СМРТОНОСНА КОМБИНАЦИЈА ЧЕКА Ф-16: Су-30СМ са ракетама Р-77-1 Вимпел може оборити сваки украјински авион са удаљености од 100 км (ВИДЕО)
НОВИ видео који је објавило Министарство одбране Русије указује на то да руске Ваздушно-космичке снаге (ВКС) масовно користе ракету ваздух-ваздух Р-77-1 Вимпел.
Пре објављивања овог видео снимка, објављен је још један материјал који приказује модернизовани ловац Су-30СМ (Фланкер-Ц по НАТО номенклатури) опремљен са две такве ракете под својим крилима.
СМРТОНОСНА КОМБИНАЦИЈА СУ-30СМ СА Р-77-1
Ретко видимо на снимку руске ловце Су-30СМ опремљене ракетама „Вимпел“. Последњи пут релевантан материјал је постављен прошлог октобра, због чега је нови видео заинтересовао посматраче на интернету.
Како нови видео снимак ракета Су-30СМ и Р-77-1 тако и претходни кадрови који приказују ову комбинацију авиона и ракета снимљени су у руској ваздухопловној бази Јејск у Краснодарском крају.
Ова база се налази на обали Азовског мора и дом је неколико бомбардера руских ваздухопловних снага.
Што смо ближе овом лету, ближи смо доласку првих западних ловаца Ф-16 у састав украјинског ратног ваздухопловства, летелице које се најављују па одлажу више од годину дана.
С обзиром на ово, објављивање снимка из Москве вероватно није случајно. Комбинација Су-30СМ са ракетама ваздух-ваздух Р-77-1 Вимпел биће једно од оружја које ће Кремљ користити против украјинских Ф-16 изнад украјинског тла.
Вимпел је једна од најнапреднијих ракета у својој класи на планети.
Стручњаци на истоку су уверени да руски ловци Су-30 и Су-35 могу да победе тренутне кијевске ловце МиГ-29 и Су-27, али многи западњаци верују да ће московски авиони имати тешкоће да униште будуће украјинске Ф-16.
У ствари, само права борба може да докаже да ли руски Су-30 или Су-35 заиста може релативно лако да обори украјински Ф-16. Наравно, само под овим условима моћи ћемо да видимо ефикасност ракете Р-77-1 Вимпел против ових западних ловаца.
Што се тиче саме ракете, да додамо да је Р-77-1 Вимпел (РВВ-СД) ракета средњег домета ваздух-ваздух коју је развила Русија. Упоређује се са ракетом ваздух-ваздух америчког порекла АИМ-120 АМРААМ, јер су дизајниране за исту улогу.
Р-77-1 се издваја по свом врхунском систему активне радарске навигације, који му омогућава да прецизно гађа циљеве удаљене до 110 километара.
Примера ради, холандски Ф-16АМ Блоцк 20 МЛУ опремљени су ракетама АИМ-120Б и АИМ-120Ц-5 са дометом од 80 и 100 км. Међутим, ови авиони су, према јавно доступним информацијама, опремљени застарелим радарским системима АН/АПГ-66(В)2.
Међутим, треба узети у обзир да Ф-16 може бити опремљен ракетама великог домета АИМ-120Ц-7 и АИМ-120Д, способним да гађају руске авионе на удаљености од 120-160 км у режиму ХОЈ. Тада би одговор могла бити руска Вимпел Р-37М и Су-35С.
КАКВЕ СВЕ ЗАДАТКЕ СУ-30СМ ОБАВЉА У УКРАЈИНИ
Су-30СМ најчешће врши ваздушне патроле заједно са борбеним авионом близанцем. У Украјини је то најчешће упарени пар Су-30СМ и Су-35. Упарене патроле изводе војне операције дан и ноћ.
Министарство одбране Руске Федерације је више пута објављивало податке о успешно обављеним задацима пара, гађајући и ваздушне и копнене циљеве.
Стручњак Роман Гусаров каже да је Су-30СМ универзално прилагодљива машина. Ова врста авијације је, каже у свом коментару Гурасов, најтраженија у Украјини.
Гусаров је такође открио да руска команда веома често користи Су-30СМ у Украјини за извиђачке мисије. „Машина је заиста веома погодна и флексибилна за обављање универзалних борбених задатака“, каже стручњак.
Гусаров такође тврди да се Су-30СМ не може користити у Украјини као стратешки бомбардер, иако би, како је рекао, аутономно оружје могло бити причвршћено за крила и теретни простор авиона.
Зато, према експерту, Су-30СМ покрива бомбардере у Украјини привлачећи украјинску пажњу док високолетећи бомбардери изводе бомбардовање. Гусаров је подсетио да је Су-30СМ имао исту улогу у Сирији, што показује да се Руси у великој мери ослањају на брзину и маневарску способност ловца.
Николај Бодрихин, историчар ваздухопловства, каже да се Су-30СМ показао веома добрим током специјалне војне операције у Украјини. Он сматра да је један од главних разлога за то што су руски пилоти одлично савладали технику, али господин Бодрихин искрено каже и да „за њих сада нема правих противника у ваздуху“.
Ловци Су-30СМ су дизајнирани да уништавају ваздушне, површинске и копнене циљеве, укључујући инфраструктурне објекте покривене системима ПВО. Авиони су опремљени широким спектром наоружања и веома су управљиви.
Су-30СМ руско ваздухопловство често користи за обуку нових пилота који ће касније летети или на Су-30 или на Су-35. Иако Су-30 и Су-35 имају прилично сличан дизајн, неке ствари се разликују. Су-35 има бољу авионику, бољи радар и боље системе за ометање.
Последњих година Русија је успела да унапреди ловце до нивоа Су-30СМ2. Према Rostecу, борбене способности Су-30СМ2 су повећане, што значи да је Русија задржала главни задатак ловца – ваздушну патролу, покривање и извиђање.
Су-30СМ2 има интегрисани побољшани комплекс уграђене радио-електронске опреме. „Нарочито се повећао домет откривања и идентификације ваздушних циљева“, каже Rostec.
Летелица је наоружана топом ГШ-301 калибра 30 мм, а такође има 12 тачака где може да се сместе навођене ракете ваздух-ваздух и ваздух-земља, као и јединице са невођеним ракетама С-8 и С-13, али и авионске фамилије КАБ-250, КАБ-500 и КАБ-1500 бомбе и друга муниција.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка
Препоручујемо
МОЋНА ПОРУКА ЗАПАДУ: Шта стоји иза руских тактичких нуклеарних вежби (ВИДЕО)
07. 05. 2024. у 19:00
НОВА РУСКА БОРБЕНА ТАКТИКА: Тенкови „корњаче“ нападају у групама (ВИДЕО)
07. 05. 2024. у 16:01
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (1)