СОРОШ ГРАДИ "НАТО ПЛУС": Инструмент политике коју финансирају САД, Фондација за отворено друштво
ЗАПАДНЕ земље и Јапан, удружене у глобалну политичку алијансу, чији је задатак сузбијање војнополитичког и економског утицаја Пекинга у свету, добиле су, на недавном састанку у Чешкој, новог члана, Филипине. Трећи састанак Интерпарламентарне алијансе за питања Кине (IPAC), основане са амбицијом да у њој НАТО добије политичку, односно, пропагандну подршку, привукао је први пут и посланике из Кеније и Парагваја.
Већина чланова IPAC су парламентарци из ЕУ, Јапана и САД, мада су се у осниваче уписали и британски, аустралијски и канадски законодавци. Идеолошка обојеност Алијансе није дискутабилна, будући да су у њој чланови парламената земаља које су војни и политички савезници Вашингтона. Својеврсна потврда тога је и сам датум оснивања Интерпарламентарне алијансе, 4. јуна 2020, на годишњицу великог антивладиног протеста на Тјенанмену у Пекингу 1989. године. IPAC највећим делом финансирају америчка држава и Фондација за отворено друштво милијардера Џорџа Сороша.
Политичка оријентација IPAC видљива је и у неким јавним прогласима, као што је, на пример, било саопштење са симпозијума IPAC, раније ове године, одржаног у јапанској престоници Токију, у коме се каже да је "циљ његовог одржавања да се охрабри координисани демократски одговор на кривљење поретка, засновано на правилима које проводи Пекинг". IPAC треба да убеди све у тезу Запада да је Кина аутократија која, кршећи права и слободе својих грађана, урушава међународни поредак.
Циљ посланика који припадају тој организацији, између осталог, обухватају рад на механизмима за увођење санкција, под изговором кршења људских права у Кини, а на списку је и доношење закона који би омогућио заплену имовине појединаца и ентитета који су прекршили та права.
IPAC је, како тумаче медији, "лукаво осмишљен инструмент лобирања и притиска, чедо нове блоковске, хладноратовске политике". Опкољавање најмногољудније земље на свету и растуће економије која прети да постане привредна сила број један, одавно је на делу, а у Алијанси треба да добије своју пропагандну машинерију.
Оснивање IPAC, подудара се, примећују аналитичари, са напорима САД да "у заједничке војне вежбе, усмерене на окруживање и обуздавање Кине у региону Индо-Пацифика, уз Јапан, Јужну Кореје, Аустралију и Нови Зеланд, укључе и европске чланице НАТО, Немачку, Француску, Велику Британију и Италију". Све више се, истовремено, образлаже теза о потреби стварања "глобалног НАТО", или "НАТО плус", који би се пружао целом северном Земљином полулоптом и, заједно са Кином, окруживао и Русију. У војни обруч који се стеже око Пекинга, добродошли су и Филипини, Индија, Сингапур, а по могућству и Вијетнам, као и претежно муслиманске земље Малезија и Индонезија.
Они ће се старати да Јужно кинеско море не постане кинеска територија, али и да, кад то влада у Вашингтону одлучи и војно подрже оближњи Тајван, на северном ободу тог мора. Знајући то, Кина ових дана концентрише огромне војне снаге у градовима на свом копну, "прекопута" Тајвана.
Филипини уз Вашингтон
УЛАЗАК Филипина у IPAC показује да се нови председник Фердинанд Маркос млађи, у судару сила у Азијско-пацифичком региону, приклања САД, бившем колонијалном господару и војнополитичком заштитнику његовог оца, по коме је и добио име. Повратак породице Маркос на кормило државе значи и враћање америчких снага на филипинско тло са ког су отишле на крају Хладног рата.
Препоручујемо
СТОЛТЕНБЕРГ: За распоређивање КБС-а на север потребна дозвола, а за акције тзв. Косовске полиције консултације са Кфором
07. 09. 2023. у 21:34 >> 07:34
НАТО ПРИЗНАО: Нема доказа да је пад дрона у Румунији последица руског напада
07. 09. 2023. у 12:10
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)