КРИВИ ТОРАЊ У ПИЗИ СЕ СВЕ ВИШЕ ПОМЕРА: Туристичка атракција затворена за посетиоце
ИСТОРИЈСКИ споменик изграђен је између 1109. и 1119. године и један је од такозваних "кула близнакиња" у Болоњи, заједно са вишим Асинелијем, на који туристи могу да се попну.
Гарисенда се уздиже на 48 метара и некада је била једна од десетина средњовековних кула широм града које су подигли аристократски становници да би приказали своје богатство.
Да, сви смо добро упознати са Кривим торњем у Пизи, и тешко да постоји особа заинтересована за путовања, а која никада није чула за њега.
Ова историјска кула је пре неколико дана затворена за јавност јер се сматра да није најбезбедније место у граду у овом тренутку. Сензори инсталирани на већ искривљеном торњу су детектовали необичан и забрињавајући покрет. Напоменимо да је ова кула, заједно са кулом "близнакињом” Асинели, један од симбола града.
Гарисенда је обично под помним посматрањем месецима због све већег кретања изазваног слабим темељима.
- Радимо на томе да учинимо све што је потребно да заштитимо кулу - рекао је градоначелник Матео Лепоре током састанка градског већа.
Подручје око торња је затворено док научници са градског универзитета прате кретање структуре.
Првобитно је био висок 60 метара, али је смањен ради стабилности. Многи познати писци су то помињали у својим књижевним делима, почев од Дантеа, па Гетеа, Дикенса...
Конструкција се већ нагиње под углом од четири степена - само нешто мање од чувеног петостепеног нагиба Кривог торња у Пизи. Али тренутно чудно понашање торња је довело до затварања путева око структуре како би се омогућило детаљно праћење потенцијалне нестабилности. Панел научника је инсталирао акустичне сензоре који ће детектовати шкрипу или пуцање, заједно са клатном за праћење кретања.
Такође, већ поменута суседна кула Асинели је затворена за посетиоце.
- Усмеравање саобраћаја даље од области око торња није било због безбедносних разлога, већ да би се омогућило сензорима да схвате тачније податке - рекао је градоначелник Лепоре.
Сам торањ годинама покушава да се ојача. Око торња су 2019. године постављене челичне траке, а 2022. године темељи су ојачани гипсаним инјекцијама, али изгледа да радови нису решили проблем. У сваком случају, надајмо се да ће кула ипак бити ојачана, јер остати без оваквог културног блага био би огроман и ненадокнадив губитак.
БОНУС ВИДЕО: ИТАЛИЈАНИ И ТУРИСТИ ПОХРЛИЛИ НА ФОНТАНЕ - Ово је њихов начин расхлађивања
(Б92)
Препоручујемо
КАТАСТРОФА У ИТАЛИЈИ: Три жртве олује Киран, градови поплављени, трага се за несталима
03. 11. 2023. у 09:21
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)