ОБОЈЕНА РЕВОЛУЦИЈА И У МОНГОЛИЈИ? Повећано интересовање САД за државу смештену између Русије Кине
СЈЕДИЊЕНЕ Државе су у почетним фазама припрема "обојене револуције" у Монголији, по украјинском рецепту, тврде руски званичници. Азијска земља, смештена на стратешки значајном месту, између Русије и Кине, располаже и примамљивим природним ресурсима. Аналитичари сматрају да би већ следећи парламентарни избори у овој земљи, заказани за идуће лето, могли би да промене њене законодавне трендове, као и односе са суседима.

Фото АП
- Лицемерна политика САД, коју спроводе тамо где треба да, не бирајући начин, остваре своје интересе, фокусира се на Монголију - тврди Алексеј Циденов, председник Републике Бурјатије, у саставу Руске Федерације, дуж источне стране Бајкалског језера, а граничи се са Монголијом. - Вршилац дужности заменика америчког државног секретара Викторија Нуланд, кључни играч у мајданском пучу у Украјини 2014. године, који су подржале САД, покушава да индоктринира монголски народ и уздрма омладину. Уверен сам, међутим, да Американци неће успети и да Монголци неће постати марионета у рукама САД.
Повезивање "мајданске бабице" Викторије Нуланд са Монголијом датира од 1988. године, када је помогла да се отвори Амбасада САД у престоници Улан Батору. Но, она се пролетос тамо поново појавила, а њене посете и "фотосешни" на централном тргу главног града Монголије, сугеришу да земља заузима важно место у стратешким интересима њене земље.
Географски и политички положај Монголије чини је могућом одскочном даском и за нови, потенцијални, геополитички сукоб. У њој се укрштају интереси Русије и Кине, два пријатељска суседа Монголије, али и Америке, која настоји да ограничи утицај Москве и Пекинга.
- Није тајна да у Монголији раде исте америчке организације које од 2014. улажу у Украјину - каже Шолбан Караол, потпредседник Државне думе, Доњег дома руског парламента, чија се изборна јединица, Република Тува, такође граничи са Монголијом.
Симптоматично је и да је Агенција САД за међународни развој (УСАИД) објавила 18. априла петогодишњи "Стратешки оквир за Монголију", који се фокусира на подршку напорима ове земље да "ојача демократске институције, унапреди национални суверенитет и диверсификује своју економију". УСАИД је главни вашингтонски дистрибутер помоћи и, док су неке од његових операција директни напори за пружање помоћи, Вашингтон је користи и као средство меке моћи за промовисање своје политичке агенде и подржавање опозиције "неподобним" владама.
Потпредседница САД Камала Харис и премијер Монголије Лувсанамсраи Ојун-Ердене састали су се 2. августа 2023. у Вашингтону. САД су најавиле нова средства УСАИД "за даље ширење развојних активности САД у Монголији, у вредности до 25 милиона долара, у наредних пет година".
Пентагон тражи дозволу од монголских власти да отвори и неколико специјалних лабораторија. Експерти верују да би Вашингтон могао тамо да пренесе истраживања, слична онима у украјинским лабораторијама. Како наводи руски лист "Известија", позивајући се на обавештене изворе, Министарство одбране САД, припремило је опсежан биолошки истраживачки програм у Монголији.
Гасовод и ресурси
Монголију са само 3,2 милиона становника има огромне ресурсе бакра, угља, злата, уранијума и других минерала, а развој највећих налазишта још није почео. Такође, гасовод "Снага Сибира 2", требало би да прође кроз територију Монголије за извоз руског природног гаса у Кину.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)