СРЂА ТРИФКОВИЋ О ТЕКСАШКОЈ КРИЗИ: Америка није на ивици грађанског рата
ЗБИВАЊА у Америци далеко су мање драматична него што се приказује у српским медијима, каже историчар и публициста проф. др Срђа Трифковић.

Фото: Принтскрин Youtube Балкан инфо
- Далеко од тога да је земља "на ивици грађанског рата" или "на путу ка проглашењу ванредног стања". Ово је једна озбиљна и софистицирана политичка игра тексашког гувернера Абота и једног значајног дела Републиканске странке са циљем да се напокон пооштре критеријуми контроле федералне границе који су под администрацијом Џоа Бајдена дошли до тачке да погранична патрола може неког да спречи да уђе, али то не чини, већ га спроводи до центра за процесинг одакле, после неког времена бива пуштен са обавезом да се одазове на позив Имиграционог суда што се редовно не догађа - каже професор за ало.рс.
Истиче да је гувернер Абот заузео став да је "Тексас изложен инвазији" и да је феерална влада затајила у својој одговорности да њу спречи.
- Стога, према америчком Уставу, који јасно каже да државе могу да мобилишу своју локалну милицију (конкретно, Националну гарду) ради заштите од инвазије, он то чини. Није тачно да се он супроставља одлуци Врховног суда јер Врховни суд није донео никакву одлуку о томе шта Абот може или не може да ради. Врховни суд је прошлог понедељка само ставио ван снаге одлуку нижег суда у Тексасу, који је дао налог (привремена мера) федералној влади да се уздржи од уклањања жица, које стављају тексашки органи дућ границе - казао је Срђа Трифковић.
Он је истакао да се ради о тумачењу уставне клаузуле о томе шта заправо подразумева термин "инвазија".
- Исти они леви либерали који су са ентузијазмом подржали став Бајденове администрације да је упад демонстраната у Конгрес 6. јануара 2021. године престављао побуну, на основу чега су касније предузете ригорозне, драстичне кривичне мере против учесника у тим протестима, сада са подсмехом и малтене са хистеричним згражавањем коментаришу да се "Абот поиграва са терминологијом када каже да је Тексас изложен инвазији". Са обе стране имамо коришћене термина са изразитим емотивним набојем, али су Деморкати кренули први - казао је историчар.
Додаје да је интересантно видети колико мало пажње овом проблему посвећују мејнстрим медији на обе стране Атлантика.
- Можемо само замислити каква би била реакција када би, рецимо, у руској федералној далекоисточној области гувернер из Владивостока наредио својим локалним припадницима снага реда да заузму положаје дуж кинеске границе и да се супроставе руској војсци. Одмах бисмо имали наслове да се "Русија распада" и да "Путин губи контролу" - објаснио је професор.
Препоручујемо

ТЕКСАС ОБЈАВИО ПОЗИВ ЗА РЕГРУТАЦИЈУ: Добровољце чека специјалан задатак на граници
28. 01. 2024. у 22:22

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (1)