ВУЛКАНСКЕ ЕРУПЦИЈЕ НА ИСЛАНДУ: Здравствени ризик чак и по Немце
ТРЕЋА ерупција вулкана на Исланду у последње две и по године, представља ризик не само по људе који живе у близини вулкана, већ чак и за оне који живе у Немачкој, наводи Франкфуртер Алемајне Цајтунг (ФАЗ). Ерупција, која је почела у понедељак у близини исландске престонице Рејкјавика, представља највећу опасност за оне који живе у непосредној близини вулкана.
- Врелина, камење које пада и испарења су посебно опасни - навела је шефица Института за епидемиологију Хелмхолц центра у Минхену, Анет Петерс, и додала да највећа опасност прети од велике концентрације сумпор-диоксида који се ослобађа приликом ерупција.
- Ако га удишете у великим количинама, може бити токсичног ефекта. Иритација респираторног тракта и кратак дах су типични симптоми који се могу јавити када је концентрација превисока. Ако се појаве такви симптоми, одмах треба консултовати лекара. Ово је посебно важно за астматичаре и особе са респираторним обољењима - рекла је она.
С друге стране, за оне који живе у Немачкој, ваздух загађен испарењима из вулкана са Исланда представља мању претњу, најчешће у виду пепела и микрочестица које ветром доспеју до Немачког тла, наводи ФАЗ.
- За нас у Немачкој, међутим, ваздух загађен вулканом представља само малу претњу. Вулкан Ејафјалајокул је 2010. избацио велике количине пепела у атмосферу изнад Исланда од средине априла до краја маја. Четири године касније, Баурдарбунга је такође била активна, поново испуштајући сумпор диоксид. И 2010. и 2014. повећане вредности сумпор-диоксида су чак могле бити откривене у Немачкој. Али то није значило посебно необичан додатни ризик за нас - рекла је Петерс.
Ефекти које честице могу имати у плућима у почетку су одређене величином, обликом и густином честица, и оне морају бити мање од десет микрометара да би уопште могле да продру у наше дисајне путеве.
- Када се честице пепела транспортују на велике удаљености, као 2010. и 2014. године, оне су такође довољно велике да се удахну - објашњава Петерс.
Вулкански гасови, с друге стране, генерално представљају мању опасност у поређењу са токовима лаве до којих долази приликом ерупције.
БОНУС ВИДЕО:
АКТИВИРАО СЕ ВУЛКАН НА ИСЛАНДУ : Ово је већ трећа ерупција за две године
Препоручујемо
ЕРУПЦИЈА ВУЛКАНА НА ИСЛАНДУ: Тло данима подрхтавало - излила се лава (ВИДЕО)
11. 07. 2023. у 08:31
АКТИВИРАО СЕ ВУЛКАН НА ИСЛАНДУ : Ово је већ трећа ерупција за две године
11. 07. 2023. у 15:15 >> 15:16
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)