НОВЕ РАКЕТЕ УБИЦЕ НОСАЧА АВИОНА: Најразорнији бродски пројектил на свету Гранит П-700 иде у пензију, ево ко га мења (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

24. 11. 2023. у 22:15

РУСКИ министар одбране Сергеј Шојгу је 21. новембра подстакао бродоградилишта у земљи да граде вишенаменске бродове са високо прецизним ракетним системима дизајнираним да униште критичну инфраструктуру и поморске циљеве, укључујући носаче авиона и ударне групе бродова.

НОВЕ РАКЕТЕ УБИЦЕ НОСАЧА АВИОНА: Најразорнији бродски пројектил на свету Гранит П-700 иде у пензију, ево ко га мења (ВИДЕО)

Фото: Твитер МО Русије

Шеф руског Министарства одбране је, говорећи на седници војног ресора, такође позвао да се све компоненте стратешких нуклеарних снага држе у сталној приправности.

У свом обраћању, генерал Шојгу је суптилно артикулисао намеру Русије да преузме изазов који представља дрска намера америчког руководства да ослаби Русију.

Групе америчких носача су кључне за одржавање њихове хегемоније, а чини се да је Русија то приметила. Међутим, задатак пред Русијом није једноставан.

Фото: Принтскрин Јутјуб

ЗАШТО ЈЕ ТЕШКО УНИШТИТИ НОСАЧ АВИОНА?

Носачи авиона делују као ударне групе или као оперативне групе које се састоје од других ратних и помоћних бродова.

Носач авиона је обично опремљен вишеслојним одбрамбеним системом који укључује системе наоружања блиског домета, ракете средњег домета и системе противваздушне одбране дугог домета.

Поред тога, пратећи ратни бродови у групи или групама имају различите системе наоружања противваздушне одбране који још више доприносе укупној одбрани. Током операција, ваздушни простор око групе носача се надгледа 24 сата дневно помоћу софистицираних платформи за рано упозорење које се налазе на носачу.

Подзвучне крстареће ракете, као што је примера ради Калибар, не представљају претњу за носач авиона. Лако се откривају и уништавају много пре него што дођу близу групе носача, чак и у случају напада тактиком засићења, дакле вишеструким.

СПОСОБНОСТ БРОДОВА РУСКЕ МОРНАРИЦЕ У СУПРОТСАВЉАЊУ НОСАЧИМА АВИОНА, П-700 ГРАНИТ

Бродови руске морнарице тренутно масовно користе само један систем наоружања намењен потапању америчких носача авиона, ракету П-700 Гранит.

Гранит од 7.000 кг је џин са бојевом главом од 750 кг са снагом од 500 кт. Може да лети брзином до 1,6 Маха ниско и преко 2,5 Маха када је високо. Гранит такође може бити наоружан термонуклеарном бојевом главом. Максимални домет је 625 км.

Један погодак пројектилом Гранит, чак и са конвенционалном бојевом главом, највероватније би осакатио сваки носач авиона.

Тешке ракетне крстарице руске морнарице Киров су наоружане ракетом Гранит. Крстарице на нуклеарни погон имају депласман пуног терета од 28.000 т и могу носити комплет од 20 пројектила П-700.

Међутим, само две крстарице класе Киров (Пјотр Велики и Адмирал Нахимов) тренутно су потпуно оперативне у руској морнарици. С обзиром на мали број руских бродова наоружаних ракетама Гранит, њихова локација би била позната америчкој морнарици у сваком тренутку.

Борбени радијус вишенаменског борбеног авиона Ф/А-18 Ц/Д Хорнет стационираног на носачу је приближно 300 наутичких миља на унутрашње гориво. Када је опремљен спољним резервоарима или могућношћу допуњавања горива из ваздуха, домет авиона се може проширити.

Дакле, нема шансе да се руски ратни брод приближи пратећој групи и носачу у домету лансирања ракете Гранит.

Фото МО Русије

НАСЛЕДНИК, РАКЕТА П-800 ОНИКС

Руске ракете П-800 Оникс имају велику надзвучну брзину и маневарску способност да пробију одбрану групе носача, а за разлику од претходника, распоређене су на многим ратним бродовима и подморницама.

Међутим, њихова бојева глава од 300 кг је много мања од бојеве главе од 750 кг Гранита. Исход сукоба између брода руске морнарице наоружаног пројектилима Оникс и носача америчке морнарице зависила би од конкретних околности, контрамера које је применила ударна група и носач и успеха продирања ракете кроз вишеструку одбрану носача.

