ХУМАНИТАРНА КАТАСТРОФА У ПОЈАСУ ГАЗЕ: Болнице данас остају без горива за генераторе, хоће ли пацијенти остати без кисеоника? (ФОТО/ВИДЕО)
САД разговарају са Израелом и Египтом о успостављању коридора за евакуацију цивила из Појаса Газе, у тренутку кад израелска војска врши ударе и спрема офанзиву на ову палестинску енклаву, после напада Хамаса током викенда, саопштио је саветник за националну безбедност САД Џејк Саливен.

FOTO: Tanjug/AP
УН су саопштиле да Палестинци у Гази 16 година живе под израелском блокадом, откако је Хамас преузео контролу над том територијом 2007. године, а да је у новом сукобу око 180.000 њих остало без крова над главом. Цену бруталних напада Хамаса плаћају цивили у Израелу, али и у Појасу Газе.
Око 2,2 милиона људи на територији дугој четрдесетак, а широкој шест до дванаест километара, у потпуној је изолацији, а број интерно расељених је премашио већ 260.000. Ово мало парче земље годинама је под израелском блокадом, без пијаће воде и упућено на хуманитарну помоћ. Појас Газе нередовно има струју, а кад се пуца, онда је и нема. Пијаћа вода је ретко доступна.
Светски медији преносе кадрове праве хуманитарне катастрофе. Махмуд eл Сарсави (68) окружен унуцима, лежи на столу, прикључен на боцу са кисеоником. Сто је у ходнику школе, претворене у склониште, током ракетирања.
- Дошли смо овде да побегнемо од израелских ваздушних удара - каже овај човек за агенцију АФП и додаје да се брине да ће нестати кисеоника.
Ограђени
ИЗРAЕЛ је оградио Газу оградом препуном камера, сензора и прислушних уређаја. Контролише ваздушни простор и море, мотри на тунеле које Хамас користи за шверц и нападе.
Његов страх је основан, јер је најављено да ће болнице у Гази остати данас без горива које се користи за рад генератора електричне енергије. Упозорено је да би недостатак струје могао да доведе до катастрофалних услова у Појасу Газе, посебно после нестанка струје до којег је дошло због престанка рада једине електране у тој енклави.
У 44 школе у Гази уведен је програм УН за помоћ палестинским избеглицама. Те школе би требало да буду сигурне од израелских удара и у њих је смешено око 70.000 цивила. У школи претвореној у склониште, породица Eл Сарсави седи на сунђерастим мадрацима које је донела од куће, около је одећа у врећама, нешто конзерви са храном.
- Ситуација је неподношљива психолошки и економски - каже Амал eл Сарсави (37) за АФП, док жена седи у ходнику, главе зароњене у руке, јер, каже, нема млека за две бебе. - Ништа нисмо јели од јуче ујутру. Једва смо побегли.
Према Светском програму за храну УН, "већина продавница у погођеним деловима Палестине има залихе за месец дана".
У Појасу Газе је око 40 одсто људи без посла, а 80 одсто зависи од хуманитарне помоћи. Милитантни Хамас влада овим парчетом земље од 2007. године, и више пута је одатле започињао нападе на Израел.
- Мајка сам петоро деце. Не желимо овде рат сваки дан. Само се о рату прича! Живимо и спавамо у страху - закључује Палестинка.
БОНУС ВИДЕО - УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ: Припадници Хамаса хватају таоце на граници са Израелом

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ТО ЈЕ ГЛАВНИ ИЗВОР ПРИХОДА: Ево чега Тони није хтео да се одрекне након развода од Драгане
ДРАГАНА је остала власница телевизије и дворца у Бечу.
03. 07. 2025. у 08:04
Коментари (0)