РАСТУ САМО НАПЕТОСТИ И НЕИЗВЕСНОСТ: Извештај уочи предстојеће минхенске безбедносне конференције

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

14. 02. 2024. у 11:27

ГЕОПОЛИТИЧКЕ напетости у свету све су веће, расте економска неизвесност, а највеће глобалне претње су миграције, климатске промене и руска интервенција у Украјини.

РАСТУ САМО НАПЕТОСТИ И НЕИЗВЕСНОСТ: Извештај уочи предстојеће минхенске безбедносне конференције

Фото Shutterstock

Наводи се ово у извештају уочи Безбедносне конференције у Минхену, који потписује председавајући Кристоф Хојзген. Војни званичници, стручњаци за безбедност и високорангирани политичари из целог света разговараће у престоници немачке савезне покрајине Баварске од 16. до 18. фебруара. Очекује се и долазак украјинског председника Владимира Зеленског.

Анкета спроведена широм света показала је да су на листи највећих изазова и кибернетички напади, те вештачка интелигенција. У глобалној сондажи јавног мњења анкетирано је 12.000 људи широм света - у развијеним земљама Г7 (Немачка, Француска, Велика Британија, Италија, Јапан, Канада и САД), али и у Бразилу, Индији, Кини, Јужноафричкој Републици и Украјини. Претња од Русије и даље се оцењује вишом него пре почетка специјалне руске операције, али се сада последице "миграције због рата и климатских промена", сматрају важнијим проблемом.

Глобализација у целини назадује, а осећај конкуренције и потребе за безбедношћу, превладавају. "Интензивирање геополитичког ривалства поткопало је уверење да ће тржишно вођена глобализација довести до праведне расподеле профита", наводи се. Државе стога приоритетом сматрају способности одбране и питања безбедности, у односу на економску ефикасност.

Западни токови капитала преусмерени су из Кине ка другим партнерима, а трговински токови се "реструктурирају дуж геополитичких линија", наводи се у извештају, који даје песимистичну слику међународне повезаности у свету.

Ланци снабдевања између Азије и других делова света све се више раздвајају. Европа, а посебно Немачка, истиче се као изузетак: "Немачке компаније настављају снажно да улажу у Кину и тиме пркосе напорима власти у Берлину да смањи њихов ангажман", прецизира се.

Истиче се и све већи војни утицај Русије у зони Сахела, коју чине Сенегал, Мауританија, Мали, Буркина Фасо, Нигер, Нигерија, Чад, Судан, Етиопија, Еритреја, Џибути и Сомалија. А државни удар у Нигеру показује губитак утицаја Запада, посебно бивше колонијалне силе Француске.

Страх развијених од Кине

НАГЛО је порастао страх од војног сукоба Кине и Тајвана. Бојазан од Кине посебно је велика у Јапану, Индији, САД, Немачкој и Француској.

- У земљама Г7 велики делови становништва верују да ће њихове земље бити мање безбедне и просперитетне за 10 година - пише Хојзген. - Уједно, анализа резултата анкете показује да људи у земљама Г7 очекују повећање моћи и утицаја Кине и земаља на глобалном југу, на рачун њихових држава.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (0)

АМЕРИКА ПУЦА ПО ШАВОВИМА ЗБОГ СУМАНУТОГ ПОТЕЗА: Путинов бумеранг Вашингтону у главу