ИФИМЕС ТВРДИ: Рат између Израела и Хамаса тежак пораз за Тел Авив без обзира на исход
РАТ који је Хамас започео против Израела није сличан ниједном досадашњем рату које је тај палестински милитантни покрет водио против Тел Авива, ни по величини, нити по степену изненадног напада, што представља, како оцењује Међународни институт за блискоисточне и балканске студије (ИФИМЕС) из Љубљане, тежак пораз за Израел, без обзира на исход овога рата у наредном периоду.
ИФИМЕС наводи да се, што се тиче изненађења, није очекивало да ће Хамас покренути рат против Израела који је тврдио још од октобарског рата 1973. године, да се то више никада неће поновити.
То се поновило, и то није учинила регуларна војска, већ војна организација чије наоружање и обавештајне способности не достижу ниво државних војних формација, због чега је то тежак пораз за Израел, без обзира на исход рата у наредном периоду, указује ИФИМЕС у најновијој анализи под називом "Израел - Хамас 2023: Како ће изгледати Појас Газе дан након рата?", наводећи да Хамас има око 30.000 припадника.
Што се тиче величине, Хамас је развио своје нападе користећи неочекиване војне капацитете на свим нивоима: на копну, мору и у ваздуху и то представља другачији развој догађаја од претходних напада који су били ограничени на лансирање импровизованих ракета према израелским градовима и насељима, указује ИФИМЕС.
ИФИМЕС истиче да се Израел данас налази у сличној ситуацији у којој су се нашле САД након терористичких напада 11. септембра 2001. године када је био уништен симбол америчке економске моћи у Њујорку.
-Израелу је данас потребан рат више него икада, након Хамасовог напада, како би повратио поверење Израелаца у сигурност и стабилност, као и уверење да је Израел једина држава и уточиште јеврејског народа, оцењује ИФИМЕС.
Такође указује да би овај рат могао бити политички крај израелског премијера Бењамина Нетанијахуа без обзира на његове могуће исходе.
Рат који је у току показао је да палестинске власти, предвођене председником Махмудом Абасом, више немају никакав утицај на развој догађаја, док се Хамас наметнуо као главна фигура која диктира политичку и војну агенду сукоба, оцењује ИФИМЕС подсећајући да је Хамас насилно протерао из Газе палестинску власт 2007. године.
Што се тиче става Русије поводом рата Израела са Хамасом, ИФИМЕС истиче да је Москва, за разлику од САД, Велике Британије и неких других европских земаља, одбила да Хамас квалификује као терористичку организацију.
У анализи се оцењује да је Русија покушала да добије политичке поене након почетка сукоба 7. октобра и да је руски председник Владимир Путин означио "америчку субверзивну политику" на Блиском истоку као главни узрок сукоба између Израела и Хамаса.
"Заправо, поред стратегије неутралности према овом сукобу, Русија покушава да скрене пажњу са свога рата против Украјине", истиче ИФИМЕС.
Указује да када је реч о ставу Кине према рату Израела са Хамасом, Пекинг улаже све напоре да се сукоб не би проширио на регион Блиског истока, као и да су САД затражиле од Кине да употреби свој политички утицај да спречи ширење тог сукоба.
Вашингтон очекује да ће пријатељство Кине и Ирана, који подржава Хамас, допринети смиривању сукоба, истиче ИФИМЕС.
Истовремено указује да сукоб у Гази представља велико искушење за Турску спољну политику јер је присилио Анкару да врати пажњу на конфликте у региону Блиског истока.
Рат у Гази је пореметио турске планове за нормализацију односа са Израелом, као и планове турског председника Реџепа Тајипа Ердогана да посети Израел, указује се у анализи и подсећа да је Ердоган рекао 25. октобра да Хамас није терористичка организација, већ национално-ослободилачки покрет који брани своју земљу.
Турска нема могућности да буде посредник у мировним преговорима због тога што ни Израел, нити Хамас не верују у њену улогу, оцењује ИФИМЕС.
Постављајући питање ко ће водити Појас Газе дан након рата?
ИФИМЕС истиче да постоји неколико опција: прва је да Израел директно управља Појасом Газе (као што управља зоном Ц унутар окупиране Западне обале).
Друга опција је да арапске земље (Египат, а можда и Катар) управљају Газом све до повратка органа Палестинске самоуправе у Газу, што је мало вероватно дан након завршетка рата, јер се може створити перцепција да ће палестинске власти симболично ући у Појас Газе "на израелским тенковима".
ИФИМЕС истиче да Израел мора почети да размишља већ сада о ситуацији после пораза Хамаса.
Амерички институт за Блиски исток из Вашингтона предлаже успостављање "прелазне администрације за управљање Појасом Газе" да би палестинске власти могле да преузму ту улогу постепено, најмање три године након завршетка рата.
Хамасова операција и израелски одговор представљаће стратешку прекретницу не само у израелским односима с Хамасом и Појасом Газе, већ и у израелском приступу палестинском питању у целини јер Израел верује да овај рат није само против Хамаса, већ против свих страна осовине које су му непријатељске (Хезболах, Иран и његове формације у Сирији, Ираку, Јемену), закључује ИФИМЕС.
Истиче да би повратак за преговарачки сто за постизање коначног мировног споразума да би израелски и палестински народ живели један уз други био још једна историјска победа Израела.
БОНУС ВИДЕО - УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ: Припадници Хамаса хватају таоце на граници са Израелом
Препоручујемо
БУКТИ РАТ НА ГРАНИЦИ СА ЛИБАНОМ: Израел и Хезболах размењују ватру (ВИДЕО)
04. 11. 2023. у 15:25
ХАМАС ТВРДИ: Више од 11.000 убијених или несталих под рушевинама у Појасу Газе
02. 11. 2023. у 19:33
ХАМАС САОПШТИО: Уништио у четвртак шест израелских тенкова у Гази (ВИДЕО)
02. 11. 2023. у 20:27
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)