СИ И ПУТИН САД ЈЕДАН ДРУГОМ "ЧУВАЈУ ЛЕЂА": Пекинг није устукнуо пред претњама Вашингтона - Потврђена посета шефа Кремља Пекингу

У ДРУГОЈ половини маја руски лидер Владимир Путин стиже у службену посету Пекингу, потврдили су у Москви не наводећи тачан датум. Договор дугогодшињих пријатеља, Путина и његовог кинеског колеге Си Ђинпинга, да "чувају једни другима леђа" видео се протекле недеље кад кинески лидер није устукнуо пред претњама Вашингтона да казни Кину ако настави да сарађује са Русијом.

СИ И ПУТИН САД ЈЕДАН ДРУГОМ ЧУВАЈУ ЛЕЂА: Пекинг није устукнуо пред претњама Вашингтона - Потврђена посета шефа Кремља Пекингу

Фото: АП пхото

Чињеница да испред америчког авиона који је довезао америчког државног секретара Ентонија Блинкена у Пекинг није било "црвеног тепиха" био је сигнал да су се домаћини спремили за тешке дипломатске разговре. Блинкен је други пут ове године у Кини покушао да наговори руководство у Пекингу да спречи својим компанијама да продају Москви производе као што су чипови и остала електроника коју Руси користе за високопрецизне ракете.

Директор Института земаља Африке и Азије Универзитета "Ломоносов", један од познатијих руских експерата за Кину, Алексеј Маслов истиче да се види да се преговори Блинкена били напети. Већ у разговору Блинкена са кинеским министром спољних ослова Вангом Ином, видело се да се Пекинг не боји претњи из Вашингтона и не жели да се одрекне пријатељства и све веће економске сарадње са Русијом.

Блинкену је јасно речено да САД не треба да се мешају у унутрашње послове Кине, а да у то спадају и односи са Русијом. Кина купује од Русије велике количине нафте и гаса. Има и добру војну сарадњу, а Путин и Си воде и координисану спољну политику.

Кинези не заборављају ни да су Американци натерали украјинско руководство да поништи уговор о купопродаји чувене фабрике хеликоптерских мотора "Мотор Сич". На разне начине је Вашингтон покушавао да спречи да Кинези имају у војном сектору веће скокове.
Упркос томе што је Блинкен и овог пута поновио да САД не намеравају да улазе у сукоб са Кином, Вашингтон наоружава Тајван који жели да се отцепи.

И пре почетка рата у Украјини Вашингтон је иритирало то што Москва и Пекинг све више шире војнотехничку сарадњу и организују заједничке маневре. Кинезима су главни партнери у војнотехничкој сарадњи Руси. Најновије руске ПВО системе први су купили Кинези. Њихови невидљиви лете са руским моторима. Управо Руси помажу Кинезима да направе системе за рано упозоравање од атомског напада. Што се тиче привреде, не треба заборавити да су кинеске модерне атомске централе направили и праве Руси.

Кинези знају да су у својим анализама и војним документима Американци написали да им је у перспективи главни непријатељ Кина. У овом тренутку због економских односа не може доћи до радикалног погоршања. Али, обе стране размишљају да би кроз четири, пет година могло да дође до сукоба, док све већи број озбиљних аналитичара говори да је тај клинч неизбежан.

Лидери којима верује пола света

СВЕ више земаља жели да постану чланице организације БРИКС у којој су лидери управо Путин и Си, уз политичаре Индије, Бразила и Јужне Африке. Баш због тога предстојећи сусрет Путина и Сија биће у фокусу светске пажње. Неспорно је да ће главне теме бити оне које се тичу сарадње две велике суседне земље. Лани је трговинска размена достигла 240 милијарди долара, што је досадашњи рекорд.

Фото: ЕПА

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (2)

УСКОРО ПАДА КЉУЧНИ ГРАД, РУСИ НАДИРУ СА СЕВЕРА, ИСТОКА И ЈУГА: Детаљна анализа украјинских стручњака о стању на фронту