ТРАМПА "МИНИРАЈУ" НА СТАРТУ ИЗБОРНЕ КАМПАЊЕ: Бивши шеф Беле куће непрестано суочен са пристисцима

А.Војиновић

30. 12. 2023. у 07:00

БРИСАЊЕ имена бившег председника САД Доналда Трампа са гласачког листића за наступајуће председничке изборе у америчкој савезној држави Мејн, лидер републиканаца поново се нашао на удару ривала који са свих страна покушавају да му поремете кампању. За разлику од Колорада, одлуку да Трампу спусти рампу у Мејну донела је државна секретарка из редова демократа Шена Белоуз, истакавши да његова наводна улога у нападу на Капитол 6. јануара 2021. представља кршење Одељка три, 14. амандмана САД, "који забрањује дужност онима који су учествовали у побуни".

ТРАМПА МИНИРАЈУ НА СТАРТУ ИЗБОРНЕ КАМПАЊЕ: Бивши шеф Беле куће непрестано суочен са пристисцима

FOTO: Tanjug/AP

Мејн је, насупрот Колораду, у којем Трамп на претходним изборима није имао подршку бирача, и који има само четири електорска гласа, једна од две државе која је подељена у подршци двема партијама. Трамп је на изборима 2020. освојио један електорски глас, тако да би његово искључење са гласачких листића у овој држави могло изазвати значајне последице ако бивши шеф Беле куће, како се предвиђа, буде био изабран за председничког кандидата своје партије. Такође, уколико се његово име заиста не нађе на гласачком листићу, он би започео кампању са једним електорским гласом мање.

- Имам на уму да ниједан државни секретар никада није лишио председничког кандидата могућности да буде на гласачком листићу на основу трећег члана 14. амандмана. Али такође имам на уму да ниједан председнички кандидат никада раније није учествовао у побуни - навела је Белоузова.

Трампови адвокати оштро су критиковали њен потез затраживши њену дисквалификацију и оценивши је као пристрасну, јер је раније напад на Капитол називала побуном, истовремено негодујући, јер Сенат није осудио бившег председника после опозива Председничког дома Конгреса, пренео је "Фокс њуз". Оштре речи упутио је и портпарол Трампове кампање Стивен Чанг.

- Сведоци смо покушаја крађе избора. Демократе у "плавим" државама безобзирно и противуставно суспендују грађанска права америчких гласача, покушавајући да по кратком поступку уклоне Трампово име са гласачког листића. Бајден и демократе једноставно не верују америчким гласачима на слободним и поштеним изборима и сада се ослањају на снагу владиних институција да заштите свој утицај - рекао је Чанг.

Републиканци из Мејна обећали су да ће се борити против одлуке државне секретарке, ако треба "све до Врховног суда САД". Потез Медоузове критиковао је и посланик из редова плавих у Мејну Џеред Голден, који је, иначе, гласао за опозив Трампа, као и сенаторка Сузан Колинс из Мејна.

- Бирачи Мејна би требало да одлуче ко ће победити на изборима, а не државни секретар по избору законодавног тела - навела је Колинсова на "Иксу".

Отвара се питање да ли ће још држава спустити рампу Трампу како би га "саплели" у трци ка фотељи у Овалном кабинету. Рок за Колорадо зацртан је до 5. јануара када се штампају гласачки листићи.

Очекује се да коначну одлуку о томе да ли ће за Трампа бирачи моћи да гласају донети Врховни суд САД као највише правно тело, у којем, иначе, има више конзервативаца од којих је троје поставио лично бивши шеф Беле куће.

Покушај уклањања Трампа са листића у Мичигену раније ове недеље није успео, пошто је Врховни суд те државе одбио да га дисквалификује. Мичиген је, насупрост Колорада и Мејна, важнији, јер је реч о колебљивој држави где се традиционално ломе копља око бирача. Гласачи у Мичигену су 2016. већински подржали Трампа, када му је противкандидаткиња била Хилари Клинтон, али су четири године касније поверење указали Бајдену. Судови у Њу Хемпширу и Минесоти такође су одбили да дисквалификују Трампа.

Чак је и Калифорнија, традиционално упориште демократа, одбила захтеве појединих политичара да се Трампово име не појави на гласачким листићима у тој држави.

Покушај спуштања рампе на изборима за председничке кандидате последњи је у низу притисака са којима се Трамп суочава минулих месеци после бројних оптужница које су подигнуте против њега. Но, све то засад не утиче на Трампове гласаче који му остају верни и највише поверења му дају од свих конкурената унутар републиканске партије. Што је више "саплитања", анкете показују да Трампу популарност све више расте.

Заборављени 14. амандман

ЧЕТРНАЕСТИ амандман предвиђа да нико ко је учествовао у побуни не сме да обавља јавну функцију и САД, цивилну или војну. Усвојен је после америчког Грађанског рата у 19. веку, док је одељак три требало да спречи сецесионисте да се врате у владе када се јужне државе припоје Унији. Коришћен је против председника Конфедерације Џеферсона Дејвиса и његовог потпредседника Александра Стивенса, који су обојица били у Конгресу. Од тада се на њега ретко позива.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

НЕВИЂЕН СКАНДАЛ! Спортисти масовно враћају олимпијске медаље освојене у Паризу