ОЧАЈНИЧКА ПОТРАГА ЗА ЗАЈЕДНИЧКИМ ИДЕНТИТЕТОМ: Књига интригантног назива "Ми", немачког председника Штајнмајера
КЊИГА интригантног назива "Ми", из пера немачког председника Франк-Валтера Штајнмајера, од јуче на полицама књижара по цени од 15 евра, стиже у сусрет 75 година од проглашења Устава Немачке, а 35 од пада Берлинског зида. Неубичајено да челник државе седне да пише, међутим, како наводи тамошња штампа, довољно је разлога за биланс стања, поглед уназад и унапред. "Штајнмајер је веома забринут за своју земљу и ово је написао, јер се лоше осећа због стања у њој", пише Дојче веле.
Јубилеј Устава, или како се у Немачкој зове, Основног закона, Штајнмајер види као разлог славља свих Немаца. Иако грађани некадашње НДР 1989/90. године нису нужно тежили Уставу, "чезнули су за правима која су имали западни сународници и тражили их и за себе", коментариши извештачи немачке ДПА.
Штајнмајера веома плаше нерешена питања, пре свих миграција, али и ширење десничарског популизма и "свеопшта малодушност због сумње у демократију".
- Онај ко никада не може да буде спокојан, него стално мора да очекује неочекивано, као што је, рецимо, била појава корона-вируса која је паралисала јавни живот, или рат у Украјини, због ког прети да нестане гаса за грејање, тај губи поверење и у најосновније, у оно што се подразумева - вајка се Штајнмајер, који неуморно путује диљем Немачке, настојећи да нађе нит која Немце, ипак, још повезује.
Трагајући за тим "Ми", он наилази на бројне препреке, које расту из дана у дан. Дојче веле, немачком председнику, чија је функција, додуше, понајвише протоколарна, али ипак челна, поставља питање да ли из своје визуре, треба да заузме тако експлицитан став о друштвеним променама и политичким контроверзама као што чини у својој књизи?
Критичари, пак, питају да ли је баш он тај који треба да продрма немачко друштво, говорећи о грешкама у прошлости, "о пријатном осећају зависности од америчке безбедности, или јефтиног руског гаса"? Јер, као дугогодишњи шеф дипломатије, Штајнмајер је саучествовао у стварању лажног осећаја немачке сигурности. Био је главни дипломата од 2005. до 2009. године и поново, од 2013. до 2017, дакле и у време кад је Русија вратила Крим, и тиме, како тврди Запад, наводно, прекришила међународно право.
На то би Штајнмајер вероватно одговорио да се велики део немачке политике није држао дијалога са Москвом све до почетка рата у Украјини, а не само он. Већина Немаца, сигурно ће се сложити са многим ставовима у његовој књизи. Кад, на пример, пише да немачко друштво никада није било хомогено, да су у земљу увек долазили људи из других земаља и култура, који су се одомаћили и интегрисали. Али, крајња десница категорички одбацује управо такве изјаве О десничарским популистима.
- Неки од њих чак силом хоће да створе такву хомогеност и одузму држављанство Немцима који им се не уклапају у слику. Али, већина грађана се противи тим неуставним фантазијама. - Наше "ми" је разнолико друштво које треба да редефинише оно што га држи на окупу - каже Франк-Валтер Штајнмајер.
Од власти до опозиције
НЕМАЧКИ председник Франк-Валтер Штајнмајер се, између осталог, залаже за "премошћивање" између власти и опозиције, као што је то био случај у важним политичким одлукама последњих деценија. Он се, такође, залаже за државну реформу "која не кошта ни евро од пореза, а штеди на трошковима који се могу избећи".
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)