ВОЛЕО ЈЕ СРПСКУ УНИФОРМУ: Како је Ролан Дима, шеф дипломатије Франсоа Митерана, заволео Србе
У тешка времена по Србију обављао је прекјуче преминули француски политичар Ролан Дима (101) функцију шефа дипломатије своје земље.
Усред његовог мандата, прекрајале су се границе у бившој Југославији, а Дима је касније у ексклузивном интервјуу за "Новости" потанко препричавао како су се одвијала "натезања мишица" између Берлина и Париза, често противно његовој, и вољи тадашњег француског председника Франсоа Митерана.
- Ситуација није била лака. Европски контекст није баш ишао наруку Србима – казао је тада Дима.
Нагласио је у оно време велики притисак Немаца. То се нарочито осетило непосредно пре Мастрихта, крајем 1991, када се водио разговор на радној вечери на европском састанку о политичкој сарадњи.
- Ситуација је била напета. Рекао сам да је, у тренутку када желимо да створимо заједничку европску спољну политику, парадоксално да истовремено неки од нас доносе једностране одлуке. Критиковао сам став Немаца који су намеравали да први и сами признају Хрватску. Договор је био да земље бивше Југославије признамо касније, заједничким одлукама. Геншер се са тим сагласио. Али, током вечере, Кол га је непрестано звао телефоном. Геншер би се сваки пут враћао за сто вртећи главом. Кол је од њега тражио да одмах признају Хрватску. Тако је и било – пренео нам је Дима ток догађаја "из прве руке."
Било је и других притисака, истицао је Дима, а то се пре свега односило на Ватикан. Тадашњи представник Француске при Светој столици, кардинал Торан, поверио му се да је све око признавања Хрватске припремила Католичка црква, а да су инцијативу покренули хрватски бискупи.
Једном су, открио нам је, били надомак договора:
- Позвали смо Милошевића да дође на разговор у Париз. Био је то 11. март 1993. Постојале су тешкоће због позиције Американаца и Немаца. Митеран је остао с Милошевићем у разговору до два ујутро. Чинило нам се да је решење близу. Мислили смо да смо успели. Међутим, Американци су поново остали тврди.
На питање да ли је Француска могла да уради више за Србе, без двоумљења је одговорио:
- Могли смо, пре свега, да урадимо мање за остале, када се радило о признавањима других земаља! Требало је да унесемо више осећања у односе са Србима. То нам је тада недостајало. Немци су нас претекли. То је чињеница, и то је сада историја.
Дима је у разговору за "Новости" потврдио и да је Франсоа Митеран много волео Србе. До те мере, да су га у француској штампи, говорио је, тада и критиковали због тога. Пренео је и да Митеран никада не би пристао да се бомбардују Срби, и да је храбро стајао иза те одлуке.
Ролан Дима се противио независности тзв. Косова. Истицао је да то није у складу с међународним правом и да разуме осећања Срба по том питању. Открио је и да је његова љубав према Србији датирала још из времена када је био дете и док му је отац препричавао догађаје из Првог светског рата.
- Сакупљао сам тада фигурице старих ратника. Имао сам колекцију српских војника. Обожавао сам њихову униформу. У младости сам се доста интересовао за српску историју. Импресиониран сам храброшћу и одважношћу Срба. Велике сте патриоте. Гајим снажна осећања према Србима, чак и онда када кажу да имате тежак карактер – рекао нам је Дима.
Добро је познавао Србију. Боравио је у њој више пута, и док је био на функцији, али и касније, приватно, као обичан грађанин.
ОСВАЈАЧ ЖЕНСКИХ СРЦА
Учесник покрета отпора, човек који је 60 година био на француској политчкој сцени, посланик, министар у више наврата, шеф дипломатије и председник Уставног савета, Ролан Дима је био реномирани адвокат, али и естета, љубитељ елегантних ципела и освајач женских срца. Каријера му се завршила избијањем скандала у вези с нафтном компанијом "Елф" због оптужби да је протежирао запослење једне од својих љубавница у овој фирми, после чега је био приморан да поднесе оставку на функцију председника Уставног савета 2000. године.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)