ОГЛАСИЛИ СЕ СТРУЧЊАЦИ О ИНЦИДЕНТУ У БАЛТИМОРУ: Открили који је разлог рушења моста и какву поуку из ове ситуације треба извући (ФОТО/ВИДЕО)
УРУШАВАЊЕ моста Франсис Скот Ки у Балтимору оживео је расправе о стању тог објекта, али и других мостова у Сједињеним Америчким Државама.
Иако се срушио након што је у уторак у њега ударио повећи контејнерски брод, још увек се не зна да ли је за његов колапс крив тај ударац или нека структурна грешка, односно слабост. Званичници су рекли да је брод издао упозорење након што је скренуо с планираног пута.
Национално веће за безбедност у саобраћају, независна америчка државна агенција која истражује саобраћајне несреће, послаће своје истражитеље у Балтимор како би открили узрок несреће.
Гувернер америчке савезне државе Мериленд Вес Мур рекао је да је мост био "у потпуности усклађен са прописима".
Истовремено, неки стручњаци су истакли да је његов распон, који је комплетиран 1977. године, замишљен пре доба великих контејнерских бродова.
Ендру Бер, грађевински стручњак са Универзитета Шефилд у Енглеској, рекао је да се на видео снимку несреће не види да је мост имао структурних слабости, али да мост није дизајниран тако да може издржати удар толико великог пловила.
Бер је додао да изгледа као да мост нема додатну заштиту од удараца бродова. Ризик од удараца повећао се јер су се током година повећали и бродови. Просечни капацитет контејнерских бродова у задњих десет година нарастао за отприлике 50 одсто.
Удружење америчких инжењера путног саобраћаја тврди да више од трећине свих мостова у САД-у треба поправити. Удружење је истакло да се ситуација уназад пар година поправила, али да се више од 43 хиљада мостова држи "структурално дефицитарнима". То значи да би у будућности могли да се сруше.
- Катастрофа у Балтимору открила је колико ненадане и озбиљне несреће, али и саботаже, могу наштетити америчкој кључној инфраструктури - рекао је Рик Гедес, стручњак за инфраструктурне политике.
- Када се ради о застарелој инфраструктури, сви би требало да размишљамо о томе како повећати њену отпорност. Побољшана заштита од судара бродова и мостова свакако ће постати важнија - додао је Гедес.
Гедес је утврдио да на катастрофу у Балтимору треба гледати као на прилику да се америчка инфраструктура обнови, али на паметан начин.
То значи да објекти треба да се обнављају помоћу нових материјала и дизајнерских решења. Рекао је да у мостове треба уградити сензоре који ће стално комуницирати с бродовима.
Бајден је у уторак рекао како жели да држава плати санацију моста.
(Јутарњи)
БОНУС ВИДЕО: ЛУКСУЗ НА РУСКИ НАЧИН
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)