КИНА НОСАЧИМА "БИЛДУЈЕ" МОРНАРИЦУ: Пекинг у Пацифику конкурише САД
КИНА модернизује и снажи своју морнарицу конструисањем најмање два носача авиона, по свој прилици, на нуклеарни погон. Ново наоружање имаће за циљ одвраћање могућих напада из суседних држава, али и потискивање америчког војног присуства у Пацифику. Амбиције лидера Си Ђинпинга сежу све до најјужније тачке у Јужном кинеском мору, око 2.000 километара далеко од копна.

Фото Танјуг/АП
Пекинг, између осталог, страхује да би на Тајвану, који сматра делом кинеске територије, могао да избије сукоб. У годишњем извештају Народном конгресу кинески премијер Ли Ђанг изнова је потврдио вољу власти да "одлучно напредује у циљу поновног уједињења Кине". За Пекинг претња лежи од снабдевања Тајвана оружјем из САД.
Чак пет америчких носача авиона већ је стационирано у Пацифику. Све је очигледније да више није реч само о Тајванском мореузу, већ о ширем подручју. Један од разлога повећања војних напетости јесте то што ће, по кинеском мишљењу, "критични" Вилијам Лаи Чинг у мају преузети председничку дужност у Тајпеју. Аналитичари сматрају да ни Кина ни САД нису заинтересоване за директан сукоб, али, иако су економске блокаде вероватније, све опције остају на столу.
У служби кинеске морнарице, сада су два носача авиона. Први, "Лиаонинг", Кина је купила 1998. од Украјине, преко посредника из Макауа, за 20 милиона долара. Године 2012. преуређен је у носач авиона и предат морнарици. Други, "Шандонг", представља домаћу копију "Лиаонинга" с мањим изменама и углавном крстари Јужнокинеским морем.
"Фујиан" је још у бродоградилишту у Шангају. Као и два претходна, има конвенционални погон. Очекује се да ће догодине ући у употребу. Спекулише се да је у изградњи и четврти носач авиона. Највиши политички официр кинеске морнарице на питање хоће ли бити опремљен нуклеарним погоном, одговорио је нејасно: "Обавестићемо јавност у догледно време".
Уочи Народног конгреса, медији у Хонгконгу и Тајвану јавили су да су још два носача авиона на нуклеарни погон положена у два бродоградилишта. Имају по два реактора који енергију стварају нуклеарном фисијом.
- Кина жели јасно да покаже снажне амбиције да одбрани своје воде модерном морнарицом - каже Ванг Фенг, издавач листа на кинеском језику "Чајна тајмс" у Тајпеју, главном граду Тајвана. - Ово је ефикасна тактика одвраћања после низа смртоносних поморских инцидената са суседним земљама.
Службени кинески курс истиче да "Кина не гради носаче авиона би се упоређивала са САД, а поготово не да би њима водила ратове, него да би их користила за одбрану свог суверенитета и територијалног интегритета". То потврђује и издвајање за војску, за 7,2 одсто веће него лане, номинално 215,5 милијарди евра. Кина је, иначе, већ друга у свету по издвајањима за одбрану, одмах иза САД.
Чвршћа рука у Хонгконгу
ЗАКОНОДАВНО веће Хонгконга једногласно је усвојило нови закон о националној безбедности којим се уводе казне за издају и побуну. Законом се властима дају већа овлашћења када је реч о сузбијању опозиције Пекингу и влади Хонгконга, пише "Њујорк тајмс". Закон третира и кривична дела, као што су "спољно мешање" и крађе државних тајни, чиме се стварају потенцијални ризици за мултинационалне компаније и међународне организације које послују у Хонгконгу. Уводи се и могућност да полиција од судије за прекршаје тражи да спречи осумњичене да се консултују са адвокатима по свом избору, уколико власти то оцене као претњу по националну безбедност.

ТРАМП СПУСТИО ЦАРИНЕ И СРБИЈИ: Ево колико сада износе и када одлука ступа на снагу
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп изјавио је данас да ће свим земљама, укључујући и Србију, уведене царине бити суспендоване, осим за Кину, којој је тарифе увећао на 125 одсто.
09. 04. 2025. у 20:44

ДРАМА НА ГРАДИЛИШТУ! ЈЕДНА ОСОБА ЗАРОБЉЕНА, ТРОЈЕ ПРЕЖИВЕЛО: Грађани позвани да се евакуишу због додатног урушњавања (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО преносе локални медији, претпоставља се да су две особе заробљене након што се срушило градилиште Шин Ансан, у Иљик-донгу, Гванмјон-си, близу јужнокорејске престонице.
11. 04. 2025. у 10:00 >> 10:12

ВАНРЕДНО СТАЊЕ У СЛОВАЧКОЈ: Масовне ликвидације грла, лешеве бацају у јаме и заливају кречом - ничу сточна гробља широм земље
"УКОЛИКО би дошло до новог избијања, било би неопходно поново дефинисати зоне ограничења у радијусу до 10 километара. То би значило не само тестирање скоро више од 120.000 грла стоке, повећан ризик даљег ширења заразе, пооштравање ветеринарских мера и значајна ограничења стављања производа у промет, већ и да се не предузимају мере које су изнад свих неопходних мера порекла са фарми."
11. 04. 2025. у 15:23
Коментари (0)