ГДЕ ЈЕ МАКРОН? Француски председник нестао усред изборне кризе
ПОСЛЕДЊИ пут када је Емануел Макрон виђен у јавности, носио је тамну кожну јакну, наочаре за сунце и бејзбол капу.
Његово појављивање током гласања у приморском граду Ле Тоукует у недељу привукло је велику пажњу на друштвеним мрежама, али упркос томе, истина је да се Макрон недавно повукао из очију јавности. Осим планираних међународних обавеза, у француској јавности се није појављивао практично две недеље, и то усред велике политичке кризе.
Како наводи Политико, уместо да се Макрон појави на телевизији како би утешио и охрабрио своје присталице након његовог запањујућег пораза у првом кругу парламентарних избора, Јелисејска палата је објавила само кратку изјаву председника у којој позива на јединство међу људима.
Уклањање Макрона из кампање
По први пут, Макронов центристички савез, измрцварен и потучен након пораза на европским изборима у јуну, води очајничку битку без свог лидера. Реалност је да га његови савезници не желе у предизборној кампањи, а Макроново лице је чак скинуто са предизборних плаката.
- Речено му је да престане са кампањом и није заправо да је чуо нашу поруку, већ је био више приморан да је чује - рекао је анонимни званичник Макронове Ренесансне партије.
- Председник је потценио колико је француску јавност заправо одвратила његова личност - додао је званичник. Последњих недеља неколико партијских лидера позвало је Макрона да остане по страни у кампањи, а коришћен је и термин „демакронизација”. Један министар је на јавној телевизији признао да је Макронов имиџ „истрошен”.
Макронова нова реалност
Нова реалност свакако није пријатна за Макрона. Али он се припрема за своју следећу битку, која ће владати Француском након, како се очекује, убедљивог пораза у другом кругу избора у недељу. Француски председник ће можда морати да уђе у владу „кохабитације“ са крајње десничарском партијом Националним окупљањем Марин Ле Пен, за коју се очекује да ће имати највише места у новом француском парламенту.
Последњих дана Макрон је био заузет консолидацијом свог утицаја, именовањем неколико највиших званичника у Француској и гурањем савезника да освоје кључне послове у Бриселу, што је изазвало оптужбе Ле Пенове да је извео „административни удар”.
Председник такође разматра различите постизборне сценарије, који укључују убедљиву победу крајње деснице, нестабилни парламент са Народном скупштином као највећом групом и коалицију која искључује крајњу десницу или Макронову сарадњу са широком левицом. -крилни савез (Нови народни фронт), од којег се очекује да освоји други највећи број мандата на изборима.
Постизборни сценарији
Неколико Макронових савезника изнело је могућност изградње мањинске коалиције, сличне оној у Шпанији или Немачкој.
- Можда је то прилика да поново осмислимо начин на који владамо - рекао је француски премијер Габријел Атал, додајући да би избори могли да доведу до „плуралне Народне скупштине“ са „неколико политичких група са деснице, левице и центра које би могле заједно да гласају посебно о сваком питању“, рекао је он.
Али тај сценарио није превише реалан с обзиром на Макронову аверзију према крајње левим и десним партијама, а левичарска коалиција уверава да се овога пута неће поделити на више блокова, као што је раније био случај.
Тешка кохабитација
После недеље, Макрон ће морати да се окрене избору новог премијера, што би могло да потраје недељама ако не буде јасне већине у парламенту.
- Он ће поново преузети вођство као гарант француских институција“, рекао је раније цитирани партијски званичник. Ако крајња десница добије убедљиву већину, Макрон би био под притиском да именује лидера Народне скупштине Џордана Барделу за премијера. У супротном, председник би могао да се упусти у дуготрајне коалиционе преговоре са својим тренутним ривалима на левици и десници.
Али, у сваком случају, то ће за Макрона бити тешка кохабитација у наредне три године, његова популарност опада из дана у дан, а владање земљом захтеваће напорне и дуготрајне преговоре и разне компромисе и уступке.
Препоручујемо
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)