БИЗНИСМЕНИ УДАРИЛИ НА ШОЛЦА : "Пуца" савезништво немачких компанија и државног врха
ДВЕ године ове владе изгубљене су кад је економија у питању, поручио је Зигфрид Русвурм, челник Удружења немачке индустрије канцелару Олафу Шолцу. Овако отворен оштар напад на шефа владе у Берлину прави је преседан, иако се бројне критике на федералну политику готово свакодневно чују, јер је мало која дирекно упућена Шолцу.

Foto: Tanjug/AP
Осим тога, председници Удружење индустрије (БДИ) навикли су да од оснивања ове асоцијације, 1949. године, мало-мало па контактирају са државним врхом и моле га да политика помогне привреди. Управо зато је, подсећа Дојче веле, крајње неуобичајен оштар тон Русвурма и његов јавни напад на социјалдемократског председника владе. Али, такав потез има валидно објашњење, наводи медиј и истиче да, Удружење редовно комуницира и са "зеленим" министром привреде Робертом Хабеком и либералним министром финансија Кристијаном Линднером, али да код Шолца нема пролаз. На све тужбалице Удружења, канцелар одговара да је "кукњава песма трговца" и прослеђује их ресорним министарствима.
Русвурм подсећа да се погрешним путем једним делом кренуло још за време владавине демохришћанске канцеларке Ангеле Меркел, али да се потом економија нашла у слободном паду.
- Ова погрешна политика актуелног канцелара разлог је што немачка економија расте знатно спорије него готово све сличне државе и многи суседи у ЕУ - каже Русвурм. - То значи да систематски губимо од конкуренције и остајемо без свог удела на тржишту.
Представници немачке индустрије су још од наглог пораста цена енергената услед рата у Украјини, тражили од званичног Берлина субвенционисану цену за домаће произвођаче. Није им удовољено, уз образложење да "то значи узети новац неком другом да би се дао власницима фабрика".
И немачкој индустрији је јасно да су се околности у свету привреде промениле, али баш зато, њени челници траже расправу о томе које индустријске гране Немачка себи тренутно може да приушти и под којим условима.
- Ако нам је важан стратешки суверенитет, морамо да прихватимо да то има своју цену и да је повезано с већим трошковима. - Јер, у тим појединачним случајевима и субвенције су замисливе. Немам разумевања за трку у подршкама за нове фабрике чипова. Ако, међутим, Немачка буде једина која се држи коректних правила економске утакмице, онда не само да ће наше фабрике имати проблема у набавци, него ћемо и изгубити изузетно важну технологију коју имамо - поручује Русвурм и додаје да ће у догледно време, због промена у свету привреде, у Немачкој потпуно нестати неке индустријске гране.
Концерни најбоље прошли
НАЈВИШЕ су погођена мала и средња предузећа. Немачки међународни концерни, због растућих трошкова производње у земљи, лако могу да преселе производњу у иностранство. Управо то је и једно од објашњења зашто индекс Немачке берзе ДАX, који чине 30 највећих компанија у земљи, вртоглаво расте. Недавно је премашио и историјски рекорд од 18.000 бодова. Одлуке о премештању производње, добра су вест за међународне концерне, али не и за домаћу економију, закључују аналитичари.

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"НЕМОГУЋЕ ЈЕ ПОБЕЋИ ОД ТОГА": Здравко Чолић први пут о оптужбама да воли мушкарце
ПОЗНАТИ певач Здравко Чолић (73) познат је по томе што свој приватни живот чува далеко од очију јавности. Ипак, једном приликом одлучио је да направи изузетак и открије неколико личних детаља који су изненадили његове обожаваоце.
06. 04. 2025. у 11:39
Коментари (0)