РАТНИ ПРОФИТЕРИ: Америка забележила рекордну продају оружја

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

31. 01. 2024. у 22:15

ПРОДАЈА америчке војне опреме страним земљама у 2023. години порасла је за 16 одсто на рекордних 238 милијарди долара, саопштио је Стејт департмент, док "Глас Америке" указује да се многе земље боре да обнове арсенале исцрпљене подршком Украјини, како би се припремиле за велике сукобе.

РАТНИ ПРОФИТЕРИ: Америка забележила рекордну продају оружја

Фото Танјуг/АП

"Локид Мартин" и "Џенерал Дајнамикс" задовољно трљају руке будући да очекују наруџбине за још стотине хиљада артиљеријских метака, стотине ракетних пресретача "патриот", као и повећане поруџбине за оклопна возила.

Заједно са глобалном нестабилношћу, расте и вредност њихових акција. Или је можда боље рећи да заједно са њиховим акцијама расте и глобална нестабилност. Зависи ко како гледа.

Јер, продаја и трансфер оружја сматрају се "важним спољнополитичким оруђем САД са дугорочним последицама по регионалну и глобалну стабилност", признаје се и у саопштењу Стејт департмента.

Сукоби попут оног у Украјини, или рата који тренутно бесни у Појасу Газе, директно дакле издржавају америчку војну индустрију, па тако и не чуди упорност Бајденове администрације да разбукти све ове сукобе.

Директна продаја компанија порасла је на 157,7 милијарди долара у фискалној 2023. години, док је продаја преко америчке владе порасла на 80,9 милијарди долара у истом периоду.

Продаја америчке војне опреме страним владама претходне 2022. године скочила је за 49 одсто на 205,6 милијарди долара. Ратно профитерство у свом најочигледнијем облику.

Прошле године Пољској су тако продати ракетни системи ХИМАРС у вредности од 10 милијарди долара, затим су Немачкој продате ракете ваздух-ваздух средњег домета АИМ-120Ц-8 у вредности од 2,9 милијарди долара. Напредне ракете земља-ваздух отишле су Украјини. Управо овај део планете, тренутно је један од најкритичнијих и најнестабилнијих.

Постоје два начина на које стране земље купују оружје од САД: први су директни комерцијални уговори са компанијама, а други је да влада стране земље контактира са министром одбране или амбасадом САД у њиховој земљи. Оба начина продаје захтевају одобрење владе САД.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Не може да верује које санкције су управо укинуте Русији