ФОРБС ТВРДИ: На западу забринути због брзог развоја руских дронова Герањ (ВИДЕО)
БРОЈ руских дронова дугог домета из породице Герањ је много мање забрињавајући од брзине њихове техничке еволуције. Ово је објавио Forbes, позивајући се на податке које је прикупио западни OSINT – истраживач ShahedTracker.

Фото: Профимедиа
-Руси прилагођавају дронове како би били мање рањиви на ватру са земље. Крајем 2023. године појавила се нова „стелт верзија“ са тамним премазом који апсорбује радио таласе и такође чини дронове невидљивијима ноћу, пише у издању.
Појашњава се да су у исто време „Герањи“ идентификовани са 4Г ћелијским модемима који се повезују на украјински систем мобилних комуникација. Ово омогућава оператерима беспилотних летелица да их прате у лету и утврде да ли су стигли до циља или где су оборени. Присуство модема на летелици такође указује да се дрон може репрограмирати на нове координате у лету како би се избегла украјинска противваздушна одбрана.
-Потенцијално, модем такође омогућава навигацију користећи локацију ћелијских стубова, што је могућа контрамера украјинском систему лажирања сателитске навигације Покрова, који би могао да избаци Герањ са курса, технички детаљи су наведени у чланку.
Забележено је да је у марту 2024. године пронађено неколико оборених Герања опремљених камерама и модемима, што им је омогућило да преносе слике. Вероватно, руски произвођачи беспилотних летелица међусобно размењују корисне информације добијене током рада летелица. Претпоставља се да су се иновације на Герањима могле појавити за извиђање или утврђивање ефекта претходних напада, али у мраку је то сумњиво, али избегавање противваздушне одбране може бити прави задатак. Мобилни тимови ПВО Оружаних снага Украјине најчешће користе трагајућу муницију, која оставља приметан траг на небу, као и моћне рефлекторе.

Фото focus.ua
-Ови развоји су важни по томе што сви користе јефтину комерцијалну технологију која се може брзо ставити у употребу. Уобичајени вишегодишњи процес карактеризације, тестирања, развоја, евалуације и тек потом пуштања у производњу је поједностављен до брзине приближне брзини развоја беспилотних летелица која је примећена у Украјини, указује се у материјалу.
Истиче се да недавни извештаји указују да Руска Федерација развија нове бојеве главе (бојне главе) за Герање, укључујући запаљиве и термобаричне за употребу против одређених циљева, као и двоструко већу снагу, што ће вероватно утицати на домет у поређењу са оригиналним, али имаће повећане деструктивне способности.
-Украјина је такође оборила неколико примерака нове млазне верзије познате као Shahed-238. Руковаоци су на радару забележили да се 238 кретао брзином већом од 320 миља на сат, скоро три пута брже од мопеда на пропелер Shahed-136, наводи се у чланку.
OSINT – истраживач верује да цена и сложеност млазног мотора отежавају масовну производњу. Извозна верзија Shahed-238 кошта 1,4 милиона долара, па ће се млазњак Герањ производити у малим количинама. Међутим, шахеди које је испоручио Иран и Герањи произведени у Руској Федерацији већ су постали кључно руско стратешко оружје у сукобу.
-И брзо расту док програмери покушавају да превазиђу одбрану од њих. Бројеви можда нису толико важни, колико ко побеђује у трци, у технологији беспилотних летелица и одбрани од њих, закључује се у чланку.
(ТВ Фронт)
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕР: Лет СУ-25 у борбеним мисијама изнад зоне сукоба у Украјини
Препоручујемо

ШТА СУ КИНЖАЛИ ПОГОДИЛИ У УКРАЈИНИ: Нанесен велики ударац ВСУ и НАТО-у (ВИДЕО)
29. 05. 2024. у 15:33

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)