч о руском ловцу не би требало да буде сумње.
Вреди подсетити и обратити пажњу на пример маневарских карактеристика МиГ-21, које су амерички пилоти током Вијетнамског рата тако узбуђено и истовремено горко причали.
У то време, мали, лагани и веома покретни совјетски МиГ, иначе, помало подсећајући на ракету Оникс, једноставно је немилосрдно оборио америчке авионе, укључујући и њихов моћни двомоторни главни ловац Ф-4 Фантом 2, који је такође био том периоду најпопуларнији ловац на Западу.
Данас је, међутим, ситуација другачија. И за Су-75. Као што је већ поменуто, овај руски ловац можда никада неће доћи на производну траку. Данас Русија води рат који ограничава приступ Руске Федерације западним ресурсима и компонентама. Да би имплементирали све ове карактеристике авиона, нову авионику, радар и вештачку интелигенцију, дизајнерима Шахмата су потребна интегрисана кола, полупроводници и чипови који више нису доступни.
Истовремено, рат у Украјини једе војни буџет Русије. Средства за нове развојне пројекте су преполовљени. Да би пројекат Су-75 постојао, Русија мора прво да развије најмање три радна прототипа. Али то неће бити довољно. Русији ће бити потребан купац спреман да купи овај ловац.
Да се разумемо, Русији би било прилично тешко да га прода чак и да није било рата у Украјини. Нема толико купаца, што значи да Русија не би имала могућност да попуни производне капацитете. Ово би утицало на јединичну цену и трошкове одржавања једног ловца.
На крају, али не и најмање важно: још увек нема информација о томе да ли су руски инжењери решили проблем апсолутног азимута. Ово су осетљиви сензори азимута у авионици ловаца. Чак ни Су-57 нема ове сензоре. Познато је да их има само Ф-35, јер су САД прилично озбиљно напредовале у овој области. Ова технологија је напредна авионика и руско истраживање и развој још није достигло свој пуни потенцијал.
БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку
Препоручујемо
Шта је то режим ратне резерве С-300 у коме Ф-35 није могао да открије ПВО (ВИДЕО)
13. 06. 2023. у 21:33
УКРАЈИНА ТРЕБА ДА ГА СЕ ПЛАШИ: Руски ТОС-1А Путиново најсмртоносније оружје
12. 06. 2023. у 21:30
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (9)