МИСИЈА ПАПИНОГ КАРДИНАЛА У КИНИ: Фрањина мировна офанзива

У Пекингу је кардинал Матеo Марио Цупи, а има два циља - побољшати односе Ватикана и Кине и отворити пут за „праведни мир” у Украјини, како то зове највиши врх Католичке цркве.

МИСИЈА ПАПИНОГ КАРДИНАЛА У КИНИ: Фрањина мировна офанзива

Фото: ЕПА

Матео Марио Цупи, председник Италијанске бискупске конференције и надбискуп Болоње, у Пекингу борави до данас, а Света столица поручује да „наставља даљу етапу у мисији којом папа жели у Украјини подржати хуманитарне иницијативе и тражити пут до мира”.

Кина је преко госпође Мао Нинг, портпарола у министарству спољних послова, поручила да је „добродошао” и да је спремна наставити конструктивну улогу деескалације ситуације са свима, па и са Светом столицом са којом нема формалне билатералне односе. Али ватиканска дипломатија је и данас изузетно утицајна, поготово када делује „иза кулиса”, па мисија кардинала Цупија има посебно тежину.

Очекује се да ће га примити и премијер Ли Ћианг, а сигурно ће у разговорима са Ли Хуијем, посебним представником кинеске владе за евроазијска питања, бити речи и о односима Пекинга и Ватикана који нису идилични. За Пекинг је проблем што Ватикан има билатералне односе са Тајваном и тако је једина земља у Европи која признаје Тајпеј. У прошлости било је много напетости када је Ватикан једнострано именовао бискупе, што је Кина оценила као кршење пакта из 2018. године.

Цупи је у јуну био у Украјини и Москви, а након тога и у Вашингтону и констатовао да нема видљивијег напретка у окончању рата у Украјини. Био је то наставак папине мировне мисије која је почела још у априлу, али никад нису званично објављени детаљи. Чак су и Кијев и Москва исказали изненађење када је папа најавио да ће се лично ангажовати да се постигне мир, а да је спреман да отпутује у Украјину и Русију.

Традиционална неутралност Ватикана никад није довела до тога да се јасно искаже став Свете столице око сукоба у Украјини, што је често фрустрирало Володимира Зеленског који је тражио од Фрање да „осуди руске злочине”. Ни Кина се никад није јасно изјаснила о рату у Украјини и задржала је неутрални став, предложивши мировни план у 10 тачака који Запад није прихватио. Како се чини, од директног ангажмана папе Фрање и путовања у Москву неће бити ништа, бар у догледно време, али дипломатија Ватикана жели да игра активну улогу и зато је Цупијева посета Пекингу изузетно важна.

- Односи са Кином су пуни поштовања, ја лично гајим велико дивљење према кинеској култури - рекао је Фрања након недавне посете Монголији, очито отварајући врата и за мисију кардинала Цупија.

У својим говорима у којима је апеловао да се постигне мир папа никад није директно оптуживао Владимира Путина, иако руски председник никад није одговорио на папине апеле за мир. Бурне су биле и реакције пре папиног пута у Монголију када је хвалио руске владаре из 18. века и Велику Русију, нагласивши њен значај и културу кроз историју. У Монголији је сугерисао да превлада дух дијалога и позвао да монголски мистицизам покуша успоставити дијалог конструктивни са суседима, Русијом и Кином. Добри односи монголског политичког врха са Путином и Сијом свакако су папи Фрањи били важни да пошаље сигнале што Ватикан предлаже да се дође до мира у Украјини, што је и циљ мисије кардинала Цупија.

- Треба да кренемо напред како бисмо прешли зид немогућег - поручује Фрања, а боравак истакнутог кардинала и специјалног изасланика самог папе у Пекингу не сматра се „посредовањем”, него мисијом. - И нема везе ако се чини да је мисија осуђена на неуспех. Увек је боље покушати - рекао је папа пред Цупијев полазак за Пекинг.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

ДАЧО, ЈОШ ЈЕДАН ДАЧА ЈЕ НА ПУТУ! Зашто је Окановић сину дао име по Данилу Лазовићу? Заједно смо се молили Богу