ПОГЛЕДАЈТЕ – РУСКА ПВО ПРЕСРЕЋЕ НАТО ПРОЈЕКТИЛЕ: Дрон забележио спектакуларане кадрове обарања ракете Сторм шедоу (ВИДЕО)
ПРВО заиста озбиљно оружје које је Запад почео да испоручује Украјини прошле године били су амерички ракетни системи са вишеструким лансирањем М142 ХИМАРС, а затим и гусеничарски лансери М270 МЛРС.
Домет високопрецизних вођених ракета класе ГМЛРС испаљених из ових МЛРС достиже седамдесет километара, што компликује противбатеријски рат за Оружане снаге Русије и омогућава Оружаним снагама Украјине да гађају руске позадинске циљеве.
Подсетимо, Украјина добија нове америчке ГЛСДБ бомбе великог домета од 150 км за ХИМАРС тек од 2024. године, а најављена је и пошиљка АТАЦАМС пројектила.
Међутим, за прилично кратко време након што су ове инсталације ушле у службу Оружаних снага Украјине, у извештајима руског Министарства одбране почели су да се појављују прво ретки, а затим стижу редовни руски извештаји о пресретању ракета ХИМАРС од стране ПВО система.
Сада су ове поруке већ постале уобичајене, иако је, немогуће оборити све ракете чак ни са најбољим системима противваздушне одбране, али је ефикасност њихове употребе од стране украјинских снага је опала.
Следеће „чудотворно оружје“ које су Велика Британија и, вероватно, Француска почеле да испоручују Украјини биле су француско-британске крстареће ракете великог домета са ваздушним лансирањем (француски назив СЦАЛП-ЕГ).
До недавно се веровало да је ове супериорне ракете са дометом лета до 500 км тешко пресрести чак и са најсавременијим системима ПВО. Прва порука руског Министарства одбране о пресретању британске крстареће ракете појавила се у оперативном извештају три дана након напада на објекте у Луганску.
Следећег дана је пријављено да су руске снаге ПВО обориле седам Сторм шедоу пројектила. Рекорд је постављен 10. новембра, када су руски ПВО системи наводно пресрели 12 британских ракета и плус 32 ХИМАРС МЛРС пројектила.
Важно је напоменути да је снимак забележен камером дрона, што значи рано откривање ракете и, очигледно, одређивање од стране оператера противваздушног ракетног система места и тренутка њеног пресретања.
Поред директног уништавања француско-британских „стелт пројектила“ помоћу ракета ваздух-земља, руски војници су научили да их склоне са курса и пресретну системима за електронско ратовање.
Тако су 17. новембра неутралисане две ракете Сторм шедоу усмерене на Чаплински округ Херсонске области. Ракете су скренуле са курса, једна је пала на отвореном простору, друга је пала у празну зграду. Нико није повређен.
У току је и проактиван рад на уништавању аеродромске инфраструктуре украјинског ратног ваздухопловства, на којој су базирани фронтални бомбардери Су-24, који су модификовани да носе Сторм шедоу/СЦАЛП.
Конкретно, постали су практично редовни удари Оружаних снага Русије високопрецизним оружјем на војне аеродроме Оружаних снага Украјине у Староконстантинову у Хмељничкој области и у Миргороду у Полтавској области.
Оружане снаге Украјине често мењају начин извођења напада на положаје руских снага. Међу тактикама на које се и Руси позивају је употреба „ракета мамаца“ типа Сторм шедоу. Мамци се увек користе уз праву верзију, са експлозивним пуњењем, Сторм шедоу.
СТОРМ ШЕДОУ (СЦАЛП-ЕГ) УКРАТКО
Ову крстарећу ракету дугог домета (АЛЦМ) је развио европски произвођач ракета МБДА. Пројектил је дизајниран да га носе различити војни авиони, укључујући Eurofighter Typhoon и ловац бомбардер Торнадо.
Ракета Сторм шедоу има домет од преко 250 километара и способна је да погоди различите циљеве, укључујући ојачане бункере, командне и контролне центре и системе противваздушне одбране.
Ракета је вођена комбинацијом ГПС-а и инерцијалне навигације, а може се програмирати да лети на одређеним рутама и погађа задате циљеве.
Ракета Сторм шедоу је опремљена бојевом главом од 450 килограма, која је дизајнирана да продре дубоко у утврђене структуре пре детонације. Ово чини ракету веома ефикасном против циљева као што су бункери и подземни објекти.
Ракета је први пут видела сукоб у инвазији на Ирак. Оружје за прецизне ударе су употребили Торнадо бомбардери из РАФ-ове 617 ескадриле током напада на Ирак 2003. године, а у потпуности је у служби од 2004. године.
Ракету је након тога користило неколико земаља у борбеним операцијама, укључујући Француску и Уједињено Краљевство током њихове војне “интервенције” у Либији 2011. године. У том сукобу, пројектил је коришћен за гађање различитих циљева.
Његов даљи развој и распоређивање ће вероватно остати приоритет за војске широм света којима је потребан солидна и прилично ефикасана крстарећа ракета дугог домета.
Све у свему, пројектил Сторм шедоу је веома способан и ефикасан систем оружја који ваздушним снагама пружа могућност прецизног удара великог домета на различите циљеве.
БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
Препоручујемо
ПОГЛЕДАЈТЕ - ЛАНЦЕТИ УНИШТАВАЈУ УКРАЈИНСКЕ СУ-25: Нема безбедног аеродрома за ваздухоплове ВСУ (ВИДЕО)
01. 12. 2023. у 00:11 >> 02:36
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)