ЗАПАД СТЕЖЕ ОБРУЧ ОКО "ТИК-ТОКА": Пекинг упозорио Америку да заустави притисак којим настоји да искључи стране компаније
"ТИК-ТОКУ" прети забрана у САД! Представнички дом Конгреса усвојио је закон који подразумева да уколико за шест месеци кинеска компанија "Бајт Денс", у чијем је власништву популарна апликација, не прода платформу фирми по вољи америчке владе, она ће бити блокирана на нивоу целе земље. Ипак, да би нове одредбе биле на снази потребно је да закон буде одобрен и у Сенату, а онда да га парафира и председник САД Џо Бајден, који је најавио да је спреман за то. Потез је брзо критиковала Кина, упозоривши САД да "зауставе притисак којим неправедно настоје да искључе стране компаније" и запретивши да ће "предузети све неопходне мере да одбране своје пословање".
Портпарол кинеског министарства спољних послова Ванг Венбин оптужио је САД да сузбијају "Тик-Ток" упркос чињеници да, како је истакао, никада нису пронашли доказе да апликација угрожава националну безбедност.
- Ако се такозвани изговор националне безбедности може искористити за произвољно искључивање успешних компанија других земаља, онда више нема правичности ни правде - рекао је Ванг.
Пекинг је, такође, најавио да ће успротивити продаји апликације уколико компанија "Бајт Денс" одлучи да се одрекне "Тик-Тока" и за то затражи дозволу од кинеских званичника.
Републиканац из Висконсина Мајк Галагер рекао је да САД не могу да "преузму ризик да доминантну платформу за вести у Америци контролише или је у власништву компаније која је под капом Комунистичке партије Кине", пренео је Би-Би-Си.
Трамп против блокирања
ЗА забрану кинеске апликације током првог мандата залагао се и бивши председник САД Доналд Трамп, који се сада изјаснио против њеног блокирања. Кандидат републиканаца за председника САД верује да "Тик-ток" представља ризик за националну безбедност, али сматра и да би одлука "помогла 'Мети' и 'Фејсбуку'", које криви за свој изборни пораз 2020. "Забраните 'Тик-ток', 'Фејсбук' и друге, али ће углавном 'Фејсбук' имати највише користи. И мислим да је 'Фејсбук' био веома непоштен и лош за нашу земљу, посебно када су у питању избори", оценио је Трамп.
Иако је предлог закона о могућој забрани једне од најпопуларнијих апликација на планети, коју само у САД користи 170 милиона Американаца, изненадио јавност, прича о блокирању кинеске друштвене мреже у Америци, али и у другим земљама, није нова. САД годинама уназад "Тик-Ток" оптужују да је параван за шпијунирање корисника, што су власници апликације више пута одбацили. Ипак, то није спречило САД, Канаду и ЕУ да лане забране коришћење "Тик-Тока" државним службеницима на пословим телефонима. Претходно је исто учинила и Индија.
С друге стране, у Кини је коришћење многих америчких апликација, укључујући "Гугл", "Јутјуб", "Инстаграм" и "Икс", дуго забрањено, јер "одбијају да поштују правила кинеске владе о прикупљању података и врсти садржаја који се дели". Године 2010. "Гугл" се повукао из континенталне Кине након четири године пословања. Тада је истакли да више нису вољни да наставе са цензурисањем резултата.
- Чини се да ће предлог закона о "Тик-Ток-у" бити усвојен, а кинеско незадовољство изгледа иронично, ако не и лицемерно, с обзиром на њен став према америчким друштвеним мрежама - рекао је за Си-Ен-Ен Брок Силверс, генерални директор фирме Kaiyuan Capital из Шангаја.
Упитан о ставу Кине о америчким апликацијама, Ванг је рекао да је ово "потпуно другачије" и да "јасно можете видети шта је малтретирање, а шта гангстерска логика".
Другачији у Кини
НА "Тик-току" се објављују кратки, претежно шаљиви, видео-снимци, али се "каче" и "изазови" који су, нажалост, били кобни по децу, због чега је платформа била на мети критика. "Тик-ток" каквог га већина познаје не постоји у Кини, већ Кинези користе своју верзију под именом Douyin, урађену по строгим правилима, нарочито за децу. Корисници млађи од 14 година смеју да приступе контролисаном садржају, а апликацију могу да користе само 40 минута дневно, али не од 22 часа до шест ујутру.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)