РЕЦЕСИЈА У НЕМАЧКУ ДОШЛА ДА ОСТАНЕ: У Влади Олафа Шолца се хватају за главу - Драматично заостајемо
НЕМАЧКА економија наставља да заостаје за привредама других земаља.
У најновијим проценама ММФ, то је једина од 22 оцењиване државе за коју се, ове године, предвиђа пад бруто домаћег производа (БДП). Иако минус од 0,3 процента, по неким критеријумима није баш убедљив, влада Олафа Шолца ће и, уз окретање тренда ка плусу који се прогнозира догодине, тешко моћи да надокнади овогодишњи дефицит, веле аналитичари.
Магазин Ханделсблат, преноси најаве да "је рецесија дошла да дуго остане". Пјер-Оливије Гуринчас, економски саветник и директор овог истраживања ММФ, истиче да ни пројекција раста БДП од 1,3 одсто за 2024, неће угасити немачки пожар. Период економске стагнације полако, али несумњиво, уступа место силазној путањи привредних параметара.
Врло вероватно, неће бити побољшања ни у, тек започетом, трећем кварталу.
- Порасла је вероватноћа да ће се привреда наћи у рецесији у другој половини године - каже Сајрус де ла Рубија, главни економиста Хамбуршке комерцијалне банке (ХЦОБ).
За Јерга Кремера, његовог колегу из Комерцбанке, пад водећих индикатора указује на "поновно смањење немачке привреде до краја године", док Јенс-Оливер Никлаш, из Ландесбанке Баден Виртенберг, упозорава: "Ми смо у рецесији и нећемо ускоро изаћи из ње".
Ситуација све мрачнија
КОМПАНИЈЕ су приметно незадовољније него политичари, па тако Клеменс Фуест, председник водећег националног Института за економска истраживања ИФо каже да "ситуација у немачкој економији постаје све мрачнија". Пословна клима, погоршала се у свим секторима. У индустрији је, на пример, искоришћеност фабрика и машина опала за 1,4 одсто, углавном због смањења наруџбина. У грађевинарству, показатељ пословне климе, сурвао се на најнижи ниво од фебруара 2010. године.
Водећи економиста у Унион инвестменту, Јерг Цојнер, коментаришући за Дојче веле, везу између привреде и берзе напомиње да "чињеница да ифо-индекс пословне климе наставља да пада, а цене на берзи поново расту, потврђује да су реална економија и финансијска тржишта уско испреплетени, али да нису увек механички одраз једно другог".
- До сада је индустрија била посебно разочаравајућа, јер упркос све мањим проблемима у ланцу снабдевања, производња и даље стагнира - упозорава Фрици Келер-Геиб, главни економиста у државној КфВ банци.
Немачка индустријска и трговинска комора (ДИХК) оцењује да се национална економија спустила на ниво из пандемије вируса корона, те да нема назнака системског опоравка, што је убедљив знак за узбуну. ДИХК најављује велики пад у грађевинском сектору, због подигнутих каматних стопа и скупог материјала, што ће осетити не само БДП, него и све привредне гране.
Вртлог повлачи и добављаче
ОД 23 испитане земље, три посебно блиско повезане са немачком индустријом, Пољска, Чешка и Мађарска, показују у првом кварталу ове године смањење привредне активности, али и пад реалних прихода грађана који обара домаћу потрошњу. Уз двицифрену стопу инфлације, ове земље бележе осиромашење оних грађана, који зависе само од свог рада и мале уштеђевине. Слична ситуација је у балтичким земљама и у Словачкој. Немачка рецесија увлачи у кризу земље добављаче, које су некад просперирале на инвестицијама њене индустрије.
Немци не знају колико ће их коштати прокламовани прелазак на зелену енергију, нити колико ће расти пореска оптерећења. Истовремено, мучи их хронични мањак радне снаге, као и компликован бирократски апарат. Кад се томе додају зависност од других земаља по питању кључних сировина и постепено заоштравање кинеско-америчког економског рата, постаје очигледно да се "немачки брод налази у економској бури и да мора да промени курс", поручују експерти.
Немачку, додаје у извештају ММФ, поред слабе глобалне економије и растућих камата, оптерећују и цене струје, нафте и гаса које на другим тржиштима падају, а на домаћем не, па су у Немачкој и даље више него у већини других земаља.
- Имамо потенцијал да играмо у Лиги шампиона, али, ако наставимо да филозофирамо о четвородневној раној недељи и новим субвенцијама уместо о конкурентности, завршићемо у другој лиги - упозорава немачки министар финансија Кристијан Линднер у разговору за Ханделсблат.
Стари и нови победници
ЗА зону евра ММФ ове године прогнозира се раст од 0,9 одсто, а следеће 1,5 одсто. За разлику од Немачке, која све дубље тоне у минус, ММФ подиже прогнозу раста за земље са великим порастом туризма као што су Италија (пораст од пола процентна поена) и Шпанија (пораст од једног процентних поена). САД могу догодине да очекују спорији раст, пошто се у земљи одрже председнички избори. Иако ММФ коригује своју америчку прогнозу за 2023. за 0,2 процентна поена, раст се сада процењује на 1,8 одсто. Али релативно стабилна економија неће потрајати, наглашава ММФ. Догодине ће амерички раст ослабити и достићи једва проценат.
Он и Роберт Хабек, министар економије и вицеканцелар, узалуд су убеђивали нацију да од рецесије неће бити ништа и да "домаћа привреда остаје снажна". Чињенице су их демантовале. Овај либерално-зелени тандем, дуго је сународницма рекламирао тезу да "је Немачка пред огромном, такорећи историјском приликом, јер ће своју социјално тржишну привреду трансформисати у социо-еколошко тржишну". Такве амбиције увелико стижу на наплату.
Да неизвесност у Немачкој прети горким последицама остатку Европе, па и Западном Балкану, почели су да указују и најеминентнији економски стручњаци који праве економске прогнозе за источну и југоисточну Европу.
Бечки институт за међународне економске студије је, тако, у недавном извештају указао да "што више појединачне економије источне Европе зависе од некад главног економског покретача Старог континента, Немачке, то су њихови економски изгледи у догледној будућности лошији". С друге стране, земље као што су Белорусија, Молдавија и Русија показују економски раст, а чак и ратом захваћена Украјина прогнозира благи раст БДП.
Препоручујемо
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (4)