МиГ-41 БУДУЋИ РУСКИ ЛОВАЦ ШЕСТЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ: Нова платформа помера границе авио-индустрије - подсећа на летелице из “ратова звезда” (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

02. 04. 2024. у 21:22

ЛОВАЦ-пресретач МиГ-31, у својим различитим варијантама, био је успешан пројекат. Данас су Руси интегрисали хиперсоничне ракете Кинжал у верзију МиГ-31К. Међутим, индустрија припрема следећу генерацију авиона, МиГ-41.

МиГ-41 БУДУЋИ РУСКИ ЛОВАЦ ШЕСТЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ: Нова платформа помера границе авио-индустрије - подсећа на летелице из “ратова звезда” (ВИДЕО)

Фото:Јутјуб принтскрин/Found And Explained

Верзија МиГ-31М је 1990-их имала за циљ опсежан процес модернизације пресретача, али се није остварила због недостатка средстава.

Пре више година, након прве веће надоградње авиона МиГ-31 на варијанту БМ (бољшаја модернизација), која је започета 2007. године и која је тренутно у току, руска одбрамбена индустрија је 2021. године започела процес инсталирања „fly-by-wire“ система управљања, чиме су се конвенционалне ручне контроле лета замениле електронским интерфејсом.

Ловац пресретач МиГ-31, поред велике висине на којој лети, истиче се и по веома великом домету (до 3000 км са два додатна резервоара и четири ракете Вимпел Р-33Е у њему), за верзију намењену за борбене мисије.

Фото: принтскрин Јутјуб

ПОЈАВЉУЈУ СЕ НОВИ ДЕТАЉИ О “ИНЖЕЊЕРСКИМ ГРАНИЦАМА КОЈЕ ЋЕ БИТИ ПОМЕРЕНЕ”

МиГ-41, амбициозан руски пројекат, али овог пута са скепсом на западу каква није запамћена, поново је пред очима јавности.

Руски стручњаци процењују да ће авион 6. генерације МиГ-41 летети 2025. Западни ресурси наводе да је ово “изузетно оптимистичан сценарио” у контексту актуелних санкција које су им западне владе наметнуле, а са којима се руска индустрија суочава.

Главни изазов, како наводе, биће моторизација, велики проблем који је дуго задржавао програм Су-57. Додају да Руси улазе на неистражену територију и да за руску индустрију то није јача страна.

Међутим, према спекулацијама у руској штампи, МиГ-41 би могао бити опремљен моторима П-579-300 или чак моторима који се налазе у ловцима Су-57.

Према руским изворима, Русија такође развија електромагнетни топ за МиГ-41 који ће, по руском мишљењу, донети велике промене у авијацији глобално. Такође се спекулише да ће МиГ-41 бити опремљен хиперсоничним ракетама ваздух-ваздух Вимпел Р-37М, можда најбољим у својој класи на свету.

Вимпелова Р-37М је нова ракета развијена на бази ракете Р-37, која је, узимајући у обзир своје димензије (преко четири метра дужине и шест тона полетне тежине), уграђена само на МиГ-31.

Руски извори вести пишу да би МиГ-41 могао да има мултифункционални ракетни систем пресретач способан да рукује хиперсоничном муницијом са више бојевих глава.

Ако МиГ-41 заиста обави свој први лет до 2025. године, Руси се надају да ће авион бити оперативан до 2030. године, јер се животни ресурси МиГ-31 полако исцрпљују.

ОНО ШТО ЗНАМО О МИГ-41, АВИОНУ ШЕСТЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ

МиГ-41 је високо поверљив програм. У медијском простору су се појавиле само информације о изворима и доста спекулација. Званичних информација је заиста премало.

МиГ-41 је део програма ПАК ДП Ваздушно-космичких снага Руске Федерације. Будућа летелица би требало да лети близу свемирске орбите и достиже брзину од преко 4 маха! Ово би га учинило најбржим авионом икада направљеним.

Нови авион би комбиновао технологију Су-57, али би био опремљен и хиперсоничним оружјем, док се сада говори о електромагнетном па чак и о ласерском оружју.

Сигурно је да ће МиГ-41 постепено да замени ловце пресретаче МиГ-31 Руске Федерације.

Нису познати званични подаци о новом МиГ-41. Према информацијама објављеним у специјализованој штампи, тежина будућег ловца ће премашити 40 тона, док ће дужина бити преко 20 метара. Авион би требало да достигне максималну висину лета од 50 километара.

Према руским плановима, прототип МиГ-41 је требало да изврши свој први лет 2022. године, а апарати би требало да уђу у употребу око друге половине деценије. Остаје да се види да ли ће Русија заиста успети да успешно заврши пројекат оволиких размера.

До тада су на МиГ-овима 31, авионима које је требало да замени МиГ-41, Руси интегрисали хиперсоничне ракете Кинжал које су интензивно користили у својим операцијама широм Украјине.

У питању је убедљиво најубитачнија комбинација у украјинском сукобу, на коју и поред покушаја бледих тврдњи са украјинске и западне стране, још увек не постоји одговор, верзија МиГ-31К.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ЗАЈЕДНИЧКА ВЕЖБА: Кина, Русиј и Иран са заједничком будућношћу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

Стигла вам је једна 110 година стара порука са фронта