ТАЈАНСТВЕНИ КИНЕСКИ СТЕЛТ ЛОВАЦ УГЛЕДАО СВЕТЛО: Ратни авион 5. генерације Ј-31Б Gyrfalcon дебитовао напредном технологијом (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

06. 07. 2024. у 21:05

ВЕЋ месецима ова летелица привлачи пажњу знатижељних, посебно због својих могућности узлетања са носача авиона.

ТАЈАНСТВЕНИ КИНЕСКИ СТЕЛТ ЛОВАЦ УГЛЕДАО СВЕТЛО: Ратни авион 5. генерације Ј-31Б Gyrfalcon дебитовао напредном технологијом (ВИДЕО)

Фото Википедија CC BY-SA 4.0 WC

Shenyang Aircraft Corporation (САЦ), гигантска кинеска одбрамбена компанија, објавила је видео који приказује свој најновији ловачки авион пете генерације, Ј-31Б.

Видео приказује компјутерски генерисану слику Ј-31Б са предње стране, са ознаком „Ј-31Б“ и именом „Gyrfalcon“. Авион има бочне одељке за оружје, сваки са по две ракете.

Првобитно означен као ФЦ-31 за извоз, овај ловац средње величине је познат као Ј-31 или Ј-35 у кинеским медијима. Аутор овог видеа га сада званично назива Ј-31Б.

Већ месецима ова летелица привлачи пажњу, посебно због својих могућности носача авиона. У поређењу са оригиналним ФЦ-31, представљеним пре деценију, Ј-31Б изгледа веће и напредније.

Видео сугерише да Ј-31Б парира тешким ловцима у смислу носивости. Такође блиста у дизајну, коришћењу простора и перформансама мотора.

Вреди напоменути да бочни одељци за оружје Ј-31Б могу да носе најмање две ракете. Ово га разликује од америчког Ф-22 Рептор и кинеског Ј-20, који може примити само једну ракету по боку.

Поред тога, има главно складиште оружја попут Ј-20, које може да држи најмање четири ракете ваздух-ваздух средњег домета.

ЊЕГОВА УЛОГА НЕПОЗНАТА

Кинески стручњаци, како преноси Соутх Цхина Морнинг Пост, напомињу да прелазак са ФЦ-31 на Ј-31 указује да је спреман за војну употребу и да је добио званично одобрење.

Упркос овом развоју, остају питања о тачној улози и употреби Ј-31Б.

Фу Xиансхао, војни аналитичар са седиштем у Пекингу и пензионисани стручњак за опрему кинеског ваздухопловства, сугерише да „Б“ може указивати на различите верзије Ј-31. Међутим, још не знамо да ли ће ова Б варијанта бити дизајнирана за носаче авиона, копнене мисије или извозно тржиште.

Други стручњак верује да је већа вероватноћа да ће се Ј-31Б придружити кинеском ваздухопловству него морнарици, на основу предњег стајног трапа са једним точком који се види на снимку, што је типично за копнено базиране авионе.

Званично представљање Ј-31Б показује колики је напредак Кина постигла у војној авијацији, наглашавајући њен развој у технологији стелт летелица. Како наставе да процењују и модификују Ј-31Б, његова будућа улога у одбрани Кине ће засигурно постати јаснија.

Фото Profimedia/Википедија CC BY-SA 4.0 Danny Yu

СТЕЛТ ТЕХНОЛОГИЈА

Првобитно дизајниран као стелт ловац за кинеско ваздухопловство и за извоз, ФЦ-31/Ј-35 је претрпео многе промене од свог првог лета 2012. године.

Представљен на сајму авиона у Џухају 2014. године, овај авион се често пореди са Ф-35 Лајтинг 2 компаније Локид Мартин због његових напредних карактеристика.

У последње време ФЦ-31/Ј-35 је добио велику пажњу јер се може користити на носачима авиона. Људи верују да би различите верзије Ј-35 могле да се користе на најновијем и најнапреднијем носачу авиона кинеске морнарице, Фуџијан, који има системе електромагнетног катапулта.

Међутим недавна тестирања модела Ј-35 на носачу авиона Лиаонинг са рампама за „скијашке скокове” ​​сугеришу да би могао да буде прилагођен и старијим носачима авиона. Прошлог месеца, извори су рекли да Кина такође ради на копненој верзији стелт ловца ФЦ-31/Ј-35.

Фотографије новог модела показују неколико промена дизајна у односу на Ј-35 базиран на носачу авиона, што сугерише наставак развоја и потенцијалну продају у другим земљама.

Фото Википедија CC BY-SA 4.0 Danny Yu

НАПОРИ КИНЕ ДА ГА ПЛАСИРА НА ТРЖИШТЕ

Међународни напори Кине да комерцијализује ФЦ-31 такође су убрзани. У јануару 2024., пакистански главни маршал ваздухопловства Захеер Ахмед Бабер Сидху најавио је планове за куповину ФЦ-31 како би унапредио своје ваздухопловство.

Кинески медији су овај споразум промовисали као успешно партнерство које би могло помоћи кинеским авионима да уђу на међународно тржиште.

Раније ове године, Кина је приказала модел авиона ФЦ-31 на Светској одбрамбеној изложби у Саудијској Арабији. Кинески званичник на догађају рекао је да ФЦ-31 још није део ваздухопловних снага ПЛА, али ће се ускоро придружити.

Увођење Ј-31 учиниће Кину другом земљом, после САД, која има два типа стелт авиона.

Ловци Ј-20 ће допунити Ј-31, можда ће радити заједно са Ј-15 као авион на носачу авиона. Учешће Кине на одбрамбеној изложби Саудијске Арабије такође је показало маркетиншки напор према земљама Блиског истока, при чему су се УАЕ појавили као потенцијални будући купац.

Ово је уследило након договора који је био у ћорсокаку током председавања Доналда Трампа, где су УАЕ пристали да купе 50 Ф-35 од САД у замену за успостављање дипломатских односа са Израелом.

До суспензије споразума дошло је након што је председник Џо Бајден преузео дужност 2021. године. Он је био забринут због веза УАЕ са Кином и потенцијала за цурење технологије.

Дакле, демонстрација Ј-31Б је велики корак за кинеске стелт ловце. Његов напредак и растуће глобално интересовање показују посвећеност Пекинга јачању своје војне моћи али и извозних капацитета.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСКА КРСТАРИЦА У МЕДИТЕРАНУ: Тихоокеанска флота изводи вежбе

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

НЕПРЕДВИДЉИВ ЈЕ, НИКАД НЕ ЗНАШ ШТА МУ ЈЕ У ГЛАВИ: Виландер дели  хвалоспеве на рачун Шпанца