ДА ЛИ РУСИЈА ПРИПРЕМА СУ-30 ЗА СУКОБ СА УКРАЈИНСКИМ Ф-16? Руси убрзали модернизацију флоте Су-30СМ2 (ВИДЕО)
САМО неколико дана пре доласка Ф-16 сазнало се да Руси унапређују електронске системе авиона Су-30СМ2, намењене уништавању ваздушних циљева.
Како се очекује, долазак Ф-16 у Украјину представљаће највећи изазов за логистику али и имиџ запада када је реч о овом сукобу.
С једне стране, западњаци желе да не понове грешке направљене 2023. године, када су на сва уста хваљени главни борбени тенкови Леопард или Абрамс доживели апсолутни дебакл.
С друге стране, више него вероватно, Русија спрема неколико изненађења за Ф-16, а једна од мера је и модернизација дела арсенала ловачких авиона, посебно апарата Су-30СМ2.
Могуће је да ће један од задатака ових летелица бити и супротстављање ловцима Ф-16, које савезници дају Кијеву.
Наводни извори из Одбрамбених снага Украјине рекли су украјинском мање познатом издању ЛБ.уа да се у бази Државног летачког опитног центра 929 у Ахтубинску врши модернизација 12 авиона Су-30СМ2.
Чини се да ће Русија распоредити 6 авиона за Ваздушно-космичке снаге, а још 6 авиона Су-30СМ2 ће бити за морнаричку авијацију. Како тврде украјински извори, овим радовима, према захтевима главне команде Ваздушно-космичких снага Русије, руководи Јавно акционарско друштво „Јаковљев“.
Тренутно се претпоставља да руско ваздухопловство има око 80 Су-30СМ и 19 Су-30СМ2, а Ратна морнарица има још 19 Су-30СМ и најмање 8 Су-30СМ2. Крајем 2023. године, најмање два Су-30СМ2 су пребачена у састав Ратне морнарице.
-У оквиру радова на модернизацији унапређена је радио-електронска опрема на броду, укључујући контролну опрему, индикаторе циљева, станице за упозорење на зрачење, видео надзор и системе за снимање, радио висиномери, графички системи, јединице за конверзију и комутацију, комуникационе јединице, дигитални компјутери, индикатори, сложени регулатори мотора и радарски системи контроле су такође унапређени.
С обзиром на ова побољшања, могуће је да ће једна од мисија ових авиона бити да се супротставе вишенаменском авиону Ф-16 који ће ући у службу Оружаних снага Украјине, рекли су извори публикације.
Су-30СМ2 је руски вишенаменски ловачки авион четврте генерације у употреби од 1990. године. Авион је првенствно дизајниран за уништавање ваздушних циљева.
Су-30СМ2 је најновија варијанта надоградње, способна да носи до десет јединица ракетног наоружања и бомби. Опремљен је аутотопом калибра 30 мм са 150 високоексплозивних метака, укупне борбене носивости од 4.000 кг.
Ловац Су-30СМ2 већ лети са истим мотором који покреће други руски водећи авион – Су-35, тј. мотор је АЛ-41Ф1С, који обезбеђује већу вучу уз одржавање вектора потиска. Ово гарантује не само очување маневарске способности борца већ и његово повећање.
Повећан домет авиона у смислу пресретања непријатељских авиона и објеката, значи нови радар и побољшана авионика. Ово би требало да значајно унапреди борбене способности Су-30СМ2.
Сухој такође носи нову муницију. У најновијем развоју руске војне индустрије, руски ловац Су-30СМ2 је крајем маја месеца по први пут примећен са ракетама ваздух-ваздух великог домета, Р-37М.
Ово је откривено на снимку које је објавило Министарство одбране Русије. Видео приказује вишенаменски ловац руске морнаричке авијације Су-30СМ2, означен као Б/Н „80“ Блуе, опремљен са два Р-77-1 ракете ваздух-ваздух средњег домета и две ваздух-ваздух дугог домета Р-37М.
Ово је био први пут да је варијанта Су-30СМ2 икада виђена са ракетама Р-37М, које имају домет већи од 300 километара и дизајниране су за гађање авиона велике брзине.
Раније је саопштено да су само авиони Су-57, Су-35 и МиГ-31 компатибилни са овим застрашујућим пројектилима. Са друге стране, да Су-30 са ракетама Р-77-1 може оборити украјински Ф-16 са удаљености од 100 км већ смо писали.
Ракета Вимпел Р-37М је већ стекла репутацију изузетно моћног оружја у текућем сукобу између Русије и Украјине. Пресретач МиГ-31, наоружан Р-37М, представља нерешив проблем, и то не само украјинском ваздухопловству.
Извештаји показују да су авиони МиГ-31 успешно оборили више украјинских авиона помоћу ракете Р-37М. Ваздушно-космичке снаге Русије почеле су да користе Р-37М против Украјине тек на лето 2022. године.
Подсетимо, у прошлогодишњем интервјуу, украјински борбени пилот описао је руску ракету ваздух-ваздух дугог домета Р-37М као најопасније оружје које користи руско ваздухопловство.
Подсетимо, једини блиски аналози руској ракети Р-37М, могу бити америчке ракете АИМ-47 Фалцон и ААМ-Н-10 Еагле. Међутим, ове ракете, домета до 200 километара, никада нису усвојене у стандардну употребу од стране америчког ваздухопловства.
Америчка АИМ-120 АМРААМ (напредна ракета ваздух-ваздух средњег домета), још један западни аналог, има такође мањи домет од Р-37М. Иако никад објављено званично, западни извори верују да домет АИМ-120Д износи око 160 километара или максимално до 180 километара.
Украјински пилоти се надају да ће њихови ловци Ф-16 бити наоружани ракетама АИМ-120 АМРААМ, а да ће се исте потом показати кључним у борби против руског ваздухопловства.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ТАЈНО ОРУЖЈЕ РУСКОГ РАКЕТНОГ СИСТЕМА: ЈАРС изводи вежбе камуфлаже и контрадиверзије
Препоручујемо
РУСИ СЕ ОГЛАСИЛИ ПОСЛЕ МАСОВНОГ РАКЕТНОГ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Престаните да хистеришете
08. 07. 2024. у 13:15 >> 13:15
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)