НАКОН ПРОВОКАЦИЈЕ БАЛОНИМА: Сеул одлучио да суспендује војни споразум са Пјонгјангом
ЈУЖНОКОРЕЈСКИ председнички Савет за националну безбедност (НСЦ) одлучио је данас да суспендује војни споразум са Пјонгјангом из 2018. године док се не обнови међусобно поверење, као одговор на масовно слање балона са смећем из Северне Кореје у Јужну Кореју.
Савет је на састанку, на којем је оцењивана недавна серија провокација Северне Кореје, одлучио да предложи суспендовање Свеобухватног војног споразума на седници кабинета заказаној за уторак, преноси Јонхап.
Према предлогу, суспензија војног споразума би трајала "док се не обнови међусобно поверење између две Кореје", наведено је у саопштењу председничке канцеларије.
На састанку НСЦ-а је наведено да ће ова мера омогућити војну обуку у близини војне демаркационе линије и омогућити адекватније и хитније одговоре на севернокорејске провокације.
- Влада ће предузети све неопходне мере да заштити животе и безбедност наших грађана - истакнуто је у саопштењу председничке канцеларије.
Северна Кореја је од четвртка послала скоро 1.000 балона са смећем у Јужну Кореју у, како је саопштено у Пјонгјангу, кампањи против јужнокорејских активиста који шаљу балоне са пропагандним материјалом у којем се критикују севернокорејске власти.
Људских жртава у овој акцији није било, али пад неких балона изазвао је материјалну штету, наводи Јонхап.
Јужна Кореја јуче је најавила да ће ускоро предузети важне кораке одмазде против Северне Кореје која лансира балоне са смећем преко границе.
Неколико сати након тог упозорења, Северна Кореја је саопштила да ће привремено обуставити слање балона са смећем у Јужну Кореју, јавила је државна агенција КЦНА позивајући се на изјаву заменика министра одбране те земље.
У априлу 2018. године, тадашњи јужнокорејски председник Мун Џае Ин и врховни лидер Северне Кореје Ким Џонг Ун састали су се у селу Панмунџом и потписали Панмунџомску декларацију, након чега је уследила заједничка декларација потписана у Пјонгјангу у септембру 2018. године.
Војни споразум, анекс заједничкој декларацији, потписан је 19. септембра 2018. године, како би се зауставила сва непријатељска војна дејства и успоставиле тампон зоне преко међукорејске границе на земљи, на мору и у ваздуху.
БОНУС ВИДЕО: ЗАКОПАНИ ЖИВИ: Операција спасавања 2000 људи у Папуа Новој Гвинеји
Препоручујемо
ПЕТИ ДАН ЗАРЕДОМ: Северна Кореја поново послала Јужној Кореји балоне са смећем
02. 06. 2024. у 07:19
ПРОПАО ПОКУШАЈ ЛАНСИРАЊА РАКЕТЕ: Јужна Кореја, САД и Јапан оштро осудили Кимов потез
28. 05. 2024. у 08:52
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)