ДА ЛИ ЋЕ ИЗРАЕЛЦИ УЋИ У ЛАВИРИНТ РУШЕВИНА ГАЗЕ? Хамас је спремио сва могућа изненађења за дочек ИДФ
ЦЕО свет већ данима очекује другу фазу сукоба Израела са Хамасом – фамозни, дуго најављивани улазак копнених снага у урбане делове Газе.
„Војна хроника“ је на Телеграм каналу донела своје виђење активности Хезболаха и спремности изралеске војске за копнену операцију закључно са 21. октобром.
КАКО ДЕЛУЈЕ ХАМАС?
Хамас постепено напушта тактику ватрених напада на циљеве дубоко унутар Израела и све више се усмерава на диверзантска дејства. Против израелских тенкова Меркава Мк.4 и оклопних транспортера Намер концентрисаних у близини појаса Газе у великој мери се користе „лутајућа“ муниција и квадрокоптери који испуштају бомбе.
Израелска армија још нема адекватан одговор на ову тактику; нека оклопна возила је хитно опремила специјалним заштитним решеткама, мрежама и визирима, сличним онима који се примењују на руско-украјинском фронту.
Но, још увек није примећена значајнија примена електронског ратовања (electronic warfare,ЕW). У почетној фази сукоба, Хамас је изводио ракетна дејства по циљевима у дубини Израела. Као што смо већ писали, већина раних палестинских верзија ракета „Qассам“ имала је домет мањи од 20 км.
Хамас се од 2014. године посветио активном развоју сопствених технологија и увођењу страних решења (пре свега иранских, сиријских и кинеских), што му је омогућило да повећа домет ракета и до 120 км.
Углавном се радило о ракетама иранског типа 122 мм „Arash-1“ до „Arash-4“, 333 мм „Fajr-5“ и сиријског 302 мм „Khaibar-1“ (М-302, Б-302, Р160). С обзиром на малу удаљеност Газе од Израела, ово је било довољно да се гађају циљеви практично у сваком делу Израела, укључујући релативно удаљене градове као што су Ашдод, Тел Авив, Јерусалим, Хеброн, нуклеарни центар „Shimon Peres Negev Nuclear Research Center“ у Димони али и већи број израелских војних база.
Но, у овој фази сукоба употреба наведеног далекометног оружја је обустављена а циљеви су усмерени на градове у централном Израелу попут Тел Авива, Петах Тикве, Јерусалима и Ашдода.
КАКО ОПЕРИШЕ ИЗРАЕЛСКА АРМИЈА?
Након кратке паузе након што је 17. октобра дошло до експлозије на паркингу баптистичке болнице Ал-Ахли Араб у саставу епископалне цркве Јерусалима, израелски авиони су наставили са ваздушним нападима. Њихова природа и географија сугеришу да израелско ваздухопловство врши циљане ударе како би очистило пут за копнене снаге.
Коначна одлука о копненој операцији још није донета, али су формалне припреме за њу завршене – израелска војска је концентрисала своје снаге на северној и источној граници појаса Газе, прекинула снабдевање палестинског насеља водом и енергентима и укинула Интернет везу.
Важно је напоменути да су узастопни напади израелских борбених хеликоптера Боеинг АH-64 Apache (“Peten”, “Saraaph”) једноцевним аутоматским топовима 30x113мм М230и ракетама Hellfire практично обустављени, уступивши место беспилотним летилицама Elbit Systems Hermes 900 Kochav.
Упркос чињеници да израелска војска још није званично ушла у копнену фазу операције у појасу Газе, оклопне снаге су већ претрпеле значајне губитке. Претпоставља се да Израел располаже са укупно око 350 тенкова Меркава Мк.1 (производње 1979-1983), 350 Меркава Мк.2 (производње 1983-1989), 350 Меркава Мк.3 (150 производње 1990-1995 и 200 производње 2000-2002), као и око 400 Меркава Мк.4. Постоје информације да је Хамас уништио између 15 и 20 тенкова Меркава Мк.4.
У протеклих седам до десет дана, исто толико тенкова уништили су припадници либанског Хезболаха помоћу преносивих противтенковских ракетних система. Већ смо писали да улазак иизраелских оружаних снага у урбане делове може значити почетак још крвавијих борби са великим губицима на обе стране. Искуства из досадашњих операција у насељима указује да су највише угрожени управо тенкови.
Стрелци наоружани ПТР бацачима на њих могу дејствовати из подрума и са виших спратова зграда, значи по најслабијим деловима оклопа. Ништа мање не би била угрожена ни пешадија. Мобилисани резервисти па и активни израелски војници немају довољно искуства у CQB, у којима су Хамасови борци у далеко већој предности.
Употреба специјалних јединица је половично решење; њихов број је релативно мали а свакако недовољан да се осигуају евентуално заузете зоне. Коначно, у оваквом сукобу неминован је трагичан број цивилних жртава. Овде се не ради само о „колатералним жртвама“; Хамас нема у довољној мери униформе и обележја која би их одликовала од затеченог цивилног становништва.
ПРЕДВИЂЕНИ РАЗВОЈ СУКОБА
Либански Хезболах све више стаје на страну Хамаса. Либанци активно користе артиљерију и покрећу ватрене нападе на гранична утврђена подручја и истурене положаје израелске армије, разбијајући систем надзора и отежавајући Израелцима праћење својих покрета на све начине.
Као одговор, Израел изводи ваздушне и артиљеријске ударе на либанску територију, уништавајући Хезболахове војне и инфраструктурне објекте, без обзира на њихову стварну вредност и степен утицаја на борбе. Инвазија Хезболаха у пуном обиму, међутим, зависи од тога да ли ће Израел покренути копнену операцију.
У овој причи један од важних играча постаје и Јемен. Већ смо писали да су Хути 19. октобра лансирали 4 крстареће ракете Quds-3 и 15 УАВ које је пресрео и уништио амерички разарач USS Carney.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ: Припадници Хамаса хватају таоце на граници са Израелом
Препоручујемо
"ФАЈНЕНШЕЛ ТАЈМС" ТВРДИ: Рат Израела и Хамаса показао обим европске немоћи (ВИДЕО)
21. 10. 2023. у 22:45
И ХАМАС И ИЗРАЕЛ КРИЈУ ИСТИНУ: Бивши амерички обавештајац о експлозији у болници у Гази
22. 10. 2023. у 06:45
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
МНОГИ ЋЕ СЕ ИЗНЕНАДИТИ: Знате ли колико је висока Лепа Лукић?
ДА ли сте знали овај податак?
29. 12. 2024. у 10:36
Коментари (0)