Шансе да један, или чак вишеструки, удар Оникс ракете може потопити носач авиона су минималне.

Истина, број руских бродова наоружаних пројектилима Оникс се мери у више десетина, али исто тако америчка морнарица има чак 11 носача ударних група. Такође, остаје изазов приближавања одабраној групи носача у домету лансирања Оникса.

Са друге стране, Руска морнарица има много подморница наоружаних пројектилима Оникс које представљају висок степен претње америчким групама носача, под условом да америчка морнарица не зна где се налазе.

АЛТЕРНАТИВА РАКЕТАМА ГРАНИТ

Да се ​​вратимо на оно што је генерал Сергеј Шојгу рекао у свом обраћању војном ресорном одбору, а мало је вероватно да је током свог обраћања имао на уму ракету Оникс.

Ракета Гранит требало би да буде замењена хиперсоничном крстарећом ракетом 3М22 Циркон. Циркон може достићи брзину до 8 маха и погодити мете на дометима до 500-1000 км.

За разлику од велике суперсоничне брзине Гранит и Оникс, хиперсонични Циркон је немогуће пресрести од стране ваздушне одбране групе носача.

Верује се да циркон има бојеву главу од 300 до 400 кг. Међутим, његова знатно већа брзина учинила би га деструктивним као што је и Гранит. Дакле, удар Циркона ће вероватно осакатити носач авиона.

ПРОЈЕКАТ 22350

Фрегата пројекта 22350 Адмирал Головко биће први ратни брод руске морнарице који ће бити опремљен хиперсоничним пројектилима Циркон. Ратни брод је опремљен ћелијама 3С14 ВЛС које се могу користити за лансирање противбродских крстарећих ракета Калибар, Оникс или Циркон.

Адмирал Головко је трећи ратни брод своје класе. Главна и прва производна фрегата „Адмирал Горшков” и „Адмирал Касатонов” већ су примљене у састав Северне флоте Русије.

Бродови пројекта 22350 су фрегате 1. ранга дизајниране за операције у далекој морској зони. Они су највећи ратни брод савремене руске флоте новог типа градње. Адмирал Горшков и Адмирал Касатонов тренутно су наоружани крстарећим ракетама Калибар-НК и Оникс. Адмирал Горшков је учествовао у тестирању хиперсоничних ракета Циркон.

Вероватно је да ће адмирал Горшков и адмирал Касатонов бити накнадно опремљени 3С14 ВЛС ћелијама током њиховог следећег планираног ремонта како би им се омогућило да лансирају Цирконе. Очекује се да ће будући ратни бродови Пројекта 22350 сви бити наоружани пројектилима Циркон.

Бродоградилишта су до сада добила поруџбине за 6 ратних бродова пројекта 22350. Изјава генерала Шојгуа о потреби за још оваквих ратних бродова сугерише да би наредба за још 6 фрегата могла бити на плану.

Према речима заменика команданта руске морнарице за наоружање, вицеадмирала Виктора Бурсука, руској морнарици је потребно најмање 15 таквих фрегата у основној и надограђеној верзији. Друге платформе које би могле да добију Цирконе су корвете класе Гремјашчиј (опремљене ћелијама УКСК ВЛС током њихове изградње) и противподморнички разарачи класе Удалој.

Русија је спремна да изгради капацитет супротстављању носачима авиона захваљујући ракети Циркон распоређеној на океанским ратним бродовима као што су фрегате пројекта 22350 и крстарице класе Удалој.

Вероватни почетни кораци ће бити постављање Циркона на бродове Пројекта 22350 и 8 реновираних разарача класе 1155/1155.1 Удалој који ће бити опремљени ћелијама 3С14 ВЛС.

Такође се зна да су ракете Циркон распоређене на подморницама класе Јасен, а биће и на модернизованим подморницама класе Оскар.

Поред могућности уништавања носача авиона са горе поменутих ратних бродова и подморница, Русија такође поседује хиперсоничне крстареће ракете које се лансирају из ваздуха, а којима могу да осакате носаче авиона. Да ствар буде још гора, те хиперсоничне ракете обично носе суперсонични пресретачи.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

СВЕ ЈЕ ЛЕПШЕ КАД СЕ ГЛЕДА СРЦЕМ: Више од милион евра Фондације Моззарт за друштвено одговорне акције само током 2024. године