РУСКА “МУЊА” ПОМЕЛА УКРАЈИНСКЕ ПОЛОЖАЈЕ У АВДЕЈЕВКИ: Две руске армије на 7км од тријумфа, Мотив-3М први пут на фронту (ВИДЕО)
РУСКЕ снаге напредују у свим правцима око периметра Авдејевке, освајајући положај на свакој линији фронта.
Руси су успели да пробију и украјински централни одбрамбени аранжман који је штитио велики део града.
Почело је одбројавање до пада Авдејевке. Две руске војске се приближавају са севера и југа и сада је остало само 7 км да се затвори тунел око града. Руси су пред победом, тријумфом који може сигнализирати бржи развој догађаја у Украјини.
Украјинци воде последње битке у насељима Степовоје на северу и Северне на југу, покушавајући да добију што више времена пре него што Зеленски нареди гарнизону да се повуче из града. Много је вероватније, међутим, да ће се судбина Бахамута поновити.
Прекјуче, 7. новембра се сазнало да су током операције у Авдејевки Оружане снаге Русије први пут употребиле систем „Мотив-3М“ (9Н349). Ово оружје је дизајнирано да гађа групе оклопних возила, укључујући тенкове, одозго.
7 КМ ДО ЗАТВАРАЊА КОТЛА
На правцу Авдејевке, североисточно и источно од насеља Степовоје, настављају се жестоке борбе дуж железничких шина.
Јединице руске војске су се помериле иза железничке пруге (западно) и улажу напоре да напредују у област одмаралишта Точмаш Партнерства. Ситуација на овом делу борбене линије остаје динамична.
Западно од депоније Авдејевка, руске трупе настављају да нападају украјинске положаје у зони фабрике кокса, где су кијевски војници поставили јаку утврђену област.
Борбе се настављају у правцу Степовоје, како са севера тако и са југа од села које се налази на северозападној страни града. Северно и североисточно од села Вођаноје, руска пешадија наставља напад у мањим групама дуж шумских зона и поља која се налазе у правцу Тоненког и Северног.
Растојање између северне и јужне стране руских јединица које окружују Авдејевку тренутно је мање од 7 километара.
РУСКЕ ТРУПЕ НАПРЕДУЈУ СЕВЕРОИСТОЧНО ОД ВОДЈАНОЈА
Руске трупе изводе офанзивне операције уз подршку артиљерије и авијације. Ваздушно-космичке снаге Русије извеле су нападе са ФАБ-500 на положаје Оружаних снага Украјине у области Авдејевке и у границама града.
Услед ваздушних удара уништена су многе осматрачнице, ватрена места, положаји оклопних возила и утврђени положаји. До сада је постало познато да се руске јуришне групе успешно приближавају периферији града из правца Водјаноја.
Напредовање има до 1,5 км североисточно од овог села. Положаји Оружаних снага Украјине југоисточно од села Северноје стављени су под контролу.
За сада се све тако обликује да руске трупе методично преузимају контролу над све већом територијом дуж периметра овог града Доњецка.
Украјинска армија је од почетка недеље већ изгубила најмање 18 квадратних километара земље у близини Авдејевке, у сваком правцу. Заједно са територијама, Оружане снаге Украјине губе важне висинске коте и своја упоришта.
ВКС РУСИЈЕ ИЗВЕЛЕ УДАРЕ БОМБАМА ФАБ-500
Поред напредовања, руске оружане снаге лоцирају и изводе ударе на украјинске ватрене тачке и положаје у граду и око њега. Руски војни дописници јављају да је прекључе увече авијација Ваздушно-космичких снага Русије извела напад ФАБ-500 на положаје Оружаних снага Украјине у рејону Авдејевке, не улазећи у украјинску зону ПВО.
У граду су пријављене најмање три снажне експлозије, праћене пожарима. Информацију о ударима и озбиљним последицама потврђују радио пресретнути разговори Украјинаца, преносе руски медији.
Украјински војници се жале на катастрофалну ситуацију која се развила за гарнизон, чије је повлачење из града наводно забрањено наређењем Зеленског.
Најтежа ситуација за Оружане снаге Украјине развила се на северозападу у рејону Красногоровка и у селу Степовоје у близини железничке пруге. Овде руска артиљерија констатно користи МЛРС.
Кијевска администрација покушава да обузда напредовање Оружаних снага Русије са овог правца у индустријској зони коксаре Авдејевски, чија је депонија под контролом руских трупа.
Руска пешадија чисти области северно од Степовоје. Заузета су многа украјинска упоришта на западној страни железничког насипа. Борбе се настављају на територији некадашњег логора „Царска охота” на источним прилазима граду и у виноградима.
ПРИМЕНА МОТИВА 3-М
Оружане снаге Русије су 7. новембра, током војних дејстава на Доњецком правцу код Авдејевке, користиле систем „Мотив 3-М“ (9Н349) са самонавођеним реактивним пројектилима (СПБЕ).
