РУСКА НАФТА НАШЛА ПУТ ДО НЕМАЧКЕ: Москва пркоси западним санкцијама
УПРКОС западним санкцијама, трговина нафтом између Русије и Индије се добро одвија и тако заобилазним путем доспева у Немачку, указује немачки јавни сервис ЗДФ, преносећи да је увоз нафтних деривата у Немачку из Индије порастао 12 пута.

Фото: Профимедиа/Илустрација
- Замотани су последњи црвени теписи по којима су недавно ходали шефови влада земаља Г-20. Шарене саксије за цвеће које су накратко претвориле Делхи у тропски рај враћене су у складиште, а зелене ограде које су штитиле од погледа на сиромаштво су демонтиране. Индија се показала у најбољем издању, не само визуелно већ и политички. Успешан самит је похваљен са свих страна, а Индија је добила на политичком значају - констатује немачка телевизија.
Земља која је, како додаје дописник ЗДФ-а из Сингапура, деценијама аутсајдер и пасивни посматрач на глобалној сцени, добила је под премијером Нарендром Модијем приступ у званичне резиденције утицајних светских држава - Вашингтон, Лондон, Москва, Берлин, свуда га дочекују раширених руку, сви га желе за пријатеља и партнера.
- Моди је прагматичар - тако Харш Пант, потпредседник истраживачке фондације Оберсервер у Њу Делхију, описује индијског шефа владе.
- Он настоји да створи партнерства и сарадњу широм света како би покренуо Индију у амбициозној потрази за постизањем статуса индустријализоване нације до 2047. Тамо где постоје добри контакти, посао тече глатко - додао је он.
Пант је рекао да Индија има дуге добре односе са Русијом, да је Москва извозила оружје и нове технологије у Индију када то нико није хтео.
До данас, Индија из Русије набавља више 55 одсто оружја које увози.
Индија, додаје ЗДФ, има користи и од јефтине нафте из Русије.
Од почетка рата у Украјини значајно је порасла још једна пословна сарадња између две земље - сирова нафта.
Индија је од фебруара 2022. повећала руски удео у увозу сирове нафте са 1,6 одсто на 34 одсто.
- Док Русија, спутана санкцијама и ограничењима цена, тражи нова тржишта за извоз нафте, Индија гладна за енергентима профитира од јефтиног увоза од свог дугогодишњег партнера - додаје ЗДФ.
- Политика Индије је вођена економским развојем, а сиромаштво остаје главни проблем. Може се замислити какав притисак на владу врше високи трошкови енергије - навео је Пант.
Он је додао да је разумљиво да влада користи ову повољну прилику.
- Огромни индустријски комплекси, милиони транспортних средстава која свакодневно превозе људе и робу широм земље. Огромне су потребе у земљи у којој живи преко 1,4 милијарде људи - навео је Пант.
ЗДФ подвлачи да је немачки увоз нафтних деривата из Индије порастао дванаест пута.
Хитно су Индији потребне и девизе које се могу зарадити продајом нафтних деривата.
- У рафинеријама се сирова нафта прерађује у гасна уља, бензин и друге производе пре него што се на светском тржишту даље продаје. Немачка такође купује производе из Индије - указује ЗДФ.
Према подацима Савезног завода за статистику, Немачка је у првих седам месеци ове године од Индије купила нафтне деривате у вредности од 451 милион евра.
Тај износ је дванаестоструко већи у односу на исти период прошле године.
Очигледно је да је руска нафта нашла пут до Немачке упркос санкцијама, констатује ЗДФ.
- Европа не може да игнорише чињеницу да рафинисана руска нафта улази на њена тржишта индиректним путевима и да је Индија укључена. Који би иначе био разлог да се уздржава од критике на рачун Индије? - упитао је Пант.
Према Савезном заводу за статистику Немачке увоз нафте из Индије ове године је снажно порастао, а Индија увози огромне количине руске сирове нафте и тај увоз даље расте, наводи ЗДФ додајући да Русија очигледно профитира од послова са нафтом са Индијом.
Мало разумевања за европску нелагоду према руско-индијском пословању има К. Ц. Рамеш, директор државне нафтне компаније (ОНГЦ).
- Помажемо глобалној економији купујући од Русије. Тиме отварамо залихе из земаља ОПЕК-а које могу да купе друге земље, посебно Европе - објаснио је он.
Оно што звучи као вин-вин ситуација за све је, пре свега, једна ствар, констатује ЗДФ, добар посао за Русију.
Према актуелним извештајима, Русија постаје све софистициранија у избегавању санкција и ограничења цена.
Кијевска школа економије, пише "Фајненшал тајмс", сумња да би приходи од нафте Русији ове године могли бити већи за најмање 14 милијарди евра - упркос санкцијама.
БОНУС ВИДЕО: ДА КОНАЧНО БУДУ САХРАЊЕНИ - Тела Срба убијених у Бањској кренула из Приштине
(Косово онлајн)
Препоручујемо

РАТ У УКРАЈИНИ: Нова група Ахматоваца иде на фронт; Британска флота неће штитити украјинско жито (ФОТО/ВИДЕО)
02. 10. 2023. у 07:07 >> 00:45

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

КАКО ЈЕ СМОКИ САЗНАО ДА ИМА РАК МОЗГА: Пред смрт имао једну жељу - доказао да је био великан
ЉУБИША Самарџић, један од највољенијих глумаца са простора бивше Југославије, преминуо је 8. септембра 2017. године у Београду, у 81. години живота. Иза њега су остале десетине незаборавних улога, легендарни осмех и глас који је говорио срцем. Отишао је тихо, достојанствено, баш онако како је и живео – као господин, уметник, отац, супруг и пријатељ.
20. 05. 2025. у 10:38
Коментари (0)