У ЧЕМУ ЈЕ СУ-57 СУПЕРИОРНИЈИ НАД ОСТАЛИМ СТЕЛТ АВИОНИМА: Ф-22, Ф-35 и Ј-20 имају неколико озбиљних недостатака

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

15. 10. 2023. у 21:00

ОД свог представљања у руском ваздухопловству у децембру 2020. године, борбени авион пете генерације Су-57 се истакао кроз јединствену филозофију дизајна која му даје изузетну супериорност у ватреној моћи над својим паротивницима.

У ЧЕМУ ЈЕ СУ-57 СУПЕРИОРНИЈИ НАД ОСТАЛИМ СТЕЛТ АВИОНИМА: Ф-22, Ф-35 и Ј-20 имају неколико озбиљних недостатака

Фото принтскрин youtube military update


Уобичајена препрека која утиче на борбену снагу авиона пете генерације лежи у њиховом ограниченом капацитету ношења оружја. Да би задржали свој стелт профил, такви авиони морају носити сво наоружање у унутрашњим одељцима за оружје, што смањује њихов радарски пресек.

Ф-22 и кинески Ј-20 су примери. Сваки од њих може да ускладишти шест ракета ваздух-ваздух дугог домета – АИМ-120Ц/Д и ПЛ-15, респективно – заједно са две додатне ракете кратког домета. Ова конфигурација даје укупно осам пројектила.

Мањи амерички Ф-35, међутим, има строжа ограничења, са простором за само четири пројектила. У току су напори да се овај недостатак отклони. Ипак, природа Ф-35 и ограничења величине његових лежишта за оружје значе да ће наставити да прати своје веће ривале са два мотора у ватреној моћи.

За разлику од ових авиона, Су-57 може да смести осам ракета, од којих су шест ракете дугог домета Р-77М. Они се налазе у јединственим тандем одељцима за оружје, док су две ракете малог пречника кратког домета смештене у мини одељцима испод корена крила авиона, дизајн који деле Ф-22 и Ј-20.

Оно што издваја Су-57, међутим, јесте његова способност да носи не само ракете ваздух-ваздух већег домета већ и веће крстареће ракете дугог домета. Они су ангажовани у стварним борбеним мисијама, додатно наглашавајући свестраност Су-57.

Примарно оружје ваздух-ваздух Су-57 укључује ракете ваздух-ваздух Р-77М и Р-37М. Потоњи је постао познат по ефикасној употреби против украјинских циљева 2022. године, демонстрирајући своју моћ и прецизност.

Једна од изразитих предности Су-57 у односу на ловце сличне генерације је његова компатибилност са Р-37М. Ова ракета даје домет дејства од 400 км, омогућавајући Су-57 да неутралише непријатељске авионе са удаљености веће од двоструко већег домета Ф-22, Ф-35 или Ј-20.

Са значајном брзином од 6 Маха и носивости од 61 кг – што је количина експлозива знатно већа од кинеских ПЛ-15 или америчких АИМ-120Д, ракета надмашује своје колеге. Међутим, његова већа величина и тежина значе да сваки ловац може да понесе само четири ове ракете.

Пре свега служећи као главна муниција за пресретач МиГ-31 – највећи борбени авион на свету дизајниран за операције ваздух-ваздух, Р-37 чини кључну компоненту. Минијатуризована верзија ракете тренутно у оквиру програма Изделиие 810 се прави за Су-57.

Неки извештаји сугеришу да је ракета „Изделиие 810“ била оперативна и коришћена у Украјини. Његов значајан домет борбе ваздух-ваздух — у комбинацији са стелт могућностима Су-57 — омогућава му да са значајних удаљености угрози виталне ентитете за подршку непријатељу као што су авиони AEW&C и бомбардери. Ова комбинација доводи до појачаног осећаја неизвесности у погледу зона у којима ови авиони могу безбедно да раде.
Тренутно су у значајном развоју нове ракете специјализоване за гађање објеката са стелт карактеристикама за овај ловац.

Фото: Профимедиа/јутјуб принтскин/2022 VERUM VINCET BELLUM

Вредан пажње због низа наоружања ваздух-земља које користи заједно са својим дометима, руски стелт ловац првенствено користи крстарећу ракету Х-59МК2. Ова ракета је оптимизована да неутралише мале утврђене циљеве са удаљености од близу 300 км.
Ракета је опремљена пенетрирајућом бојевом главом од 320 кг и алтернативном мањом бојевом главом дизајнираном да утиче на циљеве у ширем подручју. Друге предложене бојеве главе укључују снажнији пенетратор и носач касетне муниције.

Подзвучност омогућава ракети да покрије веће удаљености упркос својој компактној величини. Био је тестиран у борби и у Сирији и у Украјини. Ова свестраност позиционирала је Су-57 као једини ловац своје генерације који учествује у борбама ваздух-ваздух да би извршио ударне мисије против значајног противника и извео прецизне ударе.

Обим ангажовања од 300 км има вредност с обзиром на мању прикривеност Су-57 у поређењу са Ј-20 или Ф-35. Ово му омогућава да циља објекте дубоко унутар непријатељских линија без опасног задирања у непријатељску ваздушну одбрану.

Асортиман наоружања Су-57 такође укључује Х-58УСхКЕ, ракету против радара која је намењена да неутралише непријатељске радарске локације и системе противваздушне одбране; лакша крстарећа ракета Х-38 која се може носити у већем броју, али са смањеним дометом, и минијатуризовани дериват балистичке ракете Х-47М2 која је високо тестирана у борби, посебно са другим авионима у Украјини.

Када је у питању стварна борбена употреба – претежно борба високог интензитета против велике државне војске – Су-57 је јединствен међу ловцима своје генерације. Његови изузетни атрибути укључују домет дејства и широку палету ракета дугог домета које може да употреби.

БОНУС ВИДЕО - УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ: Припадници Хамаса хватају таоце на граници са Израелом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

Стигла вам је једна 110 година стара порука са фронта