АЛАРМАНТАН ИЗВЕШТАЈ ИЗ АМЕРИКЕ: Путин се спрема на велики рат са НАТО-ом, и то брже него што смо мислили
ВЕЋ дуже време неки високи званичници земаља Европске уније или извештаји обавештајних служби упозоравају да би за неколико година – у сваком случају до краја деценије – НАТО алијанса могла да се нађе у директном ратном сукобу са Русијом и да Европа мора да предузме хитне мере за јачање својих одбрамбених способности.
Како се рат у Украјини одуговлачи, таквих предвиђања је све више, а из Москве – и то не само из уста Дмитрија Медведева, већ и од самог Владимира Путина – поново стижу упозорења о могућности нуклеарног сукоба.
Међутим, западни стручњаци сматрају да је могућност нуклеарне ескалације за сада минимална, а обавештајни извори наводе да у Русији не примећују ништа што би указивало на супротно. Многи зато, када разматрају могућност евентуалног оружаног сукоба између Русије и Запада, углавном говоре о конвенционалном сукобу.
Ову могућност је у свом најновијем извештају анализирао Институт за проучавање рата (ISW), а његови аналитичари су, на основу разматрања неких од последњих догађаја у Кремљу, закључили да је неколико руских финансијских, економских и војних показатеља указују да се Москва заиста припрема за конвенционални сукоб великих размера са НАТО-ом. Не очекује се ускоро, али ипак вероватно у краћем временском периоду него што су неки западни аналитичари првобитно предвиђали.
ISW подсећа да се руски председник у уторак састао са лидерима фракција у руској Државној думи и представио своје приоритете за свој пети председнички мандат освојен прошле недеље на изборима који се сматрају намештеним.
Путин је том приликом истакао значај развоја руске економије и проширења социјалних програма, што је најавио у обраћању Савету Федерације 29. фебруара. Тврдио је да је лично био сведок како су корпоративни интереси играли кључну улогу у законодавним именовањима док је радио у Лењинграду, касније у Санкт Петербургу - иако се и сам каже да је вероватно зарадио значајне провизије од незаконитих уговора и сличних малверзација док је био на функцији заменика градоначелника Санкт Петербурга и другим положајима у локалним властима.
Москва, у међувремену, наставља своје напоре да заобиђе међународне санкције, а Међународни монетарни фонд (ММФ) је проценио да ће руски БДП порасти за 2,6 одсто у 2024. и известио да је БДП Русије растао брже од свих економија Г7 у 2023.
У интервјуу за ЦНБЦ у среду, пољски председник Анџеј Дуда изразио је мишљење да Путин интензивира напоре да Русију пребаци на ратну економију са намером да може да нападне НАТО већ 2026. или 2027. године, позивајући се на неодређено немачко истраживање.
Дански министар одбране Троелс Лунд Поулсен рекао је почетком прошлог месеца да нови обавештајни подаци указују на то да би Русија могла да покуша да нападне земљу НАТО-а у року од три до пет година, што је краћи временски оквир од претходне процене НАТО-а, година. Истовремено, временски оквир за изградњу значајне руске конвенционалне војне снаге у великој мери зависи од финансијских средстава које је Путин спреман да издвоји поред војних напора.
Јачање војних способности
Када је реч о војним снагама, ИСВ истиче да руска војска наставља да предузима структурне реформе како би подржала рат у Украјини, док истовремено проширује конвенционалне способности Русије на дужи рок у припреми за могући будући сукоб са чланицама НАТО-а. Руски министар одбране Сергеј Шојгу навео је неколико текућих напора да се ојачају конвенционални војни капацитети, вероватно као део дугорочних напора Кремља да се припреми за могући конвенционални рат са НАТО-ом, а не као део рата против Украјине.
Шојгу је рекао да је Русија формирала армијски корпус (АЦ) – вероватно у вези са формирањем армијског корпуса који се тренутно формира у Карелији или 40. армијског корпуса, који је распоређен у Херсонској области – и једну моторизовану дивизију. Шојгу је такође тврдио да руска војска планира да до краја ове године формира две комбиноване армије (ЦАА) и 14 дивизија и 16 бригада. Прошле године Русија је формирала две нове комбиноване армије, 25. и 18.
Истовремено, процена ИСВ-а је да Русији недостаје људство, војна инфраструктура и капацитет за обуку да доведе неколико потпуно нових дивизија у пуну војну снагу у кратком и средњем року. Ове реформе су, како оцењују, вероватно предузете са циљем изградње дугорочних војних способности Русије у односу на НАТО алијансу, а не са циљем да се одмах створе и попуне нове јединице на нивоу армије.
Нека нова именовања унутар руског Министарства одбране такође могу бити додатни показатељи руских припрема за дугорочни сукоб. Шојга је у среду, како је раније најављено, представио генерал-потпуковника Андреја Булигу за заменика министра одбране за логистичку подршку.
(Јутарњи лист)
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)