НОВА ПРЕСТОНИЦА НИЧЕ УСРЕД ПУСТИЊЕ: Министарства се већ преселила - "Одавде ћемо управљати" (ФОТО)
НОВА египатска престоница подигнута је усред пустиње на удаљености од 48 километара од Каира. Већ се може похвалити највишом кулом у Африци и највећом катедралом на Блиском истоку, град је један у низу мегапројеката под председником Абделом Фатахом ел Сисијем.
Изградња „нове административне престонице” почела је 2016. године и одвија се у фазама. Према речима Халеда Абаса, председника Административног капитала за урбани развој (АЦУД), компаније која надгледа пројекат, прва фаза је скоро завршена, а почетак друге фазе се очекује у последњем кварталу ове године, пише Si-En-En.
Полако, али сигурно, град почиње да оживљава. Према речима Абаса, уселило се више од 1.500 породица, а до краја 2024. очекује да ће тај број порасти на 10.000.
Пошто су се нека министарства већ преселила у нови град, тамо већ ради 48.000 државних службеника, али многи путују из Источног Каира електричним возом који је почео са радом прошле године.
У марту, када парламент почне да премешта своје састанке из града, а неколико банака и компанија пресели своја седишта у нови град, очекује се да ће се преселити још више људи.
- На крају, управљање целом земљом ће се одвијати из новог града, рекао је Абас.
Он наводи да је прва фаза коштала око 10,6 милијарди долара. Укупни трошкови пројекта су раније процењени на 58 милијарди долара, а влада је рекла да ће бити финансиран из АЦУД-а и прихода од продаје земљишта, иако се у неким извештајима тврди да би то коштало државу милијарде.
Критичари су забринути због трошкова јер Египат пролази кроз економску кризу и под повећаним притиском рата у Гази.
Египатска економија се ослања на међународно финансирање, укључујући Светску банку, која је најавила да ће Египту обезбедити више од 6 милијарди долара у периоду од три године.
Међународни монетарни фонд је недавно рекао да ће повећати тренутни кредитни програм Египта са 3 милијарде долара на осам милијарди долара, у зависности од економских реформи, укључујући нови оквир за успоравање потрошње на инфраструктуру, за смањење инфлације и очување одрживости дуга.
АЦУД, који је 51% у власништву војске и 49% у власништву Министарства становања, рекао је за Си-Ен-Ен да саопштење ММФ-а неће утицати на развој града. У фебруару, АЦУД је објавио да је Дар, глобална архитектонска и инжењерска фирма укључена у прву фазу града, добила уговор за израду детаљног мастер плана за другу, трећу и четврту фазу главног града. Абас каже да се очекује да ће друга фаза коштати око 6,4 милијарде долара.
Новa административнa prestonica је усредсређенa око финансијског округа где ће неке међународне банке и компаније имати своја седишта. Прошле године, Афрекимбанк је најавила да ће купити земљиште у граду за Афрички трговински центар, у којем ће се налазити wenoглобално седиште, конференцијски центар, хотел и центар за иновације, за трговину унутар Африке. Такође, конзорцијум неименованих компанија из Уједињених Арапских Емирата и Јужне Африке најавио је да ће формирати финансијски центар у престоници.
Абас верује да ће модерна градска инфраструктура привући многа предузећа. Систем вештачке интелигенције оптимизоваће коришћење струје, гаса и воде, као и управљање отпадом, каже он. Инфраструктура оптичких влакана и имплементација 5Г помоћи ће повезивању, а постојаће и услуге високе технологије везане за безбедност, са хиљадама камера за надзор постављених широм града које ће такође пратити саобраћај и упозоравати на саобраћајне гужве и несреће.
- Све међународне компаније желе паметне градове и одрживост. Трудимо се да пружимо све врсте услуга како бисмо олакшали пословање. Надамо се да ће египатски дизајн паметних градова постати "модел за друге земље у Африци" и допринети економском развоју ширег региона, рекао је он.
Николас Симчик Аресе, шеф одељења за историју и теорију у Архитектонском удружењу Лондона, који је спровео опсежна теренска истраживања у Каиру, верује да је могуће да ће нови град привући бизнис, посебно „билатерална партнерства на високом нивоу“ и да ће инострани капитал би могао да стимулише привреду.
- Ипак, мислим да ће врло, веома мали сегмент становништва имати економске користи, рекао је за Си-Ен-Ен.
(Си Ен Ен/Јутарњи лист)
Препоручујемо
ПРЕДСЕДНИК ЕГИПТА ЗАПРЕТИО: Нећемо дозволити присилно расељавање Палестинаца из Газе
17. 03. 2024. у 17:42
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)