БАЈДЕНУ ПРЕТИ ИМПИЧМЕНТ? Републиканци кренули против америчког председника

Новости Онлајн

13. 09. 2023. у 12:06

ПРЕДСТАВНИЧКИ дом америчког Конгреса отвориће званичну истрагу о опозиву председника Џозефа Бајдена, најавио је највиши представник Републиканске странке.

БАЈДЕНУ ПРЕТИ ИМПИЧМЕНТ? Републиканци кренули против америчког председника

Фото: ЕПА

Републиканац Кевин Макарти, председавајући доњег дома Конгреса, рекао је да ће се истрага усредсредити на „наводе о Бајденовој злоупотреби власти, опструкцији и корупцији". Републиканци истражују председника откако су преузели контролу над Представничким домом у јануару. На досадашњим саслушањима нису пронађени конкретни докази против Бајдена.

Републиканци, који имају тесну већину у Представничком дому, оптужују Бајдена да је, док је био потпредседник САД од 2009. до 2017. године, профитирао у пословним подухватима свог сина Хантера Бајдена. У краткој изјави у америчком Капитолу, Макарти је рекао да постоје „озбиљне и кредибилне" оптужбе у вези са понашањем председника. Бела кућа је брзо осудила одлуку Макартија.

- Републиканци из Дома истражују председника већ девет месеци и нису пронашли никакве доказе - написао је портпарол Беле куће Ијан Самс у објави на друштвеним мрежама.

Бела кућа је саопштила да нема основа за истрагу, док је Бајден у јулу исмевао најаву републиканаца да ће покренути процедуру опозива.

- Републиканци ће сада можда морати да нађу нешто друго да ме критикују, пошто се инфлација смањује. Можда ће одлучити да ме опозову зато што се смањује. Не знам. То бих волео - рекао је тада Бајден.

Демократе су настојале да представе републиканске најаве о опозиву као настојање да се одврати пажња јавности од четири оптужнице и суђења са којима се суочава Доналд Трамп.

Ројтерс оцењује да покушај импичмента Бајдена вероватно неће успети.

Чак и ако Представнички дом, који је под контролом републиканаца, гласа за опозив Бајдена, предлог би готово сигурно пропао у Сенату, који је под контролом демократа.

Шта је импичмент и како функционише?

Реч је о првом од два корака процеса током којег Конгрес може да смени председника.

Уколико Представнички дом изгласа тачке оптужнице, Сенат мора да одржи суђење.

Тамо је потребна двотрећинска већина како би председник био осуђен и смењен.

Само су два председника у историји Америке смењена на тај начин, али не и осуђена: Бил Клинтон и Ендрју Џонсон.

Ричард Никсон поднео је оставку пре импичмента због афере „Вотергејт".

Хантер Бајден је тренутно под федералном истрагом због могућих пореских недела у вези са својим пословима у иностранству.

Макарти је рекао и да је председникова породица имала посебан третман у Бајденовој администрацији и да се сада истражују наводи о недозвољеном понашању званичника. Бела кућа је негирала било какву умешаност у случај Хантера Бајдена и тврди да председник Бајден нема никакве везе са пословима свог сина.

Ова истрага ће конгресним истражитељима дати већа законска овлашћења да испитују председника, као што је издавање судских позива за документе и сведочења која се могу лакше спровести на суду.

Према Уставу САД, председник може бити опозван због „издаје, подмићивања или других великих злочина или прекршаја", што је процес који може да се заврши њиховим смењивањем са функције.

Међутим, било какав покушај да Бајден буде смењен вероватно неће успети.

Представнички дом, где републиканци имају тесну већину од 222 према 212, морао би да гласа за. Затим би процес требало да буде настављен у Сенату и да се о томе гласа. Демократе имају већину у Сенату и готово сигурно би онемогућили изгласавање неповерења Бајдену. Трамп је до сада једини амерички председник против кога је два пута покретан импичмент, али су га оба пута његове колеге републиканци ослободили оптужбе.

Недељама уназад, тврда струја републиканаца тражила је од Макартија да отвори истрагу против Бајдена и покрене импичмент. Конгресмен Мет Гец са Флориде, близак савезник бившег председника Доналда Трампа, раније је запретио да ће тражити гласање за смењивање Макартија са места председавајућег Представничког дома ако не покрене истрагу о опозиву.

Макартијева власт у Представничком дому је на климавим ногама откако је у јануару изабран на то место после 15 кругова гласања, што је рекорд у новијој америчкој политичкој историји. Овај потез Макартија могао би се посматрати као покушај да придобије наклоност десничарских републиканаца из Дома уочи битке за федерални буџет.

Међутим, таква стратегија носи ризике.

Поједини умерени или центристички републиканци изразили су нелагодност због агресивног импичмента, забринути да ће то отуђити независне и умерене гласаче који су их довели до победе. Макарти има већину од 10 места у дому, тако да ако чак и шачица ових републиканаца буде резервисана према опозиву, могао би да се суочи са неуспехом.

Поједини републиканци у Представничком дому рекли су новинарима у уторак да су усредсређени на текућу истрагу Конгреса о Бајдену, а не на истрагу о опозиву.

Демократски сенатор Крис Кунс рекао је у интервјуу за Би-Би-Си да се показало да се „председавајући Макарти ослања на подршку најекстремнијих делова републиканске већине".

Демократе подсећају да је Макарти оштро критиковао лидерку демократа Ненси Пелоси 2019. године када је најавила истрагу о опозиву Трампа без формалног гласања. Иако је Макарти рекао да у овом тренутку само одобрава истрагу о опозиву, појачаће се притисак за формално гласање у Представничком дому за утврђивање правила за саслушања о опозиву.

Такво гласање би истерало на чистац умерене републиканце, али и обезбедило муницију демократама пред председничке изборе у новембру 2024.

Међутим, са тим проблемом Макарти би могао да се суочи следеће године.

За сада, он покушава да спречи конзервативне чланове Конгреса да се отворено побуне и да траже гласање о његовом смењивању.

Импичмент - или бар корак ка њему - могао би да му купи простор за политичко преживљавање наредних месеци.

БОНУС ВИДЕО: Ти си лажов! - А ти си најгори председник у историји Америке

(Би-Би-Си)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

АЛТА банка донирала пакетиће за дечје осмехе: Малишани из Сремчице и Дечјег села уживали у изненађењу и дружењу