РУСКИ КОМАНДАНТ: Ракетни систем С-350 Витјаз истовремено погодио 12 ракета ХИМАРС МЛРС (ВИДЕО)
РАКЕТНИ систем С-350 Витјаз истовремено је погодио 12 ракета ХИМАРС МЛРС на ратишту у Украјини, изјавио је командант противваздушног ракетног дивизиона Јужне групе снага са позивним знаком Лев.
-Не тако давно смо радили на великом пакету МЛРС ХИМАРС, лоцирајући око 12-16 циљева које смо неутралисали, рекао је командант руског ракетног комплекса за Риа Новости.
Према његовим речима, циљ је успешно уништен са удаљености од око 90 километара, када је руски ракетни систем извршио стално праћење и уништио америчке ракете на удаљености од око 70 километара од локације постављања.
Од тренутка детекције до погађања циља у нормалном раду, руски ракетни систем није потрошио више од осам секунди.
Ово показује промену тактике руских снага које непрестано траже украјинске ракетне системе које ће уништити средствима којима располажу.
ШТА ЗНАМО О РУСКОМ С-350 ВИТЈАЗ?
С-350Е Витјаз (Витјаз) 50Р6 је релативно нови мобилни одбрамбени систем земља-ваздух који је дизајнирала, развила и производи у Русији одбрамбена компанија Алмаз-Антеј. Представљен је јавности 2013. године на Руском авио-сајму у Москви.
Нови систем ПВО такође укључује напреднији радар и лансер са 16 пројектила у поређењу са само четири на старом С-300 совјетске производње.
Према информацијама које је објавило Министарство одбране (МО) Русије у јануару 2022. године, ракетни систем ПВО С-350 испоручен је Ваздушно-космичким снагама Русије у четвртом кварталу 2021. године. Позивајући се на извор из руског МО, С-350 је такође распоређен у јужним областима Руске Федерације, укључујући и полуострво Крим.
Батерију С-350 чине командно-контролно возило 50К6, систем за управљање ватром 50Н6А са радаром за мете и осматрање, релејна станица за комуникацију и до три транспортно-лансирна возила са 12 ракета спремних за паљбу. Ракете су 9М96Е или две ракете кратког домета 9М100 које замењују једну ракету 9М96Е.
Ракета за С-350Е Витјаз 50Р6 је вођена ракета 9М96 која је првобитно пројектована за систем С-400. Ова ракета се може користити против ваздушних и балистичких циљева са дометом гађања од 1,5 до 120 км и висином од 10 до 30.000 м.
Поседује пасивно инфрацрвено навођење. 9М96 је двонаменска противракетна и противваздушна ракета. С-350 такође може испалити вођену ракету 9М100 за уништавање авиона, беспилотних летелица и крстарећих пројектила.
С-350Е Витјаз 50Р6 укључује:
*Три лансирна камиона 50П6
*Систем за управљање ватром са циљаним и осматрачким радаром 50Н6А
*Командно-контролно возило 50К6
*Релејна станица за комуникацију
ПВО систем С-350 Витјаз је у стању да детектује и прати до 40 циљева истовремено, док гађа осам њих са две ракете по мети. Све компоненте С-350 су монтиране на шасији камиона БАЗ-6909 8×8.
БОЉИ ОД ПАТРИОТА?
Војни експерт Виктор Мураховски назвао је Витјазе убицама америчких ракета Томахаwк али и британско-француских Сторм шедоу/СЦАЛП, којима Украјина одавно располаже.
У то време, Мураховски је предложио повезивање система противваздушне одбране Прометеј, Витјаз, Панцир и друге у јединствену мрежу како би заштитио Русију „кишобраном“ које би заједно чиниле озбиљан штит.
Други руски војни експерт Александар Михајлов рекао је да је руски С-350 много прецизнији од ракетног одбрамбеног система Патриот, који је оперативан у Украјини.
Он је рекао да је противваздушни ракетни систем „Витјаз“ упоредив са америчким ракетним системом „Патриот“ у погледу функционалних карактеристика, али руске ракете лете брже и имају способност да погоде ниско летеће циљеве.
-Патриот не обара мете које лете на висини мањој од 100 метара, док Витјаз обара мете на висини од 10 метара и више, навео је тада Рус.
ВИТЈАЗ АУТОМАТСКИ ОБОРИО АВИОН ВСУ
Неколико месеци након свог првог појављивања у близини Украјине у августу 2022. године, руски хваљени ПВО систем С-350 Витјаз постигао је достичнуће без преседана обарањем украјинског авиона у „аутоматском режиму“.
-Руски противваздушни ракетни систем С-350 Витјаз оборио је украјински авион у зони сукоба у потпуно аутоматском режиму без учешћа оператера. Руска новинска агенција РИА Новости јавила је тада и да је овај начин рада по први пут на свету тестиран у борбеним условима.
-Противваздушни ракетни систем Витјаз у зони Специјалне војне операције први пут у свету у борбеним условима изведен је потпуно аутоматски, без учешћа оператера у откривању, праћењу и гађању украјинских ваздухопловних циљева. Ракете система обориле су неколико украјинских ловаца и дронова, рекао је тада саговорник агенције.
Он је додао да је борбена посада, истовремено, само контролисала рад комплекса.
Неименовани извор коме је приступила РИА Новости објаснио је: -Аутоматски режим је имплементиран на основу принципа да особа не поништава одлуке елемената вештачке интелигенције комплекса у оквиру новонастале ситуације ваздушне борбе, односно оператера. Једноставно се није мешао у рад комплекса, чиме је потврђен радни алгоритам који је компјутер одабрао.
Саговорник је тада навео да је „Витјаз” истовремено радио у активном и пасивном радарском режиму. Овај метод у суштини повећава отпорност комплекса на ометања његове способности да открије и класификује мете.
Према информацијама објављеним на руској друштвеној мрежи „вКонтакте“ 14. августа 2022. године, уследило је прво оперативно распоређивање руских оружаних снага са новим ПВО ракетним системом С-350 Витјаз.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСКА КРСТАРИЦА У МЕДИТЕРАНУ: Тихоокеанска флота изводи вежбе
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)