"ТИТАН" УЗ "ТИТАНИК" - ПРИЧА О НЕМАРУ!: Између 14. и 15. априла 1912. настрадало више од 1.500 путника, а јуна 2023.још пет
ТРАГИЧНА погибија петоро путника из подморнице "Титан" америчке компаније "Оушн гејт", која се пре недељу дана упутила у несвакидашњу, али и опасну експедицију до олупине славног "Титаника" запрепастила је планету. Иако настрадали авантуристи нису били први који су пожелели да се спусте на 3.800 метара дубине како би "из прве руке" видели остатке чувеног британског брода, ово је прва туристичка тура до олупине која се завршила са стравичном исходом. На истом месту где је давне 1912. године "Титаник" завршио прво и последње путовање одневши у смрт више од 1.500 људи.
Највећи, најграндиознији и најлуксузнији брод икада направљен до тог времена, за који се причало да "не може да потоне", свеже налицкан и са више од 2.200 путника и чланова посаде, на прво путовање кренуо је из енглеског Саутемптона ка Њујорку 10. априла 1912. године. Само пар дана касније, 14. априла у 23.40 насред Атлантског океана ударио је у ледени брег. Окрзнуће о ледник било је фатално за "Титаник", који је потонуо за два сата и 45 минута. Тако је брод који се "на сва уста" хвалио својом величином и снагом отишао у историју као најтрагичнија поморска катастрофа забележена до тог тренутка.
"Титаник" је био у власништву компаније "Вајт стар лајн", а изграђен је у бродоградилишту у Белфасту. Његов архитекта Томас Андрес је био један од путника на броду и потонуо заједно са њим. На дну океана завршио је и капетан "Титаника", угледни капетан Едвард Смит. Иако је иза себе имао велику каријеру, Смит се оглушио о ранија упозорења да треба да буде опрезан због санти леда које им стоје на путу и наредио посади да се брод креће пуном брзином. Показало се да је његова одлука била погрешна. Санту леда посада је видела касно и брод није успео да заобиђе лед на време. Према сведочењима преживелих путника, брод се преполовио пре него што је нестао испод површине мора.
Капетан Смит је упутио апеле за помоћ бродовима у околини, али ниједан од њих није био довољно близу да би на време стигао до брода који тоне. Путници су се давили у леденој води јер већина није могла да стане у чамце за спасавање, којих је на броду било само 20. Према проценама, у њих је могло да стане мање од половине путника, односно, само 1.178 људи. Но, ни овај број није био испоштован због панике која је завладала. Брод "Карпатија" у помоћ преживелим путницима стигао је два сата након што је "Титаник" потонуо. Трагедију је преживело око 700 људи.
"Титаник" је остао познат и по великом броју путника из високог друштва. Око 324 је било у првој класи, 284 у другој, а у трећој највише - 709. Тачан број путника остао је непознат до данас. Занимљиво је да кабине на "Титанику" нису биле попуњене до последњег места јер је доста људи одустало од путовања. Око 107 деце је било укрцано, од којих је највише њих био смештено у најнижој класи.
На броду су се налазили неки од најбогатијих људи на свету, милијардер Џон Џејкоб Астор Четврти, индустријалац Бенџамин Гугенхајм, сликар и вајар Франсис Дејвис Милет, власник "Мејсиса" Исидор Штраус и његова жена Ида. Сви они су погинули те кобне ноћи. На "Титанику" је било и на стотине миграната из Велике Британије, Скандинавије и других делова Европе који су тежили бољем животу у САД. На броду је требало да се нађе и чувени Џеј Пи Морган, али је одустао у последњем тренутку.
Олупине "Титаника" пронашао је амерички океанограф Роберт Балард 1985. године и отворио врата другим истраживачима и богатим туристима пут до остатака популарног брода. Многи вредни предмети и ствари са брода однесени су на површину и изложени у музејима.
Иако је после потонућа "Титаника" било још већих трагедија, судбина овог брода је убедљиво остала најпознатија. Од момента док се градио, а нарочито од испловљавања и стравичног краја, текстови о "Титанику" пунили су новинске ступце деценијама и минуте у телевизијским емисијама. Тешко је набројати све информативне и документарне емисије које су се бавиле судбином и детаљима чувеног брода.
Био је и велика инспирација за филмаџије, који су на великом екрану овековечили трагедију која се догодила пре више од једног века. Свакако је најпознатије остварење Џејмса Камерона из 1997. године, са Кејт Винслет и Леонардом Дикаприом у главним улогама, које је освојило чак 11 награда Америчке филмске академије.
Сличности са подморницом
РЕДИТЕЉ "блокбастера "Титаник" Џејмс Камерон после трагичне судбине путника у подморници "Титан" испричао је медијима да је био запањен колико је ова ситуација слична са потонућем брода. "Запањен сам сличношћу са катастрофом која се десила 'Титанику' где је капетан више пута упозорен на лед испред свог брода, али је и поред тога под пуном брзином улетео у ледено поље. Сада имамо још једну олупину која је заснована, нажалост, на истим принципима непоштовања упозорења. 'Оушн гејт' су упозорили", рекао је Камерон.
Осим по трагичном завршетку, два пловила су и сличног имена - "Титаник" и "Титан". Добили су име по титанима, чувеним боговима из грчке митологије.
Најмлађа путница преминула 2009. године
ЕЛИЗАБЕТ Гледис Дин, познатија као Милвина, ушла је у историју као најмлађа путница која је преживела трагедију на "Титанику". Имала је свега девет недеља када је брод потонуо. Она је преминула 2009. године у 97. години у дому за старе у Хемпширу. Њена породица је кренула "Титаником" за САД са картама треће класе, надајући се да ће тамо започети нови живот и отворити продавницу дувана у Канзасу. Милвинина мајка Џорџета Дин и двогодишњи брат Берт такође су преживели несрећу. Њен отац Бертрам није преживео трагедију.
Породица се вратила у Саутемптон, где је Милвина провела већи део свог живота. Иако се не сећа катастрофалног путовања "Титаником", причала је да је то заувек обележило њен живот, јер је требало да одрасте у Америци, уместо да се врати у Велику Британију.
Србин преживео бродолом
МЕЂУ 700 путника који су преживели бродолом 1912. године био је и један Србин - Никола Лулић. Имао је 29 година када се укрцао на "Титаник" како би у Америци нашао нови посао. Био је смештен у трећој класи. Постоје две верзије о томе како је успео да дође до чамца за спасавање, које је медијима испричао његов праунук Марко. Према првој верзији Лулић је на глави имао официрску капу и због тога су га приметили и извукли из воде. А према другој је извукао дете које је из чамца пало у воду и вратио га унутра. Мајка детета, Норвежанка, пружила му је руку тада и он се попео у чамац и избегао трагедију. Лулић је преминуо 1962. године у 79. години.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (0)