АМЕРИЧКЕ ГЕНЕРАЛЕ МУЧИ НЕСАНИЦА: Кинеска нуклеарна тријада и свемирска технологија развијају се запањујућом брзином (ВИДЕО)
КИНЕСКИ развој нуклеарног оружја, возила за испоруку и свемирског програма је невероватно брз, упозорили су амерички стратешки и свемирски команданти у четвртак америчке конгресмене.
-Пробој који смо видели, напредак и колико брзо су постигли одрживу тријаду су запањујући, рекао је Ентони Котон, шеф америчке стратешке команде, Конгресу САД. Под “тријадом”, званичник мисли на нуклеарну тријаду, која се састоји од три врсте вектора који носе нуклеарно оружје: пројектила који се могу лансирати са копна, из авиона или са подморница.
На копну, Кина има балистичке ракете на нуклеарни погон. Када је реч о мору, од 2007. Кина има подморнице типа 094 (класа Јин) на нуклеарни погон које могу да носе 12 балистичких пројектила. Такође у ваздуху, Пекинг већ развија стратешки бомбардер стелт категорије, односно тешко уочљив радарима, пошто су постојећи стратешки бомбардери Х-6 изведени из авиона Тупољев Ту-16 из касних 1950-их и сада могу користити практично само за лансирање пројектила са равном путањом лета.
Кина тренутно има око 500 бојевих глава и нуклеарних бомби, али би могла имати чак 1.500 до 2035. године, показала је прошлогодишња анализа Удружења за контролу наоружања.
Напредак Кинеза у свемирској технологији је такође брз, тврде из САД и додају: „Кина и Русија деценијама проучавају наше системе. (…) На много начина (Кинези) реплицирају оно што смо урадили у свемиру“, рекао је шеф америчке свемирске команде Стивен Вајринг, повезујући то са активностима Кине у Јужном кинеском мору.
-Док покушавају да нас истисну из првог и другог ланца острва у Пацифику, отишли су у свемир због користи које то доноси, додао је он. “Кина веома зависи од свемирске технологије и неће користити оружје за масовно уништење сателита као што би то могла Руска Федерација”, тврди стручњак.
Према њему, чини се да Русија није толико зависна од свемирских објеката, јер је пре свега континентална сила и може више да користи оптичке каблове. Међутим, како је Вајтинг тврди, и Кина и Русија знају да САД зависе од објеката у свемиру који су све рањивији.
-Наше снаге су сада оптимизоване за бенигно свемирско окружење. Системи су изграђени или потребни у време када се нисмо суочили са претњама које сада видимо, рекао је генерал Стивен Вајтинг, шеф америчке свемирске команде.
-Сада се морамо фокусирати на постојање система за заштиту и одбрану постојеће архитектуре, како бисмо је учинили отпорнијом, додао је он. Дакле, САД морају да модернизују свој нуклеарни арсенал да би одговориле на повећане претње.
Истовремено, Русија има велики број мањег тактичког нуклеарног оружја, а Путин је изјавио како је модернизовао свој нуклеарни арсенал и направио нове ракете, што чини се из ових извештаја, плаши САД тренутно док је Кина “претња на дуге стазе”, међутим ту није крај њиховој “фрустрацији”.
Наиме, додатна брига за Вашингтон је све ближа сарадња између Русије и друге две државе под истом нуклеарном барикадом: Северне Кореје и Ирана. Сматрају да би обе земље могле да искористе руско богато искуство у сопственим нуклеарним програмима.
Оба америчка команданта су апеловала на законодавце да обезбеде новац:
За модернизацију америчке нуклеарне тријаде, за програм замене стратешких бомбардера новим Б-21 или да се нуклеарне подморнице класе Охајо замене новијим.
Такође и за веће подморнице класе Колумбија и за замену постојећих интерконтиненталних балистичких пројектила, за шта ће бити потребно 1,5 билиона долара у наредних 30 година.
КИНЕСКА ХИПЕРСОНИЧНА РАКЕТА ДОНГ ФЕНГ 17
Систем, распоређен 2020. године, могао би да замени неке застареле системе балистичких ракета кратког домета.
Према извештајима, ДФ-17 без проблема пробија регионалну америчку противракетну одбрану. Може ићи од Кине до америчких војних станица у Јокосуки, Јапану и Јужној Кореји у максималном домету од 2.500 километара (1.550 миља).
Хиперсонична ракета је доспела на насловне стране док је дебитовала у октобру 2019. на војној паради поводом 70. годишњице владавине Комунистичке партије у Кини. Касније, 2021. године, Кинеска армија је спровела свој први јавни хиперсонични тест који је укључивао ДФ-17 Глиде, што је изузетно потресло Сједињене Државе.
Према извештајима, ДФ-17 би могао да испоручи и конвенционални и нуклеарни терет. Ракета се може лансирати из мобилног транспортно-управљачког лансера.
Након подизања на скоро егзоатмосферске висине, пројектил се одваја и користи хиперсонично клизни носач ДФ-ЗФ да пронађе свој циљ. Због своје велике брзине, ниске путање и флексибилности у току лета, може успешно да продре кроз софистицирану одбрану противника у околностима у којима би конвенционалнији системи вероватно заказали.
Иако је ДФ-17 ракета предвиђена за лансирање са земље, неки извештаји указују да би варијанта са ваздушним лансирањем могла бити развијена за употребу од стране бомбардера Xиан Х-6Н, најновијег модела породице бомбардера Х-6.
Са дометом од 10.000–11.000 километара и опремљен ДФ-17, Х-6Н може да допре до свих непријатељских инсталација широм целог Индо-Пацифика.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИ УНИШТИЛИ ПРВИ АБРАМС: Амерички тенк у пламену
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)