ПОГЛЕДАЈТЕ - РУСКИ МИ-24 ЈУРИ ДРОН: Тренутак је забележен у Лењинградској области (ВИДЕО)
РУСКИ јуришни хеликоптер Ми-24 јури да пресретне неидентификовани дрон који је летео у ваздушном простору Лењинградске области.
Како се може видети на сликама које се појављују на друштвеним мрежама, 12. фебруара 2024. године око 15 часова, по московском времену, примећен је руски јуришни хеликоптер како изводи маневре пресретања непознатог дрона.
Видео снимак показује како посада хеликоптера пажљиво прати дрон, али се уздржава од пуцања. Ово је вероватно зато што дрон лети изнад густо насељеног подручја.
Као што се може видети, дрон на снимку има конвенционални аеродинамички дизајн. Још није познато да ли су руски пилоти успели да оборе дрон, међутим претпоставља се да су дејствовали чим је напустио насељено подручје.
Раније су руске снаге користиле авијацију да се супротставе уласку беспилотних летелица у руски ваздушни простор, које је покренула Украјина.
Примера ради, прошле године је руски хеликоптер Ми-28 пресрео дрон Одбрамбене обавештајне службе Украјине, који је циљао војне објекте на полуострву Крим.
Вреди напоменути да је Лењинградска област удаљена 800 километара од руско-украјинске границе и да је већ неколико пута била мета напада дроном.
Конкретно, у ноћи 18. јануара 2024. године, око 01.30, лучку инфраструктуру Санкт Петербурга напали су дронови украјинске производње са дометом од преко 1.000 километара.
У том тренутку непознати дрон је са распоном крила од 6 метара носио бојеву главу тешку 3 кг. Десетине дронова украјинске производње већ су у употреби у украјинским оружаним снагама, што представља адаптацију на ограничења тренутног типа ратовања.
Касније, 21. јануара, дронови су напали резервоаре за гас на терминалу Новатек у луци Уст-Луга, такође Лењинградска област. Услед напада избио је велики пожар на територији предузећа.
Тренутно, украјинска војска активно користи десетак различитих типова беспилотних летелица великог домета за гађање руских аеродрома, складишта горива, индустријских предузећа и других објеката који се налазе на извесној удаљености од границе са Украјином.
Усред текућих руских прецизних удара на украјинске индустријске објекте, укључујући и оне који се користе за производњу беспилотних летелица, украјинска војска је принуђена да што више децентрализује производњу дронова. Као резултат тога, постоји велики избор типова дронова које производе различите групе.
МИ-24 УКРАТКО
Хеликоптер Ми-24, познат и по НАТО имену као “Хинд”, један је од најпрепознатљивијих и најуспешнијих оклопних хеликоптера у свету војне авијације, развијен је на бази погонског система Ми-8.
Развијен током времена Совјетског Савеза и хладног рата, Ми-24 је заслужио своје место у историји војне авијације захваљујући својој свестраној улози и импресивној снази.
Конструисан у совјетском конструкцијском бироју Мил у касним 1960-им годинама, Ми-24 је осмишљен као “летећи тенк” способан да извршава различите задатке у ратним условима. Први лет овог оклопног хеликоптера обављен је 1969. године, а затим је уведен у активну службу 1972. године.
Ми-24 је близак пандан америчком АХ-64 Апач, али за разлику од овог и других западних јуришних хеликоптера, такође је способан да превезе до осам војника.
Ми-24 је тешки оклопни хеликоптер с тандемским седиштима за капетана и копилота/навигатора. Хеликоптер је такође опремљен оклопом, који му омогућује преживљавање поготка из малокалибарског оружја и појединих противавинских система, што га чини солидно издржљивим на бојном пољу.
Главни ротор са пет лопатица је монтиран на врху средњег дела трупа, док су кратка, здепаста крила која носе оружје постављена на средњем делу трупа. Два мотора са турбо вратилом су постављена изнад средњег дела каросерије са два округла усисника за ваздух који се налазе непосредно изнад кокпита и издувним отворима на бочним странама мотора.
Оно што чини Ми-24 импресивним је његова ратна моћ. Наоружан је снажним носећим митраљезом калибра 12.7 мм за противавионско и противтенковско дејствовање. Такође, може носити различите врсте ракета и вођених противтенковских пројектила. Хеликоптер има способност уништавања циљева на земљи и ваздушним просторима, пружајући подршку копненим снагама и осталим хеликоптерима у близини.
Ми-24 може обављати различите задатке на бојном пољу. Поред улоге нападног хеликоптера, користи се и као транспортни хеликоптер за превоз војника, рањеника или опреме. Улоге хеликоптера Ми-24 укључују пружање блиске ваздушне подршке копненим снагама, борбу против оклопних возила и уништавање противничких циљева.
Ми-24 се нашироко користио током разних конфликата широм света. Оперисао је у сукобима у Авганистану, Ираку, Сирији, као и код нас на Балкану. Његова ратна способност и прилагодљивост су га учиниле популарним и међу различитим државама које су га увеле у своје војне флоте.
Током времена, развијене су нове варијанте овог хеликоптера, као што је Ми-35, који је модернизована извозна верзија, са побољшаним системима и технологијама.
Ми-24 хеликоптер остаје незаборавна икона војне авијације, симбол снаге и издржљивости. Његова способност да се прилагоди разним ситуацијама и задацима чини га идаље важним ресурсом у модерном војном свету.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)