ДАН ЗАЉУБЉЕНИХ У РУСИЈИ ТРЕБА ДА СЕ ПРОСЛАВЉА 8. ЈУЛА: Руска православна црква на челу са патријархом Kирилом је против "увозних" празника
ПАТРИЈАРХ Руске православне цркве Кирил поранио је ове године да објасни својим верницима, али и осталима, да не треба славити Дан Светог Валетина, јер је то било помодарство које нема везе са домаћом традицијом.
Патријарх тврди да је Дан заљубљених последица ширења "слободне љубави". Католици Дан Светог Валентина празнују 14. фебруара, али на многим руским ТВ каналима у рекламним блоковима нуде се идеје мужевима како да обрадују своје супруге и прославе тај празник који са Русима нема никакве везе.
Да се то празновање ипак шири, види се по честиткама које се могу преузети на интернету.
У продавницама се нуде поклони у посебном паковању.
Већина руских верника, као и оних који баш и не одлазе у цркве, не слави и неће славити Светог Валентина, јер се таквим празницима "обрадују" углавном жене богатијих Руса које најчешће и не знају ко је уопште Валентин кога су католици прогласили за свеца.
Истине ради, треба се рећи да је било оних који су и у време "перестројке" у СССР почели да славе Светог Валентина. Било је то време када је све што је долазило са Запада код оних новопечених богаташа брзо прихватано, јер су сматрали да на тај начин демонстрирају како су се већ интегрисали у западни начин живота. А кад је дошло до процвата дивљег капитализма у Русији и један слој се брзо обогатио, тада су таква празновања била честа, а неки су одлазили са својим женама или девојкама у европске земље у шопинг.
Ове године руски патријарх је апеловао са говорнице Божићних образовних предавања у Кремљу на грађане Русије да не славе Светог Валентина и Ноћ вештица. Објашњавао је да то нема везе са религијом и да је то заправо ширење "слободне љубави". Руска православна црква је и раније упозоравала грађане да то нису православни празници. Дакле, није патријарх спорио католицима да они славе шта хоће и да и даље деле својим вољеним људима поклоне.
Патријарх Кирил се бори годинама против слављења "увозних" празника са запада који немају никакве везе са правом љубављу. Посебно је упозорио на штетно празновање Ноћи вештица. Тај празник се на западу обележава 31. октобра, уочи хришћанског празника Сви свети, чиме се подсећа на умрле. Ноћ вештица су из Ирске и Шкотске емигранти пренели у Северну Америку, а одатле су га преузели и многи други. Они који то славе облаче се у посебно направљене костиме, доносе резбарене бундеве. Неки од тога праве забаву, а они екстремнији пуштају хорор филмове. Дакле, није проблем тамо где се у те дане одлази у цркве и пале свеће, али је патријарх Кирил против тога да се праве циркусантске забаве које се проглашавају као празници у земљи као што је Русија, која нема никакве везе са таквом традицијом.
- Морамо сачувати свој културни простор од увезених забава из иностранства - сугерисао је патријарх Кирил.
Да не треба слепо преузимати оно што се чини на западу, руски патријарх је као пример навео да се у неким земљама затварају храмови и тамо се отварају ресторани и кафетерије.
- Први разлог што га не треба обележавати је што је то лажни празник - каже протојереј Борис Кривоногов.
Он додаје да православни имају своја два Света Валентина која се славе у јулу. Они су страдали за веру, али немају никакве везе са Даном заљубљених. Православни знају да је 14. фебруар дан сећања на Светог мученика Трифуна.
Споменути протојереј каже да је Дан заљубљених почео да се слави пре тридесетак година у Русији.
- У време Петра Првог отворен је "прозор у Европу", а у време распада СССР широм су отворена и врата. Тако је уместо добра, са Запада почело да долази и зло. Дан заљубљених није пропагирање љубави него блуда. Осим тога, Ноћ вештица је исмејавање мртвих - каже протојереј Борис.
У православној цркви кажу да се треба враћати породичним вредностима, а не разврату. Споменути протојереј Борис, као и многи руски свештеници, истиче да је у руској традицији да се сматра да је празник праве љубави Дан Светих Петра и Февроније, који се обележава 8. јула. У популаризовању тог празника посебно се била ангажовала Светлана Владимировна Медведева, супруга дугогодишњег премијера и у једном мандату председника Русије Дмитрија Медведева.
Протојереј Борис каже да је је тешко омасовити православне празнике, јер се лакше шири оно што стиже са Запада. Православни празници позивају на молитву, долазак у храмове, пост и др. Што се тиче квазипразника, које преносе са запада, све је као у песми чувеног Висоцког "убоди се и заборави". Сви западни празници, које шире снобови и они који некритички примају све што долази са те стране, имају неке своје легенде али нити једна од њих није доказана. Једна од тих легенди је и да је у време римске империје живео неки хришћански свештеник Валентин који је тајно венчавао легионере са њихових девојкама. А њима је тадашњи император строго бранио да се жене јер ће се тада више бринути о породици него о подвизима.
У неким круговима се прича како је Свети Валентин празник хомосексуалаца, јер је међусобно венчавао легионере.
Они који су се бавили истраживањима о Светом Валентину кажу да су сва казивања противречна, тврди магистар Николај Антипин. Он истиче да се уопште не зна када је он рођен и од када се тај дан слави. Чињеница да је римски папа избацио из литургијског календара католичке цркве Валентина најбољи је доказ да је то лик са недоказаном историјом.
Магистар историје Николај Антипин сматра да је празник добио велики број поклоника због литератора и фантазија писаца. Он мисли да би почетак приче о Валентину могао бити љубавна поема средњовековног енглеског песника Џефрија Чосера "Птичији парламент".
Један број московских социолога каже да су та увезена славља са запада доказ ширења тзв. масовне културе крајем деведесетих година, кад су се нагло отвориле границе, па је постало популарно све што је увозно. Та празновања немају никаве везе са било којом религијом и исто су што и дани пива или слични гурмански дани.
Свим тим празницима се највише радују продавци, као и власници ресторана и кафетерија.
Сви они добро зараде, а нека се народ весели и троши новац ако га има. По традицији, у те дане добро зараде и продавци цвећа који рапидно подигну цене.
Русима се једно мора признати: то је народ који зна да чува традицију и они је знају неговати. Увезени празници су специјалитет само великих градова, где иначе живи онај најбогатији слој грађана Русије, који је увек тежио Западу. Мада, сада су се много разочарали, када су на том истом Западу почели да им блокирају рачуне у банкама.
Осми март остао омиљен
Интересантно је да никакви увезени празници нису могли да истисну оне из руске совјетске традиције. Један од најомиљенијих празника у Русији је 8. март, Дан жена, као и 23. фебруар, Дан заштитника домовине, који се сматра даном мушкараца. У многим породицама се то и сада слави. У другим бившим социјалистичким земљама су намерно настојали да забораве бивше државне празнике, па и Дан армије и Дан жена. Руси и даље све славе што су и раније славили. Осим тога, готово све професије имају своје празнике, који се такође славе и државно руководство их поздравља, а најбољи добијају и државна одликовања.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)