ДА ЛИ ЋЕ ДРОНОВИ ПОТОПИТИ РУСКУ ЦРНОМОРСКУ ФЛОТУ? Проблеми у командном ланцу и украјински беспилотни чамци су и даље присутни (ВИДЕО)
НАКОН најновијег губитка руког патролног брода „Сергеј Котов“, 5. марта, поново су се исказале слабости, тромост, безидејност и недостатк самоиницијативе, што поврђује наше раније критике односа Руса према правилној употреби, обезбеђењу и заштити своје флоте.
У тактици, стратегији и ланцу командовања морају уследити хитне промене. Без намере да се критикује Црномска флота, слична размишљања изнели су и руски експерти на Телеграм каналу.
Основни циљ њихових запажања је да укажу на нову украјинску тактику и на шта треба обратити пажњу како се у будућне не би понављали слични трагични сценарији. О проблема флоте овај пут се дискутовало на основу губитка бродова пројекта 22160 односно корвета трећег ранга.
После поноћи, патролни брод „Сергеј Котов“, који је био на борбеном дежурству јужно од Керчког мореуза, напало је пет беспилотних чамаца Магура В5 Групе 13 специјалних снага украјинског ГУР. Спремајући се за напад, чамци су плутали у централном делу Црног мора.
Поставља се питање како је свих пет чамаца ударило у брод? Одговор бар делом лежи у проблемима самог брода пројекта 22160. Званично, главни калибар топовског оруђа је на папиру био универзални артиљеријски носач АК-176М који може бити опремљен и ракетним системима Калибар и Оникс, противваздушним ракетним системима Гибка или Игла-1.
Истовремено, бродови овог пројекта су раније критиковани због лоше способности за пловидбу и ниске борбене ефикасности.
Бродови једноставно нису опремљени средствима за адекватну противваздушну или противподморничку одбрану. Само два великокалибарска митраљеза 14,5 мм Владимирова (КПВ, индекс ГРАУ 56-П-562) свакако су недовољна за гађање групних циљева.
Тактичко наоружање у виду 2 до 4 модуларних комплекса Калибар-К са ракетама Х-35 као и ракетног, у виду 8×1 Игла-С или Верба (8 ЗУР) – уколико их је уопше било, у маку, по брзим, практично невидљивим малим циљевима на површини воде, били су потпуно неадеквати.
Након поготка, у помоћ посади су кренули тегљач и патролни чамац, а на место напада долетео је хеликоптер Ми-8 Националне гарде, који је уништио шести беспилотни чамац.
До 3 сата ујутро већина посаде је евакуисана на три тегљача који су учествовали у акцији спасавања а одлучено је да се сам „Сергеј Котов“ одвуче у луку. Но, уследило је мукотрпно чекање одобрења команде Црноморске флоте за ову операцију.
Време изгубљено у чекању наређења практично је одлучило судбину брода. Према овоме, делимичну одговорност сноси нефлексибилност у ланцу командовања.
„Сергеј Котов“ је до јутра почео да тоне југоисточно од рта Такил. Јужно од Кримског моста појавила су се још три украјинска беспилотна чамца. Они су са тегљача осветљени рефлекторима, што је хеликоптеру Ми-8 омогућило да их уништи. По свему судећи, главна мета напада ове групе био је Кримски мост.
Из овог несрећног сукоба се може извући неколико важних закључака.
Бродови пројекта 22160 нису опремљени за борбу против савремених претњи. Ово омогућава да се релативно јефтиним беспилотним чамцима униште скупи бродови. У недостатку ПАВ наоружања, исти бродови су лака мета и за беспосадне летилице.
У исто време, посаде тегљача са рефлектором и хеликоптер Ми-8 Националне гарде успели су да се сами изборе са три беспосадна чамца.
Поштовање круте бирократије и хијерархије у тренутку напада условило је прилично касни почетак борбе за опстанак брода. „Сергеј Котов“ је могао да се спасе да је све почело на време.
Уочљиво је Црноморска флота (и не само она) нема праксу да исправља сопствене грешке – исти проблеми систематски се понављају. Сасвим ограничена слобода у одлучивању нижег командног састава и даље седржи као мантра заостала из совјетских времена.
С друге стране, америчка морнарица и НАТО, који обучавају Украјинце, инсистирају на слободној процени нижег командног састава и самоиницијативи. Даље, излазак самог борда у патролну мисију, ноћу, без одговарајуће опреме и пратеће заштите – већ је виђена грешка код Руса.
О заштити инсталација, објеката и бродова на стајанци већ више пута смо говорили – постоји безброј једноставних и јефтиних а ипак ефикасних начина заштите. Но, сада се нећемо поново враћати на ово питање.
С друге стране, украјинска тактика је претрпела позитивне промене: уместо раније праксе употребе једног или, највише два безпосадна чамца, сада нападају ноћу у групама до 10 дронова (тактика вучјег чопора). При томе, очито је да прво врше концентрацју пловила у веће групе а тек након тога крећу у удар.
У недостатку потребних противмера и лоше видљивости, сасвим је логично да овакви напади резултирају губитком руских брдова. Очигледно је да се размишљању и одлучивању вишег командог састава руске флоте нешто брзо мора да се промени. Иначе, могуће је да ће флота ускоро бити или десеткована или беспомоћно затворена у сигурне (ако их још има) луке.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИ УНИШТИЛИ ПРВИ АБРАМС: Амерички тенк у пламену
Препоручујемо
ДОКУМЕНТОВАНО - УНИШТЕНИ С-300 ЛАНСЕР И БУК-М1: Руска војска елиминисала још два ПВО система украјинских снага (ВИДЕО)
05. 03. 2024. у 22:00 >> 02:14
ПОГЛЕДАЈТЕ - ЈОШ ЈЕДАН АБРАМС У ПЛАМЕНУ: Уништено 10 одсто испоручених америчких тенкова (ВИДЕО)
05. 03. 2024. у 17:53 >> 18:24
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (2)