СУСРЕТ РУСКИХ И АМЕРИЧКИХ РАТНИКА ИЗНАД СЕВЕРА СИРИЈЕ: Ка-52 алигатор снимао ах-64 апач! (ВИДЕО)
СИРИЈА је од када је у тој земљи почео грађански рат постала полигон за исппитавање наоружања истока и запада.
Како су се у тај конфликт умешале Русија и САД чести су били сусрети борбене технике Русије и САД како на копну БТР-82 и возила MRAP MAXPROO тако и на небу Су-35 и Ф-22, а сада су на ред дошли и хеликоптери.
Наиме током једне од рутинских патрола на небу изнад Сирије руски борбени хеликоптер Ка-52 који је ратну славу стекао у Украјини у више од годину и по дана рата сусрео се са својим америчким ривалом АХ-64 Апач.
Премијера борбене употребе хеликоптера Ка-52 била је у рату у Сирији од 2015 године, где су ове летлеице показале високу жилавост и борбени потенцијал у сукобу на истоку Сирије и у првоинцији Илдиб. Такође руска војска ове је борбене хеликоптере интензивно је користила и за патролирање изнад највеће ваздухопловне базе Хмеим.
АХ-64 АПАЧ
Седамдесетих година 20 века САД су се у европи суочили са великим бројем совјетских тенкова, с друге стране једни борбени хеликоптер АХ-1 Кобра није био довољан и није био опремњен средствима за вођење борбених операција ноћу и у неповољним метеоролошким условима. Пентагон је 1971. расписао конкурс за напредни јуришни хеликоптер. У испитивању је учествовало шест хеликоптера, а први протитип полетео је 30. септембра 1975. године, а други 22. новембра исте године.
еликоптер АХ-64 је двомоторни, класичне конструкције са четворокраким главним и репним роторому облику слова Х. АХ-64 је робустан хеликоптер кој може да издржи поготке калибра 12,7 мм, а поједини подкслопови и до калибра 23мм. Хеликоптер има оклопљену кабину са седиштима од келвара који издржавају погодак калибра 23 мм. Хеликоптер покрећу два мотора Т700-GЕ-10 јачине 1.265kW, који има специфични издувни систем који знатно смањује топлотни одраз летелице.
Oсновна опрема хеликоптера су летно-нишански сензори који су монтирани у ротирајућој турели у носу хеликоптера. То је дневно-ноћни оптоелектронски уређај који обједињује оптички уређај за непосредно нишањење, ТВ систем, ИЦ уређај за осматрање предње полусфере и ласерски даљиномер/означивач. Систем ТАДС се употребљава за откривање, препознавање и обележавање циљева. Уређај ПНВС обезбеђује пилоту термовизијску слику приликом лета ноћу и у сложеним метео условима. За електронску заштиту хеликоптер је опремљен сигнализатором радарског озрачења, сигнализатором осветљења ласером, радарским иц ометачима и диспензером ИЦ и радарских мамаца.
Наоружање хеликоптера Апач чини топ калибра 30 мм Chain gun, 16 противоклопних ракета AGM-114 Helfire различитих верзија,76 невођених ракетних зрна калибра 70 мм, две ракете ваздух-ваздух АIM-9 Sidewinder или Стингер и противрадарске ракете АГМ-122 Сидерам.
АХ-64Е верзија 6 је једна од тренутно најмодернијих конфигурација овог борбеног хеликоптера намењеног за мрежноцентрично ратовање. Хеликоптер представља спој фузије сензора и наоружања који су међусобно добро интегрисани да доминирају у сложеним ситуацијама на бојном пољу. Како наводи компанија Боинг верзија в6 укључује побољшани софтвер и преформансе наоружања хеликоптера.
Ова верзија хеликоптера има модеризовани радар АН/АПГ-78 са повећаним дометом осматрања са 8 на 16 километара. Радар АН/АПГ-78 Лонгбов може да прати истовремно 60 циљева и напада њих 8 са противоклопним вођеним ракетама АГМ-114Л Лонгбов Хелфајер домета до 11 километара.
АХ-64Е је једини јуришни хеликоптер на свету опремљен са системом Линк 16. Захваљујући њему и софтверу MUMT-X (Manned-Unmanned Teaming EeXpanded) посада може са извиђачких беспилотних летелица како стратешких тако и тактичких да добија слику у реалном времену и усмерава се према датим ситуацијама. Повећани домет осматрачког радара и модернији софтвер омогућава овом борбеном хеликоптеру откривање циљева и над воденом површином
АХ-64Е v6 је најсавременија конфигурација јуришног хеликоптера Апач. Од 1984. године, произведено је преко 2.600 Апача и испоручено војсци САД и за чак 17 међународних купаца. Тренутно, широм света се користи више од 1.260 Апача, од којих више од 665 представља Е- верзија.
КА-52
Ка-52 је борбени хеликоптер намењен је за јуришне задатке на малим висинама за дејства по циљевима на земљи и у свим временским условима лета и дању и ноћу. Увођење другог члана посаде повећало је борбене могућности хеликоптера, а копилот има могућност обављања и функције командира борбене групе – да руководи системима оружја и системима противелектронске борбе, као и да врши праћење циљева на већим удаљеностима.