Ово ефикасно оружје је дизајнирано да дејствује по групама оклопних возила, укључујући тенкове, са горње стране. На Интернету се појавио спектакуларан видео снимак употребе Мотив-3М СПБЕ. На снимку се види како муњевито долази до напада на циљ. Треба напоменути да системи СПБЕ садрже 5 „Мотив-3М“ ракета са касетном бојевом главом (КГЧ) 9К58 „Смерч“.
Салва новијих ракета 9М526 из четири лансера може уништити тенковску чету у зони концентрације. Што се тиче 9М55К1, ради се о реактивној муницији 9Н142 у којој је постављен одређени број 9Н349, опремљених двопојасним инфрацрвеним координаторима који траже циљ под углом од 30° вертикално према оклопу.
Сваки СПБЕ „Мотив-3М“ је способан да пробије хомогени оклоп дебљине 70 мм под овим углом са висине (удаљености) од 100 метара. Одлични су за дејство на отвореним површинама, у степи и пустињи, али их је готово немогуће користити их у шуми и у урбаним срединама.
СПБЕ „Мотив-3М“ такође је укључен у низ авионског наоружања као што је касетна бомба танких зидова РБК-500. Клизна бомба ПБК-500У Дрељ такође би могла да испоручи ударне елементе на циљеве са домета ослобађања од тридесетак километара.
РАЗВОЈ СИСТЕМА МОТИВ-3М
Средином осамдесетих година XX века, истраживачко-производна компанија „Базалт“ почела је да развија противкровни противоклопни систем за пробијање тенковских купола и сввих оклопљених мета са горње стране.
У почетку је нови пројекат био означен као ПТАБ-СП – „Самонаавођена противтенковска авионска бомба“ “Мотив-3”. Након тога, пројекат је променио име у СПБЕ – „Самонавођени борбени елемент“.
За СПБЕ су креиране две врсте уређаја различите намене. Комплекс Мотив-3 обухватао је стварне борбене елементе и командни елемент за радио-команде борбеним елементима.
Потреба за коришћењем посебног командног елемента била је због великог обима потребне опреме. Након тога, потребни сензори су смањени, због чега су модернизовани СПБЕ-Д елементи постали потпуно аутономни и више не захтевају команде трећих страна. Оба елемента су веома слична.
За борбене и командне елементе, горњи део цилиндричног тела садржи одељак за два падобрана. Око две трећине тела борбеног елемента заузима обликовано пуњење. Доњи део овог пуњења је направљен у виду кумулативног левка и има бакарну облогу. Командни елемент система Мотив-3 нема бојеву главу. Уместо тога, радиометријски сензор је смештен у цилиндрично кућиште.
Приликом спуштања и достизања висине од 170 м, командни елемент, опремљен радио висиномером, даје команду за избацивање помоћних и отварање главних падобрана. Лансирање борбеног елемента одвија се сталном брзином од 15 м/с. Због постојећих стабилизатора, елемент се ротира око вертикалне осе брзином од око 6-8 обртаја у секунди. Оптичко-електронски систем постепено осматра круг полупречника око 90-100 м.
Видно поље инфрацрвеног система се креће по суженој спирали и у сваком тренутку надгледа део терена пречника (у зависности од висине борбеног елемента) не више од 1,5 -2 м. Када се детектује топлотно зрачење, карактеристично за борбена оклопна возила, оптичко-електронски уређај даје команду за детонацију бојеве главе. Експлозија пуњења доводи до формирања ударног језгра довољног да пробије 70 мм хомогеног оклопа.
СПБЕ-Д „Мотив-3М“ истовремено носи и бојеву главу и радио висиномер. Истовремено је задржано цилиндрично тело са додатним кућиштем. Унутар кућишта смештен је пријемник инфрацрвеног зрачења који служи као средство за тражење циљева.
За расипање СПБЕ се користе кластери бомби за једнократну употребу РБК-250, РБК-500 (14 борбених и 1 командни елемент). Ракета 9М55К1 за МЛРС Смерч је 1996. године усвојена од стране копнених снага. Компанија „Базалт“ је 2016. године представила кластер клизних бомби ПБК-500У „Дрељ“, опремљен борбеним елементима СПБЕ-К. Касета са посебним аеродинамичким изгледом, помоћу сателитске и инерцијалне навигације, способна је да клизи на велике даљине.
СПБЕ-К се одликује незнатно увећаним димензијама и другачијим обликом тела. Цилиндрично тело падобранског одељка и борбеног одељка сада имају веће издужење, а одељак за инструменте има повећану висину. Вероватно су сва ова побољшања директно повезана са употребом комбинованог система за претрагу циља.
Поред инфрацрвеног оптичко-електронског уређаја, за откривање оклопних возила сада се користи и радарски систем. Овим системима се на даљинама до 50 км у циљно подручје може испоручити 15 борбених елемената.
БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
Препоручујемо
КИНЖАЛИ ПОНОВО ПОГОДИЛИ БАТЕРИЈУ ПАТРИОТА: Аеродром Бориспил погођен руским хиперспоничним ракетама (ВИДЕО)
11. 11. 2023. у 18:33 >> 17:03
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)