ИТАЛИЈА НАПУШТА "ПОЈАС И ПУТ": После посете Белој кући постало актуелно хитно решење питања о изласку

Посета италијанског министра Спољних послова Антонија Тајанија Пекингу означила је и могући почетак краја сарадње Италије са Кином преко чланства у пројекту "Појас и пут", односно "Нови пут свиле", и почетак другачијег односа. Италијанска одлука могла би да стигне до краја ове године, а званични потпис истиче догодине, у марту.

ИТАЛИЈА НАПУШТА ПОЈАС И ПУТ: После посете Белој кући постало актуелно хитно решење питања о изласку

Фото: Новости

У Кини су разговарали италијански министар и његов колега Ванг Ји о "покретању нове фазе сарадње, узајамно ојачане" у оквиру стратешког партнерства које постоји већ 20 година, а успоставили су га 2004. године Силвио Берлускони и тадашњи кинески премијер. Опрезно је италијански министар сабрао резултате споразума "Појас и пут", чији је Италија једина чланица земаља у оквиру Г7, али нагласивши да се са Кином наставља сарадња на економском, трговинском и индустријском пољу. Кина је водећи трговински партнер Рима у Азији, где има и више од 1.600 италијанских компанија.

- Ми смо савезници САД, али то нас не спречава да водимо дијалог са Кином. С Пекингом отварамо нову еру ојачане сарадње - најавио је Тајани, уверен да је стратешко партнерство "много важније од Пута свиле".

Пројекат који је Си Ђинпинг најавио још 2013. године, а укључује улагање стотина милијарди долара у различитим земљама с циљем јачања комерцијалне инфраструктуре у бројним државама Африке, Азије и Европе, Италија је оберучке прихватила марта 2019, током прве владе Ђузепеа Контеа. Али, скоро све западне владе, почев од САД, противиле су се пројекту сматрајући га покушајем Кине да повећа политички и економски утицај у свету.

Сад одлуку мора да донесе италијански парламент, а онда ће премијерка Ђорђа Мелони да пошаље писмени отказ, три месеца унапред. Она је и у предизборној кампањи отворено критиковала Кину и "Појас и пут", али је после избора била је опрезнија у изјавама. Но, после недавног разговора са америчким председником Џозефом Бајденом, чини се да је постало веома актуелно хитно решење питања о изласку.

Како би све протекло без мноло буке, Тајани је обећао да ће "Италија задржати дијалог са Кином у контексту ЕУ". Ванг је обећао да ће Кина увозити више италијанских производа и понудио уступке компанијама које желе да инвестирају у Кину, уз наду да Рим неће увести рестрикције за кинеске фирме. Тајани тврди да никада није било дискриминације.

Као потврда да се жели продубљивање сарадње, премијерка Ђорђа Мелони иде у Кину највероватније у новембру, а председник Серђо Матарела почетком 2024, на прославу 700 година од смрти Марка Пола.

Несразмера у размени добара

"Пут свиле" није донео Италији очекиване резултате. Извоз у Кину никада није достигао кинески у Италију - 13 милијарди долара у 2019, 12,8 у 2020, 15,7 у 2021, 16,4 у 2022. А кинески према Италији од 31,7 милијарди 2019, стигао је до 57,5 у 2022.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФРАНЦУСКИ ДОКУМЕНТ: Русија ће напасти Балкан за три до пет година, Европи прети велики рат

ФРАНЦУСКИ ДОКУМЕНТ: Русија ће напасти Балкан за три до пет година, Европи прети велики рат

ФРАНЦУСКЕ власти сматрају да је 2030. године могућ велики сукоб у Европи, а у који би била увучена Француска и њени савезници, наводи се у „Стратешком националном прегледу“ те земље за 2025. годину.

15. 07. 2025. у 11:22

ЗАШТО НЕ УДАРИШ НА МОСКВУ?! Детаљи разговора Трампа и Зеленског, на Русију ће падати ракете које Срби памте по злу?

"ЗАШТО НЕ УДАРИШ НА МОСКВУ?!" Детаљи разговора Трампа и Зеленског, на Русију ће падати ракете које Срби памте по злу?

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп разматра могућност да Украјини пошаље крстареће ракете Томахавк, преноси Вашингтон пост позивајући се на извор упознат са разговорима у Белој кући. Наведене ракете се још увек не налазе на званичном списку, али би могле бити укључене у каснијим пакетима помоћи.

15. 07. 2025. у 09:36

Коментари (2)

ДОСАД НЕВИЂЕНО ПОНИЖЕЊЕ РУСИЈЕ: Невероватно шта су Руси доживели