Пројектанти су још током сновања летелице водили рачуна о очувању добрих маневарских особина хеликоптера.
Чланови посаде седе један поред другог на катапултирајућим седиштима Звезда К-37-800. У кабини су смештена четири приказивача из течних кристала (ЛЦД) који посади обезбеђују све потребне податке за летење и борбена дејства.
Срце овог борбеног хеликоптера је нишанско-летни навигациони систем “Аргумент 52, који чине 5 дисплејан а инструмент табли и индикатор ИЛС-31 на ветробранском стаклу. Пилоти за ноћне летове користе наочаре за ноћни лет интегрисане на пилотску кацигу ГЕО-ОНВ-1-01К. Испред носног стајног трапа на трупу летелице монтиран је жиро -стабилизовани оптоелектронски систем ГОЕС-451 који производи компанија УОМЗ у Јекатеринбургу, а који чине ТВ камера, термовизија, ласерски даљиномер, систем за навођење противоклопне ракете и систем за упозорење да ли је летелица озрачена, као и систем ометања ИЦ вођених пројектила и упозорење на њихово лансирање.
Хеликоптери су такође опремљени и системом за самоодбрану Л370 Витебск произвођача НИИ Екран из Самаре. Пакет Л370П2 Витебск се састоји од ласера Л140 Отклик (одзив), Л370-2 ултраљубичастих сензора упозорења и Л370-5 усмерених инфрацрвених противмера (ДИРЦМ). Ометач Л370-5 генерише модулисано инфрацрвено и ултраљубичасто зрачење под углом од 7°, и има два ротирајуц́а модула за ометање инсталирана на бочним странама доњег дела трупа, непосредно испред главног стајног трапа.
Систем Витебск такође контролише лансирање ракета од 26 мм или ИЦ мамаца из два УВ-26 диспензера од 32 круга смештених у сваком поклопцу крила.
Модернизоване верзије хеликоптера Ка-52 су добили Л370В52 Витебск 52 комплет у својој пуној конфигурацији, који се састоји од сензора радарског упозорења Л370-1 и радарског ометача Л370-3. Пријемници радарског упозорења уграђени су у хеликоптере Ка-52Е који су испоручени Египту од лета 2017.
Летне могућности Ка-52 су делимично смањене у односу на Ка-50 што је отклоњено уградњом јачих мотора ТВ3-117ВМА снаге 1640кW (2200 КС).
Од савременог наоружања Ка-52 поседује 30 мм топ 2А42 са бојевим комплетом од 250 до 460 граната. Топ је смештен у турели постављеној са десне стране трупа и преузет је са хеликоптера Ми-24.
Хеликоптер на четири тачке испод крила може да носи до 12 ласерских самонавођених надзвучних противтенковских ракета 9К121 Вихр-М које су интегрисане са нишанским системом шквал.
Ракете Вихр-М наводе се на циљ ласерским зраком и у могућности су да пробију оклоп дебљине 900 мм. Зато се бојна глава састоји од великог броја фрагмената, који при експлозији својом кинетичком енергијом делују просторно. Домет ових ракета је 8-10 км док се при дејству ноћу та видљивост смањује на 6 км.
За уништавање циљева на већим удаљеностима – до 15 км – Ка-52 има две ракете са полуактивним ласерским самонавођењем. У борбеним дејствима у ваздушном простору Ка-52 може дејствовати са две до четири ракете ваздух-ваздух, типа Р-73 или са 8-16 ракета ваздух-ваздух игла –В.
ТАКТИЧКО ТЕХНИЧКИ ПОДАЦИ
Погон: ТВ3-117 ВМА-СБ3 ( ВК-2500) са 2500 КС ( 1864 кW)
Посада: пилот, пилот оператер система наоружања
Катапулт седиште: Звезда К-37-800
Димензије: дужина трупа: 13,53 м, висина: 5,15м; промер ротора:14,43 м, распон носних крила: 7,34м
Маса: празног: 7700 кг; средња полетна: 10.400 кг, највећа: 11.300 кг
Највеће Г оптрећење: +3,0
Максимална брзина. 310 км/х, бочна брзина 80 км/х
Највећа висина летења: 5.500 м
Највећа висина лебдења:3.600 м
Наоружање:
Топ Шипунов 2А42 калибра 30 мм, 2 лансера са шест ласерски вођених пројектила 9К121 Вихр ( НАТО кодификација АТ-16 scallion), 2 вишецевна ленсера невођених ракетних зрна С-8 калибра 80 мм или 2 вишецевна лансера невођених ракетних зрна С-13 калибра 122 мм, 2 лансера ПВО ракета Игла-В.
(ТВ Фронт)
БОНУС ВИДЕО - УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ: Припадници Хамаса хватају таоце на граници са Израелом
Препоручујемо
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
ОБЈАВЉЕНЕ НАГЕ ФОТКЕ НАШЕ ВОДИТЕЉКЕ: "Муж ме је наговорио да се скинем"
"МОРАМ да признам и да сам у криминалној финансијској ситуацији и свака зарада ми је битна. Нисам добила неки невероватно висок хонорар, али јесте довољан да будем задовољна и да могу себи да обезбедим неке ствари."
08. 11. 2024. у 21:35
Коментари (0)