РУСКИ ДРОН ОХОТНИК У СЛУЖБЕНОЈ УПОТРЕБИ: Већ је деловао у Украјини, очекује се још 16 летелица у овој години (ВИДЕО)

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

17. 08. 2023. у 22:04

ОЧЕКУЈЕ се да ће државно тестирање беспилотног стелт ловца С-70 Охотник бити завршено до краја 2023. године, припремајући се за масовну производњу и војну испоруку до 2024. године, према анонимном извору.

РУСКИ ДРОН ОХОТНИК У СЛУЖБЕНОЈ УПОТРЕБИ: Већ је деловао у Украјини, очекује се још 16 летелица у овој години (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин

Летелица, први пут виђен у јулу 2018. године, помагаће у различитим улогама, укључујући пробијање непријатељског ваздушног простора и мисије ваздушне надмоћи.

Речено је да авион има унутрашње одељке за оружје слично ловцу Су-57, што му омогућава да користи исто оружје изван визуелног домета. Ово укључује ракете ваздух-ваздух Р-77М и ракете ваздух-земља за избегавање радара Х-59МК2.

Имајући у виду њихове стелт способности и ниже пројектоване трошкове, очекује се да ће ловци Охотник појачати снаге авиона са посадом следеће генерације. Упркос кашњењима у уласку у службу, очекивано повећање производње требало би да омогући испоруку 12-16 нових летелица Ваздухопловним снагама 2023. године.


РУКОВОДИЛАЦ СУ-57

Русија има за циљ да класификује Су-57 као ловац „5+ генерације” додавањем бројних напредних технологија. Интеграција беспилотне летелице као помоћника сматра се кључном за будућност ратовања. Конкуренти Су-57, кинески Ј-20 и амерички Ф-35, такође планирају да користе дронове помоћнике. Технологија дронова је такође кључна за програме кинеског и америчког ловца шесте генерације.

Почетни прототипови Охотника су критиковани због својих ограничених стелт способности, али су недавни прототипови показали побољшање. Ово сугерише да би Охотник потенцијално могао да буде међу најтајнијим борбеним летелицама на свету своје величине.


ДИЗАЈН С-70 ОХОТНИК

Дрон Охотник је чудо модерне аеронаутике, инспирисан дизајном летећих крила и подстичући коришћење иновација композитних материјала и стелт премаза. Ови елементи дају дрону ниско уочљив профил током лета. Тежак око 20 тона и распон крила од скоро 65 стопа (20 м), Окхотник је веома видљив на небу.

Снага која покреће ове страшне беспилотне летелице може се приписати или једном турбовентилаторском АЛ-31Ф, сличном оном који се користи у борбеном авиону Сухој Су-27, или напредном деривату АЛ-41Ф који се налази у ловцима Су-35С и прототиповима Су-57. Први прототип Охотника имао је конвенционалну издувну млазницу, која би потенцијално могла повећати радарски потпис дрона. Међутим, потенцијалне надоградње представљене на МАКС међународном ваздухопловном и свемирском салону 2019. сугеришу могућност побољшаног издувног система и улаза ваздуха у мотор у будућим моделима.

Са својим корисним теретом смештеним у унутрашњости, Охотник може да достигне импресивне максималне брзине до 1.000 км/х. Вероватно је да је беспилотна летелица пројектована да функционише као „лојални помоћник”, који је делује под контролом Су-57. Занимљиво је да летелица визуелно подсећа на RQ-170.

Постојале су спекулације да су руски инжењери можда имали приступ RQ-170 који су заробили Иранци, што је могло утицати на Охотников дизајн. Међутим, вреди напоменути да се сличан дизајн летећег крила, Микојан Скат, развија од 2005. Охотник представља даљи развој Сухоја овог оригиналног дизајна МиГ-а. Други прототип Охотника је добио млазницу са равним млазом.


С-70 ПРИМЕЋЕН ИЗНАД УКРАЈИНЕ

Сумња се да је руски С-70 Охотник, тешки стелт дрон, имао свој борбени деби у сукобу у Украјини. Ово откриће је дошло до изражаја када су украјински телеграмски канали поделили фотографије дрона у украјинском ваздушном простору, а затим их нагласили турски медији. Како се наводи, дрон је примећен у оперативном стању у региону Суми.

Аналитичари претпостављају да је беспилотна летелица можда била распоређена против украјинских војних објеката у региону Суми, чиме је уведена нова страна сукоба који је у току.

Додатно интригирајући, украјински медији су известили да су се 27. јуна чуле експлозије у Сумију и Кременчуку у Полтавској области. То је довело до широко распрострањених спекулација да би то могли бити ефекти без преседана операција дронова „Охотник“.


ИМА ЛИ ИСТИНЕ У ОВИМ СПЕКУЛАЦИЈАМА?

Слика дрона, подељена преко Маш Телеграм канала, изгледа да приказује руску беспилотну летелицу Охотник [Хунтер]. Извештаји показују да тренутно постоје две ове беспилотне летелице које су подвргнуте тестирању лета.

Према информацијама часописа “Џејнс” (Janes), који се позива на РИА Новости, С-70Б Охотник је 28. маја 2022. успешно тестирао прецизно навођену муницију [ПГМ] против копнених циљева. Овај дрон је извео лансирање ракете ваздух-земља, аналогно Сухоју Су-57.

Џејнс даље сугерише да би распоређена ракета могла бити крстарећа ракета Х-59Мк2, еволуција тешке тактичке ракете серије Х-59. Процењује се да је Х-59Мк2 способна да досегне циљ на удаљености од најмање 150 миља, носећи бојеву главу од 500 фунти. Његов дизајн омогућава вишеструке конфигурације.

Још у фебруару 2020. године, Известиа је известила да је клизна бомба Гром [Тхундер] 9-А-7759 интегрисана са Охотником, омогућавајући дрону да транспортује четири Грома у свом унутрашњем одељку за бомбе. Међутим, руско Министарство одбране је о овом извештају ћутало.

БОНУС ВИДЕО - ОВАКО СЕ БРАНИ КРИМСКИ МОСТ: Свуда је магла и дим

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

ВИДЕЋУ ДА ЛИ ЈЕ ОВО ПОСЛЕДЊА СЕЗОНА: Андрија Прлаиновић размишља о пензији