ПАЛЕСТИНИ ПОДРШКА ЗА ЧЛАНСТВО У УН: Да би постала пуноправни део организације потребно зелено светло Савета безбедност УН
ГЕНЕРАЛНА скупштина Уједињених нација усвојила је јуче нацрт резолуције о пуноправном чланству Палестине у ову међународну организацију и додељивању додатних права тој земљи. За прихватање документа који су предложили званичници из Уједињених Арапских Емирата гласале су 143 земље чланице, девет је било против, док је 25 остало уздржано. Но, иако је резолуција добила зелено светло у ГС УН, да би Палестина, која тренутно има статус посматрача у УН и нема право гласа, постала пуноправна чланица високог тела потребно јој је одобрење девет од 15 чланица Савета безбедности УН. Како су САД недавно уложиле вето на сличан нацрт резолуције о примању Палестине у УН, не очекује се да ће променити мишљење у наредном периоду.
Амбасадор УАЕ у УН Мухамед Абушахаб је са говорнице поручио да ће документ имати дубок утицај на будућност палестинског народа, који, како је истакао, више од 75 година трпи ускраћивање најосновнијих права.
- Као међународна заједница имамо одговорност да поштујемо међународно договорене услове за окончање сукоба, што је најважније решење о две државе засновано на границама од 1967. Додељивање Палестини пуноправног чланства у УН послаће снажну поруку подршке решењу о две државе - навео је он.
После његових напомена микрофон је припао најпре палестинском амбасадору у УН Ријаду Мансуру, а затим његовом израелском колеги Гиладу Ердану.
- Док разговарамо, 1,4 милиона Палестинаца у Рафи се пита да ли ће преживети дан и куда ће даље. Они немају више где. Ми нисмо писали Повељу УН. Нисмо доносили међународне законе. Само смо захтевали да се они примењују код нас и до сада нам је била ускраћена њихова заштита. Глас за усвајање резолуције је глас за постојање Палестине - рекао је он и добио аплауз.
Изралески дипломата за говорницом је поручио да су после Хитлеровог доласка на власт нацисти настојали да униште јеврејски народ, а УН су основане како би се осигурало да таква тиранија никада више не дигне главу.
- Данас радите супротно. Отворили сте Уједињене нације за савремени нацизам. Терористичка група Хамас контролише Газу и заузела је подручја Западне обале - рекао је Ердан и на крају говора подигао мини електрични резач папира и у њега убацио омот Повеље УН.
САД су средином априла ставиле вето на резолуцију СБ УН и тиме поново спустиле рампу Палестини да постане 194. стална чланица УН. Тада је 12 од 15 земаља гласало за усвајање резолуције, док су Велика Британија и Швајцарска биле удржане. Амерички амбасадор при УН Роберт Вуд је поновио да је најбољи начин да се осигура пуноправно чланство Палестине у УН кроз преговоре са Израелом.
Палестинска управа је 2011. први пут поднела захтев за пуноправно чланство у УН, али није имала минималну подршку од девет чланица СБ УН. Ипак, идуће године на седници ГС УН добила је статус сталног посматрача у УН који има и данас.
Првобитни нацрт скупштинске резолуције је значајно измењен. Коначна листа права и привилегија у нацрту анекса укључује давање Палестини права да говори о свим питањима, да предлаже тачке дневног реда и да одговара у дебатама, као и да буде изабрана у главним скупштинским одборима. То би Палестинцима дало право да учествују у УН и међународним конференцијама које сазивају УН, али одбацује њихово право гласа које је било у оригиналном нацрту.
Истовремено, последња рунда преговора о примирју у Појасу Газе је завршена без договора пошто је Израел посредницима, укључујући САД, Египат и Катар, указао на резерве које Тел Авив има када је у питању предлог Хамаса о таоцима. Хамас је истакао да је "лопта сада потпуно" у рукама Израела.
Пошто је Бајден упозорио савезнике да ће обуставити испоруку одбрамбеног оружја Израелу уколико изврши пуну инвазију на Рафу, немачки министар одбране Борис Писторијус изјавио је да Берлин разматра сличне кораке. За то време, израелски ратни кабинет одобрио је ограничено проширење операције израелских снага у Рафи на југу Појаса Газе, иако је наложио својим преговарачима да наставе напоре за постизање споразума о ослобађању талаца, рекли су јуче неименовани извори за амерички портал "Аxиос". Извори су навела да израелска операција у Рафи неће прећи црвене линије које је одредио шеф Беле куће.
Израелски премијер Бењамин Нетанијаху поручио је да неће одустати од операција у Појасу Газе, упркос притисцима са Запада:
- Ако треба стајаћемо сами. Рекао сам да ћемо се, ако буде потребно, борити ноктима. У рату за независност пре 76 година, мало нас се борило против већине. Нисмо имали оружје. Постојао је ембарго на оружје за Израел, али великом снагом духа, херојством и јединством били смо победници - рекао је он.
Борељ: Признање још четири земље
ВИСОКИ представник ЕУ за спољну политику и безбедност Ђозеп Борељ изјавио је јуче да ће Шпанија, Малта, Ирска и Словенија ускоро озваничнити признање Државе Палестине, што би могло да подстакне друге ЕУ земље да учини исто. Потврдио је да је добио уверавање шпанског министра спољних послова Хосеа Мануела Албареса да ће Мадрид званично признати Палестину 21. маја. Борељ је рекао да Белгија сада неће признати независну Палестину, али да Брисел не искључује ту могућност у будућности.
Препоручујемо
КО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ НАПРАВИО СКАНДАЛ У УН? О његовом потезу бруји цео свет (ВИДЕО)
10. 05. 2024. у 23:00
СКАНДАЛ У УЈЕДИЊЕНИМ НАЦИЈАМА: Погледајте шта је учинио представник Израела (ВИДЕО)
10. 05. 2024. у 21:59
ГЕНЕРАЛНА СКУПШТИНА УН ПОДРЖАЛА ЧЛАНСТВО ПАЛЕСТИНЕ У СБ: Очекује се да САД ставе вето
10. 05. 2024. у 19:52
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)