УБАЦИЛИ МУ ЧИП, ПА ИГРАО ШАХ: Компанија милијардера Илона Маска приказала првог пацијента са имплантом у мозгу како управља рачунаром
НЕУРОТЕХНОЛОШКА компанија "Неуралинк", коју је, са још неколико сарадника, покренуо амерички милијардер и власник "Тесле" и "Спејс Икса" Илон Маск, показала је јуче на видео-снимку на "Иксу" првог пацијента Нолана Арба (29) коме је недавно уградила чип у мозак, како игра шах преко рачунара користећи мали уређај. У деветоминутном преносу уживо Арбо је испричао да је пре осам година доживео тешку повреду током роњења и остао скоро потпуно парализован испод нивоа рамена. "Неуралинков" чип уграђен му је у јануару.
- Веома сам срећан што сам део свега овога, осећам се као да сваког дана учим нешто ново. Операција је била изузетно лака - истакао је Арбо.
Он је истакао да поред шаха уз помоћ чипа игра и стратешку видео-игру "Цивилизација шест", додавши да му је уређај Маскове компаније "дао способност да то поново уради" и да је играо омиљену игрицу осам сати заредом. Но, Арбо је рекао и да нова технологија није савршена и да су наишли на неке проблеме.
"Неуралинков" уређај, величине новчића од једне фунте, уметнут је у лобању, са микроскопским жицама које могу очитати активност неурона и послати бежични сигнал на пријемну јединицу, објашњава Би-Би-Си. Један од најбогатијих људи на планети крајем јануара објавио је на својој друштвеној мрежи "Икс" да се пацијент коме је мали уређај уграђен у орган добро опоравља.
- Први резултати показују обећавајућу детекцију активности неурона - написао је тада Маск и навео да се нови продукт компаније зове "Телепатија".
- Телепатија би омогућила контролу вашег телефона или рачунара, а преко њих готово било ког уређаја, само размишљањем. Први корисници ће бити они који су изгубили моћ коришћења удова. Замислите да је Стивен Хокинг могао да комуницира брже од дактилографа, или аукционара. То је циљ - навео је он.
Овај подухват долази нешто мање од годину дана пошто је Маскова компанија добила зелено светло од америчке Агенције за храну и лекове (ФДА) за прва клиничка испитивања чипова на људима. Циљ "производа" је да помогну пацијентима са тешком парализом да контролишу спољну технологију путем неуролошких сигнала.
Маск је компанију, са још неколико колега, основао 2016. године, а део је новог интерфејса мозак-рачунар. Реч је о систему који дешифрује мождане сигнале и преводи их у команде за спољашње уређаје. Научници и програмери деценијама покушавају да развију овај вид технологије која би могла да помогне пацијентима који се боре с парализом. Очекује се да би чипови могли касније да олакшају живот и слепим особама, као и људима који имају различите менталне болести.
Ипак, "Неуралинк" није прва компанија која ради на производњи електронских импланта који омогућавају човеку да помера команде снагом мисли. Конкурент му је компанија "Синхрон" која развија уређај који омогућава пацијентима да куцају поруке користећи мисли, пренео је "Вашингтон пост".
Тестирана на животињама
ТЕХНОЛОГИЈА компаније "Неуралинк" до сада је, иначе, била тестирана само на животињама, због чега је, неретко, била на мети критика. Тестирање је довело до смрти око 1.500 животиња, међу којима су биле овце, свиње и мајмуни, известио је раније Ројтерс.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)