ОДМАХ НАКОН ЛАНСИРАЊА СТИГАО ИСКАНДЕР: Уништен још један украјински ХИМАРС МЛРС (ВИДЕО)
ИЗВИЂАЧКА опрема руске групе трупа Север детектовала је вишецевни ракетни систем ХИМАРС одмах како је лансирао ракете.
Брзо преношење информација посадама Искандер ОТРК-а омогућило је тренутно уништавање америчког МЛРС-а.
Извиђачка беспилотна летелица пратила је кретање лансера ХИМАРС од ватреног положаја до привремене локације, након чега је погођен ракетним ударом.
Посада ОТРК-а Искандер потпуно је уништила не само амерички МЛРС, већ и безбедносни транспорт са људством који га је опслуживао.
Напоменимо да је уништавање МЛРС ХИМАРС у зони дејства руске групе снага Север на правцу Харков известило данас Министарство одбране Русије у свом дневном извештају о борбеним дејствима у Украјини.
Према појединим западним аналитичарима, чини се да је Русија погодила украјински М270 (величина и дужина су их навели да мисле да је у путању М270/МАРС ИИ) који су приметили током лансирања АТАЦМС/ГМЛРС ракета, те одмах затим уништили.
Према информацијама руског Министарства одбране, у року од 24 сата, поред америчког система, на овом делу фронта уништено је још неколико јединица војне технике и наводно скоро три стотине припадника Оружаних снага Украјине.
Украјински губици према руском министарству су износили до 290 војника, три возила, амерички лансер М142 ХИМАРС МЛРС, 155 мм немачке хаубице Панзерхаубитзе-2000, две хаубице 152 мм Д-20, 122 мм Д-30 хаубица и противбатеријска контра станица АН/ТПQ-50 произведена у САД, саопштило је руско Министарство одбране.
Поред тога, према истом данашњем извештају, системи руске ПВО су успели да пресретну 21 ракету испаљену из вишецевног ракетног система ХИМАРС. Ипак системи попут америчког ХИМАРС и М270 настављају да задају муке руским снагама.
ХИМАРС УКРАТКО
Систем ХИМАРС производи компанија Локид Мартин у Сједињеним Државама. Своју смртоносну ефикасност доказао је у рату у Украјини.
ХИМАРС означава систем високо мобилне артиљеријске ракете (High Mobility Artillery Rocket System). ХИМАРС је монтиран на точковима и може испаљивати различите вођене и невођене ракете и пројектиле до домета од отприлике 300 километара. Верзија коју је у почетку добијала Украјина, је модификована са скраћеним дометом.
ХИМАРС је осмишљен да буде изузетно покретан и може се брзо распоредити путем ваздушног или копненог транспорта. Користи га америчка војска, амерички маринци и неке међународне војске под командом САД. Систем је коришћен у борбеним дејствима у Авганистану, Ираку и Сирији, као и у подршци операцијама које називају хуманитарним.
Укупно гледано, ХИМАРС је високо ефикасан и свестран артиљеријски систем који пружа прецизну ватрену подршку на дугим даљинама за подршку копненим снагама у различитим операцијама.
Амерички званичници су у више наврата описали способност Украјине да интегрише и примени овај системе као битну ставку на фронту, омогућавајући украјинској војсци да нападне руске командне локације и складишта снабдевања далеко иза линија фронта.
Руски одговор на ХИМАРС је ракетни систем Торнадо-С. Сличан је ХИМАРС-у али може да погоди противничке позиције на већим дометима, унутар непријатељских територија.
Поред руског одговора постоји и украјински систем за који многи сматрају да је бољи од ХИМАРС-а. ”Ољха” (српски Јова) је украјински реактивни вишецевни ракетни систем (РСЗО, МЛРС) са новом управљивом муницијом, а креиран је коришћењем неких елемената совјетске МЛРС 9К58 ”Смерч”.
Прошле године Холандија се ипак одлучила за ПУЛС ракетне системе тврдивши да су способнији од ХИМАРС-а.
М270 МЛРС (MULTIPLE LAUNCH ROCKET SYSTEM)
У питању је мобилни артиљеријски ракетни систем који се користи за лансирање невођених ракета и вођених ракета земља-земља. Овај систем је првобитно развијен од стране САД-а и тренутно је у употреби у различитим војним снагама широм света.
М270 има модуларни лансирни систем који може носити више врста ракета, укључујући невођене ракете и вођене ракете земља-земља. Типичан лансирни контејнер може носити 12 ракета. М270 користи различите врсте ракета укључујући МЛРС (М31 ГМЛРС) са дометом од неколико десетина километара.
ГМЛРС су прецизне ракете које могу бити опремљене различитим бојевим главама, укључујући и такозване “Унитарy” бојеве главе и бојеве главе са поддељеним ефектом.
М270 је монтиран на мобилном возилу које му омогућава брзу релокацију на различите локације. Возило има широку покретљивост на различитим врстама терена, што га чини корисним за различите тактичке ситуације.
М270 има модуларни лансирни систем који може носити више врста ракета, укључујући невођене ракете и вођене ракете земља-земља. Систем за лансирање ракета интегрише се са командним и контролним системом који омогућава прецизно одређивање циљева и управљање лансирањем ракета.
М270 МЛРС се користио у различитим сукобима и војним операцијама широм света, укључујући Заливски рат, ратове на Балкану, Авганистан и Ирак.
Током времена, М270 је прошао кроз различите модернизације како би се одржала његова оперативна ефикасност и усклађивање са савременим војним стандардима.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСКА АРТИЉЕРИЈА НА ДЕЛУ: Јединица гађала положаје украјинске војске на фронту у Херсону
Препоручујемо
РУСИ ЖЕСТОКО УЗВРАТИЛИ УДАРАЦ: Прецизан удар Искандера уништава украјински М270 МЛРС напуњен ракетама АТАЦМС (ВИДЕО)
18. 06. 2024. у 22:00 >> 20:46
БРИТАНСКИ МЕДИЈИ: Лондон предала Украјини тенкове са канцерогеном бојом
20. 06. 2024. у 17:00
